İki kitap – İki Kadın

Bodrum’da ki kitaplarıma bakınca geçen sene okuduğum iki kitabıma  tekrar bakmak göz gezdirmek istedim. İki müthiş kadının hayatı beni hemen yine çekti. Çocukluğumda Agatha Christie’nin kitaplarını hiç elimden bırakmadan okurdum, çok keyif alır, heyecanla sonunu merak ederdim. Yazarın kendi yazdığı otobiyografisini de  en az romanları kadar heyecanla okudum, keyif aldım. Dünyanın en çok polisiye roman yazan ve okunan yazarının müthiş hayal gücü, enerjisi, cesareti, sınır tanımaz özgür ruhu ile gerçek yasam hikayesi beni tekrar büyüledi.

Yine gecen sene çok severek ve merakla okuduğum diğer kitap İpek Çalışlar’ın Halide Edip’i idi. Halide Edip’i, bu müthiş Türk kadınını ne kadar az ve yetersiz tanıdığım için de  çok üzülmüştüm. İpek Çalışlar çok değerli bir çalışma yapmış, ama onun da dediği gibi Halide Edip biyografisine sığmayan kadın. 556 sayfalık kitaba rağmen bu olağanüstü kadının edebiyatla ,siyasetle geçmiş ömrünü ne kadar anlatsa da yüreğindeki müthiş fırtınaların tamamını anlamak zor.

İki kadın da çok güçlü özgürlüklerine aşık ve çok  gizemliler.

Kendime yeniden söz verdim, biran önce, henüz  okuyamadığım birçok Halide Edip kitabini okumalıyım. O zaman bu kitap benim için çok daha anlamlı olacak.

Dünya çapında değerli bu müthiş Türk kadınını, yazarını ve yaşadığı dönemi biraz daha keşfetmek çok zevkli olacak.

Harika bir Bodrum sabahı Yalıkavak’da Köy Kahvesinde bir tarafta tekneler bir tarafta çarşı, çok keyifli müzik çalan Music Center’in önünde bunları yazarken bende onların dünyalarına tekrar gittim, onlarla hissettim yaşadım, onların yaşadığı dönemlerde yasayan anneannemin anlattıkları ile de birleştirip uzun bir yolculuğa çıktım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s