Genç Fikirler Güçlü Kadınlar Gaziantep’teydi.

Bu gün çok beğenerek izlediğim bir projeyi son haberleri ile paylaşmak istiyorum. İlgilenen gençler aşağıdaki adreslerden takip edebilirler.

_F7A1059

“Genç Fikirler Güçlü Kadınlar” projesi ile gençler, Türkiye’de kadınların sorunlarını ele almaya ve uygulanabilir çözümler üretmeye devam ediyor. Projenin üçüncü “Fikir Kampı” Gaziantep’te gerçekleştirildi…22 Şubat 2014

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Intel ve KAGİDER arasında 27 Aralık 2012 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü ile gençleri,

Ülkemizde kadınların sorunlarını ele almaya ve uygulanabilir çözümler üretmeye, kadınların farklı alanlarda karşılaştıkları problemlere yenilikçi çözüm önerileri geliştirmeye teşvik etmek amacıyla “Genç Fikirler Güçlü Kadınlar” projesi hayata geçirilmiştir.

999940_577977448964802_1839407636_n

İlki 4-5 Mayıs 2013 tarihlerinde Kütahya’da gerçekleştirilen fikir kampının ikincisi 02-03 Kasım 2013 tarihlerinde Erzurum’da, üçüncü fikir kampı ise 22-23 Şubat 2014 tarihlerinde Gaziantep’tegerçekleştirildi. Proje Gaziantep’te yoğun bir ilgi gördü. Gaziantep Fikir Kampı’nın duyurusunun yapılmasının ardından yaklaşık 450’nin üzerinde başvuru geldi. Intel Türkiye, KAGİDER ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başvurular arasından belirlenen 107 kişi Fikir Kampı’nda bir araya geldi.

 

İlk gün gruplara ayrılan katılımcılar iki gün boyunca rehberlerinin önderliğinde belirlenen üç ana soruna yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirdiler. Gaziantep’te “kadınların internet ve bilişim teknolojilerini kullanma oranını artırmak ve teknolojiye erişimi/kullanımında erkeklerle eşitliği sağlamak için yapılabilecekler”, “kadınların iş hayatına aktif katılımlarını sağlamak, kültürel engellerin azaltılması ya da ortadan kaldırılması için yapılabilecekler” ve “kadın-erkek eşitliği anlayışının topluma ve gelecek nesillere yerleştirilmesinde aile üzerinden gerçekleştirilebilecek çalışmalar” konularında yenilikçi fikirler üretmeye, uygulanabilir çözüm önerileri ortaya çıkarmaya çalıştılar. Kamp sonunda her üç başlıkta jüriye sunulan projelerden dereceye girenler belirlendi ve dereceye giren projeler ödüllendirildi.

Bilişim teknolojileri kullanımı alanında “TEKA”, kadın – erkek eşitliği alanında “SEKSEK Bilişim Danışmanlık”, ve kadın istihdamı alanında “Evyemegimiz.com” projesi ödüle layık görüldü.

Fikir Kampının gerçekleştirilmesinde, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Gaziantep Üniversitesi, Zirve Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası ve Gaziantep Gençlik Bilgi Merkezi (YINFO) hazırlık çalışmalarında verdikleri destekler ile çalışmaya güç katmıştır.

Genç Fikirler Güçlü Kadınlar Gaziantep Fikir Kampı’nın devamında, atölye çalışmalarında öne çıkan fikir ve çözüm önerisinin, sahibi olan gruplarca modellenerek geliştirilmesi ve saha çalışmaları ile test edilmesi sağlanacaktır. Bu çalışmalar, mentorlük hizmetleri ile desteklenerek, uygulanabilir projelerin ortaya çıkarılmasında önemli rol oynayacaktır. Bir önceki aşamada saha çalışmaları ile test edilen çözüm önerilerinin hedef kitleye sunulması ve geliştirilen projelerin imkânlar dahilinde hayata geçirilmesi hedeflenmektedir.

1525707_574170486012165_1641024666_n

 “Genç Fikirler Güçlü Kadınlar” Projesi hakkınd

“Genç Fikirler Güçlü Kadınlar” Projesi ile 18-30 yaş arası  gençler baz alınarak, öncelikle kaynaklara erişimin sınırlı olduğu bölgelerde kadınların konumlarının güçlendirilmesi ve kadına karşı ayrımcılığın önlenmesi amacıyla teknolojiyi kullanarak yenilikçi çözüm önerileri ve/veya sosyal girişimcilik  projeleri üretilmesi hedefleniyor. Program ile bölgesel bazda kadınların eğitim, sağlık, çevre, yetki ve karar alma mekanizmalarındaki rolleri değerlendirilerek, yoksulluk sebebiyle karşılaştıkları problemlere yeni yaklaşımlarla uygulanabilir çözüm önerileri geliştirilmesinin yanı sıra konumlarının güçlendirilmesine ve bölgesel ekonomik kalkınmaya katılımlarına yönelik farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

Üç yıl sürmesi planlanan Genç Fikirler Güçlü Kadınlar Projesi Fikir Kampları, Kütahya ve Erzurum’ ve Gaziantep’in ardından 2014 yılı için belirlenecek 3 ille  devam edecek. “Genç Fikirler Güçlü Kadınlar” Projesi’ne 3 yılda Türkiye genelinde 1000’in üzerinde genç kadına ulaşılması hedefleniyor. Proje ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.gencfikirlerguclukadinlar.com adresinden ulaşılabiliyor. Sosyal medya adresleri ise şöyle:

Facebook       :  https://www.facebook.com/GencFikirlerGucluKadinlar

Twitter           : https://twitter.com/gfgk_Projesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s