Tatlı, Çılgın, Fütürist Ufuk Tarhan

Sevgili Ufuk’u  ilk kezGaranti Bankası’nın 5 il 5 zirve projesinde üç yıl önce tanıdım, dinledim. Beni çok etkiledi. Bu müthiş kadının anlattıklarından etkilenmemek mümkün değil. O günlerden itibaren hayatıma UZGÖRÜ‘ ler girdi. Evet Ufuk Tarhan uzgörüyü anlatırken artık öngörüler değil, uzgörüler var diyordu. Ben de o günden itibaren uzgörüleri anlam ve kelime  olarak   hayatıma da işime de yaşantıma da; daha bilinçli soktum.Ekibimle de müşterilerimle de paylaşır oldum. Ben de  yaşamın hızına ayak uydurmanın çok kolay olmadığını, özel çaba gerektiğini, teknolojiye çok önem vermenin gerektiğine inananlardanım.Ama Ufuk bu konuda çığır açanlardan.

UFUK TARHAN

Bu tatlı çılgın, Fütürist  kadını tanımanız lazım.Geçtiğimiz ay, çok özel bir toplantıda, bize hayatını çok esprili bir şekilde anlatırken hayat görüşünü mesajlarını da aralara serpiştirerek bizi yine soluksuz, bıraktı. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadan onu dinledik. Çok keyif aldık. Ben de hem o akşamdan notlarımı, hem Ufuk ile çok beğendiğim söyleşileri yazıları mesajları çok gecikmeden sizlerle paylaşmak istedim. Ufuk gibi başlayarak….                                    GELECEK GÜZEL GELECEK

UFUK-TARHAN-SECRETCV-M-GEN (1)

M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu, Fütürist, İş-Gelecek Tasarımcısı, Teknoloji Misyoneri, Blogger, Internet Yazarı… Son olarak ´iş Avatar´ı – Business Avatar                             Ufuk Tarhan’ın hayatını değiştiren, ilk çarpıcı etkiyi 14 yaşında okuduğu Tanrıların Arabası kitabı yapıyor.  Hayatında mutlak bu budur kalkıyor, sorgulama başlıyor.

tanrilarin-arabalari-erich-von-daniken-1989__12863465_0

ODTÜ Ekonomi mezunu olan Ufuk Tarhan ODTÜ li olmak hayatımda ki çok önemli ikinci olay diyor. ODTÜ’de hayatından imkansızı siliyor, analiz etmenin ve insan olmanın sosyal olmanın ne kadar ulvi olduğunu öğreniyor ve hep derneklerde sosyal sorumluluklar alıyor. Öğrenciyken çalışmaya başlıyor.Evleniyor, çocuk yapmaya çalışıyor,ve bir kızı oluyor. O  dönem cam üstüne resimler yapıyor, sergiler açıyor. Sonra 1982 yılından itibaren, su motoru, bilişim, telekomünikasyon, tarım ve hayvancılık, ilaç dağıtım gibi sektörlerde ve çeşitli şirketlerde üst düzey yönetici olarak yirmi yıl  çalışıyor.Teknolojinin nelere kadir olduğunu görüyor. Bu ara boşanıyor, on sene bekar yaşıyor.

2001 krizi sonrasında gerçekleştirdiği cesur, yaratıcı uygulamalar nedeniyle 2002 yılında, Dünya Gazetesi tarafından Bilişim Sektörünün En Başarılı İş Kadını seçiliyor.

Bir seyahati sırasında yurt dışında  Fütürist dergisini görüyor,Türkiye’de 2005 de Türkiye Fütürist derneğini kuruyorlar. 2006 da Türkiye’nin ilk fütürist şirketi M-GEN’i kuruyor, girişimci oluyor.

Tarhan; fütürist, buluşçu, stratejik, sürdürülebilir geleceğe dönük başarılı iş modelleri ve uygulamaları ile tanınıyor.

2008´de evrensel ölçekte gelecek tasarımı yapan, The Venus Project´in kurucusu Jacgue Fresco’yu  getirerek, Türkiye´nin ilk Fütüristler Zirvesini´ni tasarlıyor, ve gerçekleştiriyor.

FUTURISTLER-ZIRVESI-2011-UFUK-TARHAN-5-K

2009´da Türkiye´de yine bir ilk olan Bahçeşehir Üniversitesi CO-OP eğitim modelini tasarlayıp, uyguluyor. Yurt içi ve dışı otoritelerce, İş Dünyası-Üniversite entegrasyonunda en başarılı modellerden biri diye nitelenen CO-OP, Tarhan´ın en çok ses getiren projelerinden biri oluyor.

2009´da Türkiye´nin ilk Fütürizm Okulu’nu  gerçekleştiriyor.

2010´da; 1967´den bu yana yayınlanan ve dünyanın en saygın Fütürizm kaynaklarından biri olan The Fütürist dergisinin Türkçe hazırlanmasını sağlayarak, Türkiye´ye ilk kez fütürist bir yayın getiriyor.

2010 da Türkiye´de ilk kez ´´Tablet Seminer´´ adı altında yeni bir seminer modeli uygulamaya başliyor. Tablet seminerler; ´´hayati ipuçlarının bir uzmanla yalınlaştırılarak etkin kullanıma sunulduğu üçer saatlik, sinema-tiyatro biletine yakın bedelde, kolay, pratik, insan-insana iletişime dayalı´´ paylaşım ortamlarıdır, diyor, Ufuk Tarhan.

Sosyal ağları ve paylaşım sitelerini çok etkin kullanan Tarhan, geniş bir takipçi kitlesine sahip, popüler bir blogger, internet yazarı aynı zamanda.

300413_285855771442022_1847980328_n

Fütürizm, future-horizon scanning (gelecek-ufuk taraması) yöntemleriyle çalışan, gelecek- uzgörü-sosyal medya-nesil farkları-mega trendler üzerine konferans ve seminerler veren Tarhan; Türkiye’deki ilk ve tek kadın fütürist konuşmacı.

Tarhan iş-gelecek planlama tasarım-danışmanlık-uygulama hizmetleri, eğitmenlik, executive seviyeler için moderatörlük, yönetici menejerliği yapıyor.

Yayınları

Gençlerin başucu kitabı olarak tanınan, ‘’Düşlediğin Gelecek’’ – 2006

Verne Wheelwright ile yazdığı ‘’Kişisel Gelecek Planlaması’’ – 2008

Dünyanın ilk-tek-en kısa; kişisel arıtım&yalıtım’ kitapçığı olan ‘to do! – not to do!’ – 2009

Çok sayıda, sektörel ve toplumsal sivil toplum örgütünde başkanlık, yönetim kurulu üyeliği yapan Ufuk Tarhan; örgütlülüğe inanıyor, gençlere yüklenilmesine ve savaşa karşı. Sıkı bir teknoloji misyoneri, blogger, sivil toplum gönüllüsü olan Ufuk Tarhan’ın konuşmasından seçtiklerimi  de aşağıda paylaştım.

Teknolojiye balıklama dalın.Özellikle kadınlar teknolojiyi çok daha iyi kullanmalı.

Discover yourself out. Create yourself again, again and again.

En iyi Best Future Designer‘ım diyor.

Gelecek vizyonu Siberyoner ve Webratör olmak.

Teknoloji ile insanin bütünleşmesi lazım , robotlarla yaşam başlıyor.

Tanrısal Güçlere erişeceğiz. Gelecek Referanslı Olmalıyız.

“GELECEKTE KADINLAR GENÇ GÖRÜNECEK” Saba Tümer ile

Yukarıdaki televizyon programında sevgili Ufuk nasıl, sakin,tatlı, pozitif, uzgörülerini, Fütürizmin nasıl başladığını  bizlere aktarıyor, özetliyor. Evet olumlu güzel gelecekleri yaratmak bizim elimizde.Böyle düşünmeyi öğrenmeliyiz, benimsemeliyiz.  Çocuklarımızı rahat bırakalım, beş on sene sonra bu günkü değerler tamamen değişmiş olacak. Hayallerimize dikkat edelim, olumlu şeyler yapalım,bunu benimseyelim. Hayat Ne Güzel Olacak.

Bence sadece gelecek için değil, zamanda kalmak  da gereksiz, hep olumlu pozitif düşünmek her güzelliğin, mutluluğun nedeni.

Gece 3-4 de kalkıyor, dijital dükkanı açıyor.Sevdiği işi yaptığı için hiç yorulmuyor.İkinci kez evlendiği kocası sevgili Ufuk Tarhan’ın tam zıt karakteri, tarihçi ve monşer. Ama o kadar iyi anlaşıyorlar ki Ufuk bu mutluluğum için çok daha uzun seneler yaşamak istiyorum, diyor.

Ufuk’çum seni tanıdığım günden beri çok ilgiyle, beğenerek takip ediyorum. Söylediklerinde çok haklısın. Teknoloji ile bütünleşmeli, sosyal medyayı  çok iyi kullanmalıyız.Gelecek Güzel Gelecek, ama biz de o dili öğrenmeli ve sürekli kendimizi yenilemeliyiz.

Başarılar, sevgiler Ufuk güzel enerjini hep takip ediyorum, bilelısin.

2 thoughts on “Tatlı, Çılgın, Fütürist Ufuk Tarhan

  1. oncelikle genc kagider logosu yok sitendesasirdim.:))Sonra Ufuk gibi degerli bir arkadası tanittigin icin ellerine saglikGelecegi hayal etmeyip ufuk ile yasamanin keyfine varmak var..

    İyiki aramiza katıldın sevgili ufuk

  2. Geri bildirim: Ufuk Tarhan İle Olmak Çok İyi Geldi… | yaz-gi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s