İshak Alaton Gençlerle

Genç Kagider düzenledi, İshak Bey kırmadı, vakit ayırdı, geldi. Sevgili arkadaşımız, üyemiz Leyla Alaton da hem babasının, hem bizlerin, hem gençlerin yanında oldu.

İshak Alaton, çok değer verdiğim bir iş adamı. Üzeyir beyle olan ortaklığını ise her zaman beğeni ile  takip ettim , ve benim için çok güzel  örnek teşkil etti. Ayrıca çok şanslıyım ki, çok özel insan Leyla Alaton ile de Kagider’e ilk geldiğim günde, ilk kahvaltı toplantısında, tanıştım. Tanıdıkça da , farklı dünya görüşünü, özel yapısını, esprili,çoşkulu hallerini, açıksözlülüğünü, her beraberliğimizde daha da farkederek, yaşayarak, daha da fazla  beğendim, sevdim.

Genç Kagider ve Kagiderin düzenlediği  kahvaltı sohbeti beklenen, umut edilen enerjiyle başladı, daha da yükselen bir enerjiyle devam etti. Sonra soru cevapları, baba kızın tatlı atışmalarını, esprilerini çok ilgiyle izledik,dinledik,Sevgili Leyla babasının konuşmasını sürekli tweetledi.                                                                                                                                         Ben de çıktığı günden beri okumak istediğim Lüzümlu Adam kitabını aldım, imzalattım, ve de hemen okumaya başladım. Aslında çok hızlı okuyanlardan değilim, döne döne, sindire, sindire okuyanlardanım. Ayrıca hep üç- beş kitap aynı anda okur, yenilerin de peşinde koşanlardanım. Klasik ikizler burcuyum, elimdeki değil, sıradakinin heyacanını yaşıyorum. Ama bütün bu eksilere rağmen Lüzumlu Adam’ı da İshak Bey’in ön söz yazdığı Halit Kakınç‘ın Struma‘sını çok  kısa zamanda okudum. Şimdi Lüzumsuz Adam’ı okumak istiyorum.Kahvaltı sohbetin de hep not aldım, ama kitabı okuyunca daha da geniş bir yelpazeden gördüm. İshak Bey’in hayatını, felsefesini ve o dönemi anlatan çalışma iki cilt halinde, değerli sosyal bilimci Mehmet Gündem tarafından yazılmış.

                                                                                                                                                          Birinci kitap:Lüzumlu Adam-İshak Alaton,  İkinci kitap:Lüzumsuz Adam-İshak Alaton. Bu kitaplar iki kişinin eseri, bir anlatan var, bir de dinleyen, soran ve yazan….

Mehmet Gündem kitabın önsözüne şu satırları koymuş. “İshak Alaton’u yakından tanıma fırsatı buldum, nedenlerini, niçinlerini sordum, hayat mücadelesine, varoluş süreçlerine, kırılma anlarına, hüzünlerine, yeniden başlama iradesine, öğrenme ve anlama azmine, bir insanı kendini aşma çabasına, lüzumsuz olabilme gayretlerine ve iz bırakma niyetine tanık oldum.”Lüzumlu Adam bir hayat mücadelesinin anlatımı… Bir toplumda azınlık olmanın verdiği yük, Varlık Vergisi ve bununla altüst olmuş olan bir aile. Ama ne olursa olsun bu zorluklardan yılmayan kararlı ve azimli genç bir adam: İshak Alaton.

Kitapta altını çizdiğim çok yer var, her sayfayı, bölümü çok ilgiyle okudum. İshak Beyin başarısının sırrı sadece iş hayatında değil, onun sosyal çalışmaları, katkıları, çocukları ailesi  ile olan ilişkileri, hayata bakışı hepsi bir bütün oluştururyor.Hemen Lüzumsuz Adam’ı okumak istiyorum. İshak Bey Lüzumsuz Adam için şöyle diyor.” Bütün hayatını iş peşinde geçirecek kadar ucuz bir insan değilim.İnsan uzun yaşasa da yine de az yaşadım der. Esas olan ne kadar yaşadığın değil, nasıl yaşadığındır. Adama sorarlar, yaşadın da ne oldu?…..Elbette buna verecek bir cevabın olmalı. Hayatın farklı limanlarına açılmak için kendime vakit ayırmalıyım. Bunun için öncelikle lüzumsuz olmaya gayret etmeliyim. İkinci kitapta okuyacaksınız lüzumsuz adamın maceralarını.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s