Fener-Balat-Cibaliye -Ayvansaray Hattı

Yarın HATSAİL’in düzenlediği FENER-BALAT-CİBALİYE-AYVANSARAY gezisine katılacağım. Çok önemli işlerimi erteleyip; gitmeyi planladığım bu gezi için şimdiden heyacanlıyım. Firmadan gelen bilgi yazısını okuyunca o kadar hoşuma gitti ki , gitmeden sizlerle paylaşmak istedim.Yazıyı okuyunca sizler de göreceksiniz, kültürümüzde, ne kadar farklı güzellikler bir arada.Gezi fotoğraflarını yarından sonra paylaşacağım, sevgiler, sevgiler…

 

indirGezimize ilk olarak Kariye Müzesi’nden başlıyoruz. Tarihi 3.yüzyıla kadar inen bu yapı, Bizans  Mozaik ve Fresk sanatının zirveye ulaştığı yer olarak ün yapmıştır. Hz. İsa ve Hz. Meryem’in hayatları mozaiklerde hayat bulmuş olarak karşınıza çıkacak, adeta canlıymış gibi görünen bu şaheserleri seyrederken rehberimizin anlatımıyla Dinler Tarihinde adeta kısa bir yolculuk yapacaksınız.

Kariye Müzesinden tarihi surları takip edip, Topkapı Sarayında sergilenen Kaşıkçı Elması’nın da bulunduğu yer ve  Bizans sivil saray mimarisinin günümüze kalan tek örneği olan Tekfur Sarayına ulaşıyoruz.

Tekfur Sarayı’ndan sonra aracımızla Haliç’e gelmeden hemen önce Feshane’nin tam karşısında bugüne kadar hiç görmediğiniz hatta hiç duymadığınız ama eminim Paris, Roma ya da Venedik’te olsaydı çoktan duyup gezmiş olacağınız, bir özelliğe itibariyle dünyada tek olan Mimar Sinan yapısı Hokkalı Camii’ni göreceğiz. Caminin ilginç hikâyesini Rehberimizden dinleyeceksiniz.

Hokkalı Cami’den sonra durağımız  Meryem Ana Ayazması olarak bilinen tarihi kilise. Kilise diğerlerinden biraz farklı Çünkü burası dünyada Cuma günü ayin yapılan tek Ortodoks kilisesi.

GennadiosDaha sonra yine bir ilk olan, Anadolu’daki çelik konstrüksiyon üzerine yapılmış tek kilise Bulgar Sveti Stefan kilisesini gezip 450 milyonluk Ortodoks dünyasının merkezi olan Fener Rum Ortodoks Patrikhanesine ulaşıyoruz. Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önce bağlanıp kırbaçlandığı sütun, Üç büyük azizeye ait kemiklerin muhafaza edildiği gümüş ve bakır sandukalar,  Kin Kapısı en çok ilgi çeken eserler arasında yer almaktadır.

Öğle yemeğimizi eski bir Rum Evi olan Ottoman Balıkçısı’nda aldıktan sonra, Fener sırtlarında bulunan ve Marsilya’dan getirilen tuğlaları ile Disneyland’dan fırlamış bir Şato’yu andıran bugün halen daha kullanılan Fener Rum Lisesi’ni geziyoruz. Etkileyici Haliç manzarasını görüp,  Lise’nin hikâyesini dinledikten sonra İstanbul’da fetihten sonra camiye çevrilmeyen tek orijinal Bizans Kilisesi olan Kanlı Meryem Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz

Daha sonra birçok filme, tiyatroya konu olmuş Cibali Karakolu, Her Eylül ayında yapılan ayinle dikkat çeken Surp Hreşdagabet Ermeni Kilisesi, Osmanlı Musikisinin temelini atan eski Boğdan Voyvodası Dimitri Kantemir Sarayı, Bizans sivil mimarisinin en güzel örneklerinin yer aldığı Balat ve Fener Sokakları, Agora Meyhanesi, Cıfıt Çarşısı, Gül Camii, Çarşamba, Yavuz Sultan Selim Camii, Ayakapı, St Nikalaus Kilisesi’ni dışarıdan görüp bu güzel günü noktalıyoruz.

 

2 thoughts on “Fener-Balat-Cibaliye -Ayvansaray Hattı

 1. Sevgili Meral,

  Canim sagol varol! Yazini okudum, cok tesekkur ederim. Aranizda olmayi cok isterdim. Arkadaslarim sizi ellerinden geldigince iyi agirlamaya calisacaklar.

  Ben 22 Subat tarihinde evde olabilmek icin, bu sene genclerin kayak tatilini bile degistirdim.

  90 yas cidden onemli bir yas…
  Teroristler tarafindan o cok sevdigi kocasinin, kollarinin arasindaki oldurulmesini bizzat yasamis, kursunlardan tesadufen kurtulmus olan kadinin dogum gunu… Bu nedenle katilamiyorum.

  Herkese sevgi saygi benden! Cok guzel bir gun gecirmeniz dilegiyle!
  Bu e-posta, Turkcell BlackBerry ile gönderilmiştir.

  • Sevgili Fatoş keşke olabilseydin, ben de bugün ekibinden Duygu hanıma sordum, gelip gelmediğini. Senin yazını şimdi okudum, yarını heyacanla bekliyorum.Fatoş’cum annenin doğum günü mü? Sizleri sevgiyle kutluyorum. Nice mutlu doğum günleriniz olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s