Yüz Yüze 100 Yüz

Kagider üyesi ve TOG kurucu üyesi sevgili arkadaşım Tuğba Jabban geçtiğimiz hafta bizi çok güzel bir haberle sevindirdi. TOG’un projesi Yüz Yüze 100 Yüz kitabını tanıttı. Ben de hemen aldım, aynen Tuğba’nın dediği gibi küçük boyutta olanını çantama koydum,her an çıkarıp merakla okuyorum. Gençlerin çok başarılı bir çalışması olmuş. Tuğba’nın yukarıda  video anlatımını, aşağıda da bizlere yolladığı yazısını, biraz da kitabı paylaştım.Tuğba’nın anlatımından hem TOG’un, hem kitabın öyküsünü dinleyin istedim. Ben her dinlediğimde heyacanlanıyorum, yeni enerjiler umutlar doluyorum. Tuğba;Bu proje için, Gençlerle Toplumsal Barışı Yakalamak, diyor, TOG için Gönüllülük Okulu diyor.Soli Özel kitaptaki renklilik karşısında sarhoş oldum,diyor. Ben de kitabı kendime alırken, hemen bir arkadaşıma da hediye aldım. Şimdi de hediye vereceğim gençleri ve benim gibi bu konuda çalışan gönüllü çalışan arkadaşlarımı listeledim. Sizlere de önermek ve paylaşmak istedim. Kitap da 50 Toplum Gönüllüsü gencin, konusunda usta çok özel 50 farklı kişi ile yaptığı röportajlar toplanmış. Gençler bu röportajları yapmadan önce hem eğitim almışlar, hem çok iyi araştırma yapmışlar, sonunda da çok farklı çok değişik bir çalışma çıkmış ortaya.

61147_101331583263638_1471795_n

“Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)  kurucularından olduğum ve on yıldan beridir yönetiminde  çalıştığım gençlerin öncülüğünde bir barış projesi.

Topluma, insanlığa dair çok şeyi sorguladığımız bu dönemlerde umut ışığı veren;  gençlerin enerjilerini olumlu yönde kullandıkları durumlarda  daha güzel yarınların geleceğini hissettiren  bir yapı .

TOG’ un 10. yılı için bir kitabımız var.  On yılda TOG da gönüllü olan  50 gencin,  yaptıkları işlere özgün bir duruşla yaklaşan ,alanlarında öncü girişimler yapmış  kişilerle yaptıkları söyleşilerin kitabı

YUZ YUZE 100 YUZ .

Gençlerin dilinden sorularla dünyayı, toplumu ,hayatı okuduğumuz bir kitap.

Kitabı okuyun, en çok da gençlere okumaları için hediye edin  demek isterim.

İki farklı boyutta satılıyor. Çantanızda taşıyacağınız boyda 10 TL, dostlarınıza kalıcı bir hediye olarak almak isterseniz büyük boyutta 50 TL.

Hepinize çok sevgiler,

Tuğba Jabban”

indir

Kitapta yer alan isimler, farklı alanlarda, toplumsal barışa katkı sağlayan ve farklılıklara saygıyı ilke edinen Toplum Gönüllülerinin ulaşabildiği kişilerden oluştu.

Eğitim, girişimcilik, medya, sanat, spor gibi alanlarda fark yaratan isimleri Toplum Gönüllüsü gençlerle buluşturan YÜZ YÜZE 100 YÜZ, içerdiği deneyim ve fikirler aracılığıyla günümüz gençliğine mesaj ulaştırmayı amaçlıyor. TOG, eleştirdiklerini değiştirebilmek için üreten, önyargılardan arınmaktan vazgeçmeyen, değişimle güçlenen gençlerin vakfı olarak 10. yılında yayımladığı bu kitapta toplumda barışı isteyen, yenilikçi, farklı olana saygı duyan kişilerle okura sesleniyor.

kitap_kapak
Arzu Kaprol, Aynur Doğan, Berkun Oya, Cem Mansur, Erdil Yaşaroğlu, Gülse Birsel, Hasan Saltık, İshak Alaton, Ömer Madra, Şafak Pavey, Yaşar Kemal, Yavuz Turgul, Yeşim Ustaoğlu gibi iş, spor, medya, akademi ve kültür-sanat dünyasının önemli isimlerini bir araya getiren kitaptaki söyleşileri yapan Toplum Gönüllüleri ile konuklarının eşleştirilme süreci de TOG ruhuna uygun şekilde yapıldı. Bir mimarlık öğrencisinin uluslararası ödüller almış bir ustasıyla, bir kitap kurdunun hayran olduğu bir yazarla, genç bir gönüllünün TOG’un kuruluş yıllarında etkin görev yapmış, başarılı bir yöneticiyle karşı karşıya gelmesi de on yıllık yolculuğun güzel yansımaları…

548063_500710116640965_386687523_n

Editörlüğünü İzzeddin Çalışlar’ın gerçekleştirdiği kitabın yayın kurulunda TOG eşbaşkanı Mehru Aygül, TOG mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyesi Tuğba Jabban, TOG mütevelli heyeti üyesi Suzan Bayazıt, TOG genel müdürü Yörük Kurtaran ve Kaynak Geliştirme ve İletişim Departmanı yöneticisi Betül Selcen Özer de görev aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s