YAZ-Gİ, (YAZGI) Yazılarım – Girişimcilik ve Ben

Yazmak çocukluk hayalimdi, her yanım alınmış notlar, biriktirilmiş yazılarla dolu.Ama daha lisedeyken çalışmak iş sahibi olmak istedim, ve onun peşinden gittim.İyi de yapmışım.

İlk işim 17 yaşında bir turizm kongresinde görev almak oldu.İlk paramı o zaman kazandım.Sonra üniversite, ilk yılında evlilik, sonra  biricik kızımın doğumu, ve ev, okul, çocuk hepsi bir arada  Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum. Sonra da önce okumama sonra çalışmama karşı olan ilk eşime rağmen çalışma koşulları oluşturdum. Önce 15 ay bankada çalıştım,sonra hocam Öztin Akgüç’ün Mali Müşavirlik bürosunda staj çalışma yaptım.Onun da desteği ve yönlendirmesi ile ilk işimi kurdum.

Zorluklar beni hiç yıldırmadı, daha hırslı, kararlı devam ettim.hep cesaretli ve girişkendim.Girişimcilik, hayatımda çok önemli yer aldı.Hep mükemmel eş,anne,evlat ve iş kadını olmayı beraberce götürmek için uğraştım.

Çocukluğumdan beri kitap okumak, edebiyat söyleşilerine katılmak, sanat galerileri gezmek, resim yapmak, konserlere gitmek,seyahat etmek beni en çok heyecanlandıran şeylerdi.Senelerce Milliyet Sanat dergilerini satır satır okur,  resim galerilerinden çıkmaz,kitabevi raflarından kitap seçerken saatlerin nasıl geçtiğini fark etmezdim.Harçlık dönemimde paralarımı hep kitaba yatırır, her zaman birazını da altına çevirirdim, ekonomik güvence altında olmak beni hep rahatlatırdı.Sonra çalışmaya başlayıp para kazandığımda beğendiğm  resimleri  almaya başladım.AKM açıldıktan sonra hep bilet gişelerinde her Cuma akşamı saat 19.00 da Devlet Senfoni orkestrası konserlerinde tüm müzik festival ve konserlerinde bana rastlayabilirdiniz. Yatırım için de  o zamanın modası gayrimenkul yatırımı olan kooperatiflere yatırırdım.

Tüm gayretim, yaptıklarım  kendi mutluluğumu sağlarken etrafıma da hep pozitif , olumlu yansıdım.Her zaman  sorunların değil çözümlerin takipçisi oldum.Güçlü olmak, özgür olmak,kendi ayakları üstünde durmak  için, çok çalıştım.Şirketlerim, çalışanlarım, sorumluluklarım olduğunda, hobilerim de zaman zaman  geri planda kaldı.Bana çok keyif enerji veren şeyleri çok daha az yapar oldum, böylece de çözümleri değil sorunları daha çok görmeye başladım.Hepsini dengede tuttuğumda problem yoktu,ama denge bozulunca  da bana hiç uymayan mutsuz durağan bir döneme girdim, gülmeyi unuttum.

Şimdi yeniden, hobilerimi daha aktif hale getirmeye başladım.Onlarla kazandığım enerjiye ihtiyacım olduğunu düşündüm.Kendimi tekrar gözden geçirmek yenilemek, mutluluk veren şeyleri yapmak,çok da programlamadan hatta hiç programlamadan kendimi hayatın akışına bıraktım.Biraz da gücün, başarının,mükemmeliyetçiliğin peşinden değil, yazgımın peşinden gitmek istedim.Şimdiye kadar aldığım notları, yaşadıklarımı, gördüklerimi, beni heyecanlandıran mutluluk veren, kendimi iyi hissetmemi sağlayan şeyleri de yazarak hem kendimi daha iyi tanımak, kişisel gelişimime katkıda bulunmak hemde  yazılarımı paylaşarak mutluluğumu heyecanımı  yansıtarak çoğaltmak istedim.

Girişimcilik konusundaki çalışmalarımı, başarıları,zorlukları, yaşayarak öğrendiklerimi, üyesi olduğum, hayatımda çok önemli yeri olan  Kagiderde kazandığım zenginlikleri de ekleyerek, paylaşmak  yeni kadın girişimcilere,Üniversite Öğrencilerine katkı ve destek olmak da sosyal misyonum oldu.

Yazılarımı tamamen içimden geldiği gibi ve samimi duygularla yazdım.Anında hissettiğim yaşadığım gibi.

Girişimcilik Hikayemi Benim Girişimcilik Hikayem yazımda ayrıca paylaştım.

Kucaklar dolusu sevgiler…

20 thoughts on “YAZ-Gİ, (YAZGI) Yazılarım – Girişimcilik ve Ben

 1. Meralcim,

  Güzel yazılarını öncelikle okuma şansına sahip olduğum için mutluyum. Akıp giden yazıların hem bilgilendiriyor hem de anın duygusunu insana yaşatıyor. Kalemine sağlık. Blogun hayırlı uğurlu olsun. Yazıların çoğalsın. Bu konuda en sevdiğim ve düstur edindiğim söz var aşağıda. Bence de yazı kendiliğinden gelen bir delilik halidir insana. Esin melekleri hep yanında olsun. Sözcüklerin hep sağlıklı huzurlu olsun.
  “yazmak,
  en iyi biçimiyle bir yarış değildir.
  meslek bile değildir,
  kendi iradesiyle gelen tehlikeli bir delilik halidir.
  kışkırtırsan yitirirsin.
  yazıyor gibi yaparsan; sözcükler hastalanır.”
  Henry Charles Bukowski

  Sevgiler
  Özlem Açıkel Turhan

  • Canım yorumunun tamamını yazdığın gün okumamışım.Bugün okuduğumda Bukowskinin sözlerini, çılgın yazarın ne demek istediğini, tekrar tekrar düşünüp seni anlamaya çalıştım.Bukowski 15 senedir okumuyorum,ama çoğu kitabını okudum.Sonra aklıma senin kapalı blogun ile söylediklerin geldi,sonra tekrar düşündüm, galiba haklısın.

 2. Meralciğim, duygularını, yaşadıklarını öyle güzel anlatmışsın ki su gibi okunuyor.
  Yazıların da senin gibi , hep güzeli gören, güzel e teşvik eden yazılar,notlar.
  Agresif, stresli hiç bir şey yok.
  Nafi Güral ın biyografisi bana da gelmişti, öyle masamda duruyordu,ilk fırsatta okuyacağım.
  Sanatla bu kadar iç içeyken Contemporary of Art a gidecek misin? Geçen ay Art Beat İstanbulu gezdim
  gayet güzeldi.
  Takipçin olacağım…

  • Emineciğim,güzel yorumların için teşekkürler,Contemporary of Art a illa gitmek istiyorum.Ama bu haftam çok yoğun.Ona mutlaka uzun zaman ayırıp gitmek lazım, nasıl yapacağımı bir türlü çözemedim.Keşke becerip beraber gitsek.Takip için mail onayı isteyebilirsin.Sevgiler

 3. Canım Meralcim,

  Eline yüregine saglık..Ne güzel yazıyorsun..hiçbirşey tesadüf değil..bana sana blog yapmanı söyleten de bir güçmüş..

  Takip edeceğim canım..

  Bahar

 4. Meral’cim blogunu tıkladıgımda ilk duygum gec kalmıs olmanın hafif utancıydı.
  Dolastıkca her kosesinde huzur ve sakinlik dolu senden yansımalar satırlara serpistirildikce bi baktım kaybolmusum ve isten kaytardıgım su dakikalarda nasıl tazelenmisim .Yazarken amacın paylasmaksa guzelliklerin farkındalıklarına bizleri de cekmekse cok iyi cok da dogal basarmıssın .Bir de dolastıkca sevgili dostlara rastlamak onlardan izler bulmak ,seni onlardan dinlemek onları senden… katmerli keyif oldu.
  Kagider’e ilk geldigim ve kimseyi tanımadıgın gunlerden birinde bir yemekte aynı masada yanyana oturmustuk.ben de kimseyi tanımıyorum ya henuz cin cin bakıyorum sana .
  ”tırnagı hanımefendi ”der kayınvaldem birini iyi tanımlamak isterse. sen cuk oturmustun bu tanıma ilk cagrısımın bende buydu.Tanıdıkca baska baska guzel ozelliklerini de kesfettim bugun de ne guzel bir yazar oldugunu.İlham perin hep bu sayfalar uzerinde gezinsin .
  ps:Something’s Gotta Give bu aksam kendimi bir kez daha sımartacagım.

 5. Biraz önce Bodrum yazınızı önce bana gönderdiğiniz mailden okumuştum. Bloğu okuma hissiyle gecenin 3’üne doğru sıcacık samimiyetinizi burdan da hissettim. ” YAZ-Gİ (yazgı) ” ne kadar anlamlı başlık olmuş . Yüreğinize, güzel ruhunuza, kaleminize sağlık. Sevgi ile dolup taşınca yürek , ifadeyi kelimelere aktarmak böyle güzel blog keyfi yaşatıyor bizlere de … Yazıdan sonra blog yorumlarını da okuyunca Antalya’da sizlerden uzak değil de sanki aynı masada Kagiderli dostlarla beraber sohbetteyiz gibi geldi şu an 🙂 YAZ ı Gİ rişiminizin ve YAZGI nızın, pozitif enerjinizle tüm güzellikleri hızla hayatınıza çekmesini ve mutlulukla çoğaltmasını diliyorum.
  Sevgilerimle 🙂

  • Canım uzaklarda olsan da, gönlümüzdesin hep. Sanki daha dün bizi ofisin bahçesindeki sıcak samimi kahvaltıya çağırmışın gibi hissettim kendimi,Kagiderin ilk sosyal etkinliklerinden birini sen başlatmıştın, o sıcacık güzel kahvaltıda,Antalya da da aynı güzel duygularla etrafına ışık saçtığına eminim, yılbaşı yemeğinde de bizimle ol bize sürpiz yap ne dersin.Sevgiler sevgiler

 6. sevgili dostum
  yazıya gönül verip, kurduğun blokla hepimizi kucaklamışsın. senin güzel düşüncen birçok birbirinin gerçeğinden habersiz kadını birbirine tanıştırdı. farkında olmadan bu küçücük blog dan kadın dünyasına açılan büyük bir pencere yarattın.
  sevgili Meral seni bu güzel düşüncen ve benide hikayesi kayde değer bulup, dağarcında yer verdiğin için çok çok ama çok gönülden kutlarım.
  Yaz-gi den der-gi lere diyorum:))))))
  miyase

  • Sevgili Miyase, sizleri paylaşırken bende inanılmaz mutluluk duyuyorum,sizleri daha çok tanıma fırsatım oluyor,tanıdıkça daha da gururlanıyorum, enerji doluyorum.Bunu yansıtabildiğim için de çok sevinçliyim.Sevgiler, hep başarılar, güzellikler sizlerle olsun.

 7. Merhabalar;
  Bu başladığımı 8. cümlem bundan önce 7 tanesini backspace heba etti.Bir şeyler yazmak istiyorum ama toparlayamıyorum, sabahın mahmurluğu olsa gerek. Hayat hikayenizi soluksuz okudum tam bir Güçlü, Kararlı, Türk Kadını.dedim. Allah Doğru Yoldan Ayırmasın, Herkesin Dilinden Anlayacağı İnsanları Karşısına Çıkarsın. Kalın Sağlıcakla.

 8. Gunaydin, sevgili Meral Hanim..

  Twitter takip notu, hizlica Mahacal seyahatinize ortak etti; keyif, mutluluk ve huzurla gercekten bayildim!.. Ayni hizla diger yazdiklarinizin bir kismina gozattim. Zarif, hayati seven ve sevdirmeyi de basaran mutlu, basarili bir insan portresi, su karabasanli Turkiye gunlerinde umit ve heyecan verici.

  Tebrik ve tesekkur ediyorum. Simdi maalesef sacma-sapan Ankara haber kosturmacasi icin kisa kesmek zorundayim. Ben kisa kestim, ama siz hep boyle saglikli, mutlu ve cok mutlu olun..

  Selamlar ve icten hurmetler,

  Burhan

 9. Meral hn merhaba,

  Yalın ve samimi yazı diliniz için tebrikler ve teşekkürler. Ben de kendi girişim hikayemi oluşturmaya çalışan bir kadın olarak takipçiniz olacağım.

  Sevgiler…
  Yeşim Gökalp

 10. Değerli Meral Varuy,
  Blog güzel, içeriği gerçekten çok zengin ve başarılarla kaynıyor. Her şeyden önce bir emek olduğu yadsınamaz bir hakikat.
  Böylesi bir blog daha profesyonel bir görünüm alabilmelidir. Sizden ricam bana mail ile ulaşırsanız size naçizane bir kaç tavsiyem olabilir.
  Saygılar,

 11. Merhaba size bir arkadaşın yaptığı güzel olan projelerden
  bahsedeceğim AĞAÇ,DOĞA ANKARA SEVGİSİ ilgili bir gün kü gelirini
  bağışlayacakmış, 29 MAYISA ta,AĞAÇ ,DOĞA İÇİN ANKARA sevgisi için Böyle bir insanı yalnız bırakmayacağınızı umuyorum ,
  ,Bence küçük
  esnaf ama yüreği büyük ,tüm DOĞA dostları nı bekliyor ve davet
  ediyor,sizde böyle insanı yalnız bırakmayacağınızı
  umuyorum,Duyan,gören,bilen herkes Rasim i takdir eder ,
  aklı,iradesi,duyguları tüm benliği ile bir bireyin neler
  yapabileceğini gösteriyor, Birçok sıkıntılar çekmesine
  rağmen ücretsiz traş kanpayaları ile bir benzeri olmayan
  kanpayaları ve hikayesi ile kişisel bir tarih
  yazıyor,merhameti,hoşgörüsü,tevazu sahibi olan RASİM örnek
  bir insan her insan bir hayat doludur hep rasim arkadaşım gibi ,
  gelin sizde bu hayat dolu,birçok Projeleri olan RASİM e destek
  olun ,topluma kendini adamış arkadaşa destek olacak duyarlı
  kişiler vardır diye düşünüyorum, google den rasim uyan yazın
  bir bakın yaptıklarına rasim tel 05422633709 Rasim Uyan MERHABA RASİM BÖYLE SESLENİYOR FACEBOOK TAN
  19 dakika önce
  Yıllar hızla gelip geçiyor,Göz açıp kapayıncaya kadar ,geride kalan hayatınıza şöyle bir bakın Evet hayat bu kadar hızlı geçerken biz insanlar doğa için ne yapıyoruz ? Gelin 29 MAYIS ta BİR AĞAÇ SİZDEN BİR ORMAN BİZDEN( ODTÜ )KAMPANYAMIZA SİZDE DESTEK OLURMUSUNUZ, Tüm DOĞA dostları gelin o gün birlikte olalım sizleri işyerime bekliyorum ,HER TRAŞ PARANIZ BİR AĞAÇ OLACAK sizinde isminiz olan birdikili ağacınız olmasınızı istemezmisiniz beni yalnız bırakmayacağınızı umuyorum, Maden ŞEHİT lerimiz için de ülkenin heryerinde onların adına ağaç dikelim…. google ye RASİM UYAN YAZIN BAKIN NELER YAPMIŞ

 12. İnternet sitelerine sansür konulmaya devam ediliyor. incicaps ve inciswf adlı iki siteye TİB Başkanlığı tarafından erişimine engel koyuldu. Ve İnci Sözlük yazarları bünyesinde geliştirilen, mizaha yeni bir soluk getiren İnciCaps sitesinin kapatılmaması için yazarlar tarafından sosyal medyada büyük tepki uyandırdı. #direnincicaps hashtag altından WTT listesinde 2. sıraya kadar yükseldiler. Ve bununla ilgili bir imza kampanyası başlattılar. Kamuoyunun tepkisini çekmeyi malesef başaramadılar. Çünkü medya bu konuya yeterince ilgi göstermedi. “SANSÜRE HAYIR” sloganıyla yola çıktıkları imza kampanyasına destek çıkılmadı. Ve medyanın tepkisini çekmek için size bu maili size gönderiyorum. Sesimize kulak verin. Bu sadece bizim meselemiz değil. Bu hepimizin meselesi. Bu bir özgürlük mücadelesi.

  İmza kampanyası Linki: https://www.change.org/tr/kampanyalar/direnincicaps

 13. Ben ilköğrt mat 3, sınıf öğrencisiyim 20 yaşındym ancak psikoloji dalına da büyük ilgim var sizce sizin gibi girisimci olmak için nasıl bir yol izlemeleym psikoloji okumak istiyorm okl bittikten snra sevgiler sıkı takipcinizm:)

  • Girişimci olmak istiyorsan, mutlaka bir yolunu bulacaksın. Ama tavsiyem eğitimini tamamla sonra en az üç sene kurumsal bir yapı da yada yapmayı düşündüğün işle ilgili bir yerde çalış. İşin içinde öğrenmeye çalış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s