Bir Konser, Bir Film

Borusan Filarmoni Orkestrası (BİFO), şubat ayı konserlerinin ilki geçen hafta Caddebostan Kültür Merkezi’nde idi. Ünlü İtalyan çellist ve besteci  Giovanni Sollima  konserin solisti idi.  “Sollima ile Halk Masalları” adlı konserde, Gürer Aykal yönetimindeki BİFO, sanatçının kendi bestesi olan “Viyolonsel ve Orkestra için Halk Masalları” adlı yapıtın Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi. Sollima’yı hayranlıkla dinledim ve izledim. Gözümü hiç sanatçıdan alamadım. Viyolenseli ile bestesi ile nasıl bütünleşti, nasıl bambaşka dünyalara uçtu bizi de arkasından uçurdu, aldı götürdü.

giovanni-sollima-bifo-ile-6-subat-ta-ckm-de-4303185_1518_o

Müzik otoriteleri tarafından minimalist ve post-minimalist olarak tanımlanan İtalyan besteci ve çellist Giovanni Sollima, bestelerinde cazdan rock müziğe hatta Akdeniz etnik müziğine kadar pek çok müzik türünden esintiler barındırıyor.Konserde; violenselini zaman zaman  gitar gibi, zaman zaman vurma çalgı gibi kullanan Sollima hem dinleyicilerle hem orkestra arkadaşlarıyla da çok farklı, çok sıradışı, bir iletişim içinde idi.

Nasıl bir tesadüfse dün akşam TV de  seyrettiğim müthiş filmde (Kalbini Dinle) vilonsel çalan genç kızla gitar çalan gencin aşkı olağanüstü güzel konu ve müzikle anlatılmıştı.

August_Rush_Movie_Poster_by_JudeMer

Yetenekli ve karizmatik İrlandalı gitarist ile genç ve güzel çellist New York’taki Washington Square’de karşılaşırlar, ancak bu sıradan bir gece değildir. Büyülü anlar yaşayan ikili bir süre birbirlerinden ayrı düşeceklerdir. Ancak onları ufak bir çocuk bir araya getirecektir: Küçük bir yetim olan August Rush sokaklarda kendi müziğini yapmakta ve sihirli bir güç tarafından korunmaktadır. Küçük August yeteneğini giderek herkese kanıtlamaktadır.

Her zaman müziğin ilahi gücüne inananlardanım. Müzik, en güzel  mutluluk kaynağımiz, ruhumuzun ilacı, vitamini enerjisi. Filmde de küçük August kaybettiği ailesini müziğinin gücüyle, bulacağına inanıyor, ve bu amaçla istekle besteler yapıyor.Bestelerin ulaşacağı kişi sayısı ne kadar çok olursa onları bulma şansının da o kadar artacağına inanarak besteliyor, ve çalıyor.

august-rush-movie-stills-27

İster klasik, ister  rock olsun.İster violensel, ya da gitar hepsi muhteşem yorum ve bestelerle evrensel bir sihir oluşuyor, bu harika film de de bu duygu, bu mucize çok iyi işlenmiş. Çok güzel çelist Lyla Novacek’i Keri Russel,  çok yakışıklı karizmatik  gitarist Louis Connely’i Jonathan Rhys Meyers,  minik olağanüstü besteci August Rush’u Freddie Highmore  oynuyor. Filmin en önemli rollerinden olan Witzard’ı ise her zamanki oyun gücüyle  Robbin Williams canlandırmış.

Bu haftanın müzik açısından benim için çok şanslı süper bir hafta olduğunu düşünüyorum. Arka arkaya, harika bir konser,sonra çok iyi bir film,sizler için  de daha güzellerini diliyorum.Sevgiler, sevgiler..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s