Hep Şaşırtan Oldun

DSC_0086

Sevgili Fisun Usta  çalışkanlık,  mütevazilik,  konukseverlik, yardımseverlik söz konusu olduğunda sınır tanımazlığı ile beni hep çok şaşırtan oldu. Bu çok başarılı, çok özel iş  kadınının  harika bir yüreği var.Her zaman doğrunun, güzelin, sevginin takipçisi.Onu Kagider’e üye olduğu günden beri tanıyorum. Her zaman sevgi dolu yüreğiyle Kagider’e faydalı olmaya çalışan Fisun işinde, akıl almaz çalışkanlığı, araştırmacılığı ile sürekli kendini yeniliyor, ve sektöründe çok başarılı olmayı fazlasıyla hak ediyor.Fisun; sosyal proje çalışmalarında da son derece özverili ve gönüllü katkılarıyla hepimize  örnek ve önder oluyor.Onu tanımak, dostu arkadaşı yakını olmak, hepimiz için  çok büyük şans. Güzel arkadaşım, girişimcilik hikayesini yine çok mütevazi tavrı ile anlattı, ben de paylaşmaya çalıştım.

Sevgili Fisun hep çok çalışkan, çocukluk yılların da da…

Öğrencilik yıllarımda okul sonrası her gün,yaz tatillerinde sürekli ailemize ait atölye ve mağazalarda çalıştım.

Her zaman araştırmacı….

Tezgahtarlık,kasa takibi,fason üretim derken küçük bir işletmenin hem yönetimi ile ilgili her türlü deneyimim oluştu,hem de ileride çok faydasını gördüğüm dikiş,kumaş ve tekstil konusunda uzmanlaştım. Aile işlerimizin gelişmesinde önemli katkılarım oldu.

Hayatında, işi, ailesi, çocukları, ve sosyal çalışmaları hep bir arada, hep dengeli….

Liseden mezun olduğumda evlendim ve 2 çocuğum var.

Onlar büyürken okullarında,Okul Aile birliklerinde ve derneklerinde faal olarak çalıştım.Okul yapımlarında,hastane tefrişatlarında,okulların burs fonlarının oluşturulmasında ve bir çok Sosyal Yardım projelerinde etkin görev aldım.Aynı zamanda aile işleri de devam ediyordu tabii.

Bu arada eşimin ailesine ait otellerde tekstillerin yıkama ve ütüleme işinin çok kötü olduğunu fark ettim.Kafamda bir iş fikri oluştu.Hemen araştırmaya başladım.Gördüm ki bir çok otelin de sorunları aynı.O yıllarda  otel çamaşırları genel olarak otellerin içinde kendi personelleri tarafından yıkanıyordu.

b (2)

Piyasada bağımsız olarak hizmet veren profesyonel çamaşırhane yoktu.Bu hizmet boşluğunu fark edince harekete geçtim.

Aynı zamanda cesur, risk almaktan çekinmiyor, girişimci…

Çeşitli araştırmalar sonucunda ilk endüstriyel OTEL çamaşırı  yıkayan atölyemi 1988 yılında açtım.

Makinelerin seçiminde ,proje kapsamında yerleştirilmesinde eşim yardımcı oldu.

Kaliteden asla ödün vermeyen,müşteri memnuniyetini her zaman önde tutan anlayışla sürekli büyüyen bir performans yakaladık.

Bugün Pak markası sektörün lideri konumunda,piyasada kaliteli ve istikrarlı hizmetiyle saygın bir yere sahiptir.

c

Yüksek kalite standartları ve hijyen önemli…

Bunu hakketmek kolay olmadı tabii.PAK pazarlama konusunda çok agresif olmadan kalite ve müşteri talepleri doğrultusunda büyüdü.Portföyümüze giren çok uluslu ilaç fabrikalarının yüksek kalite standartlarının yönlendirmeleri ile her zaman hijyen koşullarını izlemeyi benimsedik.

Bu politika PAK’a çok şey kazandırdı.

2007 yılında artan talebi karşılamak üzere tamamen farklı bir yerde farklı personelle sadece sağlık kuruluşlarına ve hastanelere hizmet verecek hijyenik bariyerli makinelerle yeni bir tesis kurduk.

Sektöründe hijyen konusunda öncü…

Türkiyede öncüsü olduğumuz hijyenik bariyerli  sistemle, enfeksiyon riski içeren sağlık sektörüne hijyen bilincini kazandıran ve uygulayan ilk firmayız.

Gerçekten hijyenik mi yıkıyoruz ,sorusu düşüncelerimden hiç çıkmıyordu.

Biz otel çamaşırı yıkayan fabrikamızda İSO kalite belgesini almıştık ancak hastanelerden gelen enfekte kirlilerin yıkama sonrası dezenfekte olduğunun belgelendirilmesi için bir kuruluş ne yazık ki Türkiye de yoktu.Yurt dışında ne yaptıklarını incelediğimizde ,karşımıza Almanya’da Hohenstein enstitüsü çıktı.

Böylece başvurumuzu yaptık ,tüm masraflarını karşılayarak Türkiye’ye gelişlerini sağladık.

Bu arada Türkiye’deki bu boşluğu anladıklarında geliş o geliş.İstanbul,Kadıköyde kendilerine bir mülk alarak ,ofis açıp hizmet vermeye başladılar.

Biz onlardan öğrendiklerimizle uygun ekipman,işçilik ve dezenfeksiyon garantili hizmet veren ,sadece hastane çamaşırı yıkayan tesisimizi geliştirdik.Dezenfeksiyon etkisi yüksek aynı zamanda tekstilin rengine ve dokusuna saygılı özel kimyasalları çalışmakta olduğumuz firmadan talep ettik.Önceleri yurt dışından gelen bu kimyasallar artık Türkiye’de üretiliyor.

g

Hohenstein Enstitüsü bizi çalışmalarımızda 1,5 yıl denetledi.13 Mayıs 2008 yılında RAL sertifikalarımızı,basına açık düzenlediğimiz bir seromoni ile aldık.Bu seronomiye sektörün önde gelenlerini,Dünya Enfeksiyon birliğinde yer alan hocamız Prof.Bülent Gürler’i davet ettik.Hohenstein yöneticisi Herr Schönebeck ve Bülent Hocamız katılımcılara çarpıcı örneklerle Hijyen konusunda bilgiler verdi.

Biz PAK olarak hijyenik yıkama anlayışının Türkiye’de yaygınlaşması konusunda uğraşıyoruz.

Başarılarının en önemli nedeni…

Yeniliklere açık olmak,kaliteden ödün vermeden ilkeli ve disiplinli çalışmak,sürekli araştırıp öğrenmek bizi farklı kıldı ve başarıyı beraberinde getirdi.

Endüstriyel yıkamanın en zor yanı KİRLİ-TEMİZ devir teslim anıdır.Müşteri verdiği kirlinin eksiksiz olarak geri gelmesini ister,Çamaşırhane ise verdiği temizi belgelemek ister.İşte bu bitip tükenmek bilmeyen bir sayım işidir.Ne yıkanacak çamaşır biter,ne de sayılacak .İtiş kakış yürür gider.

Araştırmacı ruh her zaman devrede….

İşte bu zorluklardan dolayı ,dünyada ilk kez tarafımızdan uygulanan çipli sistemimizin keşfi doğdu.

İki oğlunun da Fisun ile çalışmayı seçmeleri sizce tesadüf mü?

Benim 2 oğlum var demiştim.Onlar bu arada büyüdü,okullarını bitirdi.Büyük olan inş.yük.mühendisi,küçüğü makine mühendisliği kuvvetli Bilişim Teknolojileri mezunu. Babaları da inşaat mühendisi olduğundan ben birlikte çalışırlar diye düşünürken her ikisi de benimle çalışmayı seçti.Böylece Pak firması özelliklerine ,teknolojiyi de katmış oldu.

Aile yardımlaşması, işlerine  yeni güçler, özellikle de teknoloji desteği getiriyor…. 

RFTT2

Çocuklarımla beraber,hamaliyesi,deneme yıkamaları bende,yenilikler,teknik araştırma ve geliştirmeler onlarda olmak üzere yaklaşık 3 yıllık bir ARGE sürecinin sonunda RFTT ismini verdiğimiz sistemimizi keşfettik.

RFTT Radyo frekanslı tekstil takip sistemidir.

Radyo frekansı ile okunan,çamaşır yıkamaya dayanıklı elektronik etiketler,dünyada ilk kez bizim tarafımızdan üretildi.Elektronik çip barkotun en ileri seviyesidir.Barkotta olduğu gibi bu etiketleri her birini tek tek bir okuyucunun karşısında tutmak zorunda kalmıyorsunuz.Geniş ama kontrollü bir alanda saniyeler mertebesinde yüzlerce farklı olarak sisteme tanıtılmış etiketli ürünü zahmetsizce okutabiliyorsunuz.Böylece torbalanmış kirli ürünler el değmeden doğru olarak sayılmış oluyor.

Dünyada ilk kez 400 kerenin üzerinde yıkamaya ve basınc altında sıkıp,ütülemeye dayanıklı elektronik etiketi,bunları etkin bir şekilde algılayan okuyucu sistemini geliştirdik.Şık görünümlü,üzerinde bilgisayar ve yazıcı bulunan cihaza yurtdışına da yollayacağımız düşüncesiyle Lady bug ( uğur böceği )adını verip sistemin patentini aldık.RF destekli tekstil takibi ve çamaşırhane yönetimi için özel bir yazılım geliştirdik.Ürünümüzü ilk kez CNR Hostech Uluslar arası otelcilik donanım ve teknolojileri fuarında tanıttık,bunu yurtdışındaki çeşitli uluslar arası fuarlar takip etti.

Sürekli daha iyi,daha farklı, yenilikçi olma çabaları ….

Bu arada sistemimizi yıkamasını yaptığımız firmalarda kullandığımız için sürekli karşılaşılan ufak tefek sorunları  yaşayarak çözdük.Böylece sistemimiz kusursuz hale geldi.

Bu sistem kullanıcılarına belli başlı yararlar sağlar:

Kapalı bir torbanın içindeki,sisteme önceden tanıtılmış ürünleri el değmeden sayar,tanır ve listeler.

İşleri hızlandırır,karışıklığı önler.

Her bir tekstil için istatistik tutar.

Kayıp muhasebesini,aktif envanteri,tekstil yıkama sayılarını ve bu gibi tabloları oluşturur.

Güvenli hizmet alımını ve doğru kirli-temiz devir-teslimini sağlar.

Çalışanların performansını gösterir.

fuar

Vazgeçilmez olmak tüm çalışmaların doğal neticesi oluyor.

Biz hizmet sektöründe kaliteli hizmetimize ek olarak rftt sistemimizle bir fark yarattık.            Artık herkes bizimle çalışmak istiyor. 

2009 yılında Garanti bankası sponsorluğunda Kagider’in organize ettiği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışmasında,2600 kadın arasından ilk 10 arasına seçilen Fisun Usta; başarı öyküsünün de girişimcilere,gençlere ilham kaynağı olmasını çok istiyor.

Fisun Usta’dan gençlere tavsiyeler…

İşinizi severek yapın,yeniliklere açık olun,araştırın,öğrenin ve mutlaka piyasadaki eksikleri fark edin.Kaliteyi kovalayın ve kendinize inanın ,başarı size gelecektir.

Gişimcilik risk almaktır.

Başarının en bilindik sırrı işini severek yapmak.

Sosyal medyayı asla ihmal etmeyin, sürekli yeni beceriler kazanın.

Geçmiş artık referans olmaktan çıkıyor, gelecek için planladıklarımız referansımız oluyor.

Herkes GELECEK sorumluluğunu alıp, ben ne yapabilirim diye bakmalı hayata.

SEN NE İSTERSEN O OLUR, SEN NE İSTERSEN O OLURSUN.

Güzel arkadaşım,harika konukseverliği ve mütevaziliği ile bizi evinde ağarlarken…

fotograf (18)

Fisun Usta tüm güzel özelliklerinin yanısıra; özel hayatında da da işyerinde de doğa dostu, çevre dostu bir anne ve iş kadını. İş yeri bu konuda da çok özel bir “Yeşil Kobi”  örneği.

OZG22761

Sevgili Fisun; tüm girişimciler  ve gençler için, çok değerli bir örneksin. Çok değerli toplum gönüllüsüsün, çevre dostusun, çok özel bir dostsun,her zaman yanımızda ol, seninle daha güçlü, daha gönüllüyüz.Sevgiler, tonlarca…

1 thought on “Hep Şaşırtan Oldun

  1. Geri bildirim: Fisun İle Doğa Dostu Önlemler… | Yesilkagider.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s