Genç Kagider’le Harika Panel

Bugün Genç Kagider’in Yıldız Teknik Üniversitesi Etkinliği ‘nde  fırtınaya rağmen panele katılabilen, dört değerli katılımcı   tüm soruları, bütün samimiyetleri, farklı yorumları, anlatımları ile cevapladılar. Hepimize çok değerli saatler yaşattılar.Hiç bitsin istemediğimiz panele keşke, olumsuz hava koşulları etkilemese de daha fazla katılım olabilseydi. Gençlere katkı, eğitim, rol model olması için düzenlenen panelde sadece gençler değil, tüm konuklar ve panelistler birbirlerinden çok şey öğrendiler ve etkilendiler. Çok bilgi,enerji,duygu, tecrübe dolu bir paneldi.Emeği geçen herkese defalarca teşekkürler.

En genç panelist Demet Mutlu ilk konuşmacıydı.Heyacanlı, tutkulu, konuşma şekliyle 2.5 yılda çok başarılı olan şirketi Trendyol.com‘u nasıl kurduğunu  anlattı, ve gençlere tavsiyelerini aktardı.Demet için annesi   çok önemli rol model olmuş.Çok meraklı, çok araştıran, Demet iyi bir eğitim, ve farklı konularda, profesyonel  çalışmalardan sonra mastırını girişimcilik üzerine yapıyor,her zaman örnek aldığı girişimcilerle, panellerde,söyleşilerle biraraya gelmenin yollarını arıyor.  İş olarak da çok sevdiği moda dünyasını ve Japonya’da  yaşadığı yıllarda, kendi uyguladığı internetten alımı Türkiye’de uyguluyor.Başarının sırlarını;” İş kurmada fikri bulmak, işin en kolay tarafı.Sonrası çok zor, pazarlama,finans,yönetici olmak,yatırımcı almak,iyi bir lider olmak,ekip seçmek,onları geliştirmek,eğitmek,çok önemli.İyi bir temel eğitim şart, tecrübe şart,belki kendi işinde olduğu gibi,iyi ve tamamlayıcı bir ortak çok değerli olabiliyor,” diyor.Yine başarının sadece iş hayatıyla, ya da sosyal hayatla değil,ikisi bir arada olursa tam oluğunu anlattı.Eşinin ona çok destek olduğunu, ondan çok şey öğrendiğini, sadece iş hayatında başarılı olmanın, insanları mutlu etmeyeceği için,, başarının da eksik kalacağına dikkatleri çekti. Çalışmamak gibi bir alternatifi veya düşüncesinin hiç bir zaman olmadığını çalışmanın hayatında olmazsa olmazı olduğunu, keyif, enerji kaynağınının çalışmak oluğunu söyledi.Yine kendi iş yerinde çalışanların %50 sinin kadın, yöneticilerin de %60 ının kadın oluğununu anlattı.Dinlemeyi çok arzu ettiğim Demet Mutlu’nun çok hızlı ve çoşkulu anlatımına hayran olmamak mümkün değildi.Çok genç, çok cesur, çok akıllı,çok şık ve zarifdi ayrıca.

Diğer değerli panelist Bonnyfood kurucusu Didem Alsoy‘da kendine has esprili anlatımı ile eşinin hayatında  çok değerli ve kendisine yardımcı olduğunu anlattı.”Annemizi, babamızı, hatta çocuğumuzu seçme şansımız yok, ama yegane seçebileceğimiz kişi  eşimizdir.”dedi. İyi ortak seçmenin de iş hayatında çok önemli olduğunu, kendi işiyle, örnekledi.Aynen Demet Mutlu gibi, iş hayatı ile sosyal hayatın dengesinin faydalarını, başarısının sırrı  oluğunu anlattı. En iyi kararı eşiyle evlenmek, en iyi proje çocuğu, en iyi işi Bonnyfood olarak kendini tanımladıklarını paylaştı.Rol modellerden çok şeyler öğrendiğini,iyi rol modelin pusula, kötü yöneticinin de çok önemli tecrübe ve kazanç olduğunu örnekleriyle tecrübeleriyle anlattı.

Kahve molasında çok güzel ikramların yanında Bonnyfood’un ikramı da göz kamaştırdı.Kahve Dünyasının, Doğuş Çayın standları,Kadıköy Şifa’nın sandviçleri, tatlı tuzlu kurabiyeleri ile çok çeşitli alternatifler vardı. Herkes arada da panelistlerle sohbet etme, uzun uzun konuşma fırsatı buldu.Hepimizin içini ısıtan, umutlandıran, mutlu eden, heyacanlandıran sohbetler……

İkinci bölümde,Toplum Gönüllüleri Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Emine Tuğba Jabban, önce kendi toplum gönüllüsü olma, hikayesini anlattı.Sonra yaptıkları çok değerli projelerini  ve bunların neticelerini paylaştı.

Toplum Gönüllüsü olmanın   gençlerin başarılı olmasında çok etkili oluğunu, ekonomik kalkınmadan önce toplumsal kalkınmanın da çok önemli oluğunu anlattı.” Sosyal Girişimci,diğerkam olur, diğerinin farkında olur. Kendi yararı kadar,diğerlerinin yararlarını da korur, gözetir..Yaratıcı olmak, güvenmek, pes etmemek, tutkulu ve cesur olmak, toplum gönüllüsü olanlar için çok önemli vasıflar,” oluğunu çok hoş etkileyici, duygu yüklü ses tonuyla anlattı.Toplum için çalışanlar , kendileri için bir şeyler yaparlar, birlikte çalışmayı öğrenirler, diye ekledi.Gandhi ‘nin güzel sözüyle de bitirdi, Dünyada görmek istediğiniz   değişimi, önce kendinizde başlatın. Tuğba’nın bu panelde gençlerle paylaştığı çok önemli ve değerli konu kendi gönüllülük örneği ile de çok etkileyici idi.

Son Konuşmacı Semih Yalman‘da hepimiz nefeslerimizi tuttuk, Kadına bakışışımızı , yanlış algılamalarımızı, düzendeki çarpıklıkları, en önemli gerçeğin özümüzdeki sevgi oluğunu, çok çarpıcı farklı bir sunumla anlatarak hepimizi tekrar,tekrar  düşündüren oldu.

Kagider YK üyesi,sevgili Münteha Adalı, baştan sona çok iyi bir moderatör oldu. Kagideri, kadın ve genç konusundaki yaklaşımını,J.P Morgan ile başlatılan projenin, amaçlarını çok güzel anlattığı gibi, çok değerli, işlerinde,konularında çok farklılık yaratan dört panelisti , anlatımlarında hem yeterince özgür, hem son derece konuları bağlayıcı, merak edilenleri açıklatıcı sorularıyla , hepimizin bir an olsun dikkatlerinin dağılmadan panelin akışını sağladı.

Panel baştan sona o kadar  çoşku ve heyacanla devam ettiki, gelirken hepimiz, müthiş bir fırtına mağduru olarak gelmemize rağmen panel boyunca sadece olduğumuz anı yaşadık, değerlendirdik.Hiç fırtına, nasıl döneceğiz, dışarıda neler oluyor, diye düşünemeden, saatler 18.00′ e yaklaşmıştı. Herkes çok şey farketmiş,hissetmiş, paylaşmış, düşünmüş, düşündürtmüştü.Panelistler, birbirine konuklar, panelistlere, Münteha’ya , Genç Kagider Ekibi’ne, J.P Morgan temsilcisi Belma Özmen‘e, herkes  birbirine teşekkür ederek, böyle güzel değerli bir gün yaşamanın mutluluğu içinde hiç bitsin istememize rağmen ayrılmak  zorunda kaldık.

Senelerdir, Genç Kagider  mücadelesinde  hep tutkuyla  emek veren sevgili Münteha tekrar, tekrar teşekkürler,emeklerinin, güzel neticelerini en kısa zamanda görmen ve görmemiz en değerli  mutluluğumuz olacak.

1 thought on “Genç Kagider’le Harika Panel

  1. Cok samimi ve keyifli bir organizasyondu. Gelecegini cizmeye calisan ogrenci arkadaslar icin bulunmaz firsatlardan biri ‘Genc Kagider’, hem bilgilenmek, hem de ‘networking’ icin…Tekrar tebrikler ve boyle bir deger icin tesekkurler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s