Beş-On Dakikası Bile Faydalı…

Olympics Day 7 - Artistic GymnasticsGeçtiğimiz ay malum hastalık grip dolayısıyla hareketlerim çok kısıtlandı. Çoğu zamanı evde dinlenerek geçirme zorunda kaldım, çünkü kendimi hiç iyi hissetmiyordum. Kırıklık, elin kolun kalkmaması, baş ağrısı, mide bulantısı, hep bayılacakmış gibi hissi.Her çıktığımda da da daha kötü olup sürecin yeniden başlaması hatta daha da artması. Hep uzanır, oturur, yatar vaziyette geçen günlerde hareketsiz kalmak psikolojimi de bozdu. Sonra çok sevdiğim gym hocam Fisun’un öğrettikleri aklıma geldi. Onun önerisi egzersizlere ara verdiğimiz ya da vermek zorunda olduğumuz dönemlerde hiç olmazsa sabahları dişlerimizi fırçaladıktan sonra aynanın karşısında yapacağımız çok basit ama bütün kaslarımızı çalıştıran çok kolay hareketler. Nasıl mı derseniz? Bacaklar yana açılıyor, kollar omuz hizasına kalkıyor.Eller önde kenetleniyor, ve kenetlenmiş parmaklar aksi istikamette çekilirken vücudumuzu da dizlerimizi kırarak esnetiyoruz, düzeliyoruz.  Yani üst bedenimiz yanlara doğru esnerken, aynı anda bacaklarımızla da yukarıdan aşağıya esniyoruz.Karın kalça, kol, sırt, parmaklar hepsi aynı anda çalışıyor. Bu hareketi kollar ve bacaklarla yaparken, ayna karşısındayız, yüz kaslarımızı da çene ve yanak kaslarıyla hareket ettirerek, yüz jimnastiğimizi de yapabiliyoruz. Yani çalışmayan kas kalmıyor. Sevgili Fisun hiç birşey yapamıyorsanız , bunu 2×8 yapın; başka bir şey yapmanıza gerek kalmaz derdi. Yaparken zaten çok keyif alıyorsunuz, aynı anda tüm kaslar geriliyor, esniyor, çalışıyor.Bu hareketi yaptıktan sonra da illa hepimize çok gerekli boyun hareketlerimizi, sağa sola ve de tam döndürerek yapmak gerçekten çok işe yarıyor. Çünkü hepimiz bilgisayarın karşısında saatler geçirerek boynumuzu çok riske atıyoruz.Ben boynumu da esnettikten sonra bedenimi sağa sola öne arkaya esneterek, belimi de işin içine katıyorum. Sonunda çok önemli bir görevi yapmış hissi ile müthiş mutluluk duyuyorum. Sonra isterseniz, gücünüz ve vaktiniz varsa, ip atlayabilirsiniz, ya da ağırlık aletleriyle de devam edebilirsiniz.Yürümek çok keyifli, ama her zaman yürünemiyor. Ben yüzüyorum, ama hasta olunca gidemedim. Bazen spor salonundan uzakta olabilirsiniz, ama bu minik hareketlerle harika neticeler ve keyifler alacağınıza eminim.Aynı konuyu geçen ay Osman Müftüoğlu’da yazmıştı.” Zayıflamak için illa yarım saat yürümek şart değil; ayıracağınız  5-10 dakika bile faydalı diyor,”  Ben de hemen kendi uygulamalarımı hem de uzmanımızın yazısını paylaşıyorum sizlerle…Sevgiler , sağlıklı günler herkese…egzersiz

Metabolizmam yavaş, bu yüzden kilo alıyorum. Bu çok yaygın bir sağlık yanlışı ama kilo problemi olanlar sık sık buna sığınır. Metabolizma yavaşlığının kilo problemindeki etkisi yüzde 3-5’i geçmez. Tam tersine kilo fazlası olanların çoğunda metabolizmanın normalden daha da hızlı olduğunu gösteren bulgular var.
Su içsem yarıyor! Hiç kimse su içerek kilo almaz. 1980’lerde İsviçre’de birlikte çalıştığımız metabolizma profesörü hocam kilolu hastalardan bu cümleyi duyduğunda “suyla sadece bitkiler büyür, gelişir, irileşir” derdi! Su sıfır kalorili bir içecek. Eğer düzenli ve sık tüketilirse çok az da olsa kilo verdirmeye yardım bile edebilir. Kilo almanın birinci nedeni gereğinden çok yemek, ikincisi ise az hareket etmektir.
Yaşlandıkça kilo almak doğaldır. Yaş ilerledikçe kas kütlesi azalır, yağ miktarı ise artar. Yani kas ve yağ dokusu arasında bir değişim ortaya çıkar. Eğer bir beslenme yanlışı yapılmaz ve aktivite azaltılmazsa yaşlanmak kilo artışına neden olmaz sadece yağ-kas oranı değişmesine yol açar.ba21b488-1f50-4251-b7dc-7e126b45d683
Yağ eritmek için en az yarım saat yürümek şart! Egzersize başlamak isteyenleri en çok korkutan palavralardan biri de budur! Vücudunuz fazladan yediğiniz her lokmayı kalori kazancı hesabına yazdığı gibi, fazladan attığınız her adımı da kalori kaybı hesabına dahil eder. Yani ister 5 dakika, ister 10 dakika, yeter ki siz yürüyün, mutlaka bir faydası var.
Araştırmalar rastgele atılan 25-30 adımın bile bir kalori kaybettirdiğini gösteriyor. Eğer sıkı ve tempolu adım atarsanız 15 adımda bir kalori yakıyorsunuz. Postacılar gibi hızlı yürümeyi becerebiliyorsanız bir kalori kaybetmek için 10 adım bile yeterli oluyor. Günde 10.000 adım atan sağlıklı bir yetişkin 400 kalori kaybediyor. Bu adımları ister 5-10 dakikalık bölümler halinde, isterseniz 30-35 dakikalık sıkı bir egzersizle atınfark etmez. Kısacası egzersiz özellikle yürümek çok az bile yapılsa mutlaka etkili oluyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s