Paylaşarak Kazanıyorum

Paylaşarak,  Kazanıyorum; söylemesi  çok güzel, duymak da çok güzel, uygulaması, neticeleri çok daha güzel…Sizlere bu gün özellikle gayrimenkul sisteminde çok uygulanan bu sistemi Ayça’nın girişimcilik hikayesi ile birlikte anlatacağım.

Ayça ile 2004 de tanıştık, Kadıköy yakasına taşınmaya karar verdiğimizde ev ararken çok sevdiğim arkadaşım Cazibe bana Kadıköy Bölgesinde Ayça’yı bul ne gerekirse yapacaktır, çok özeldir, dedi.Böyle tanıştık Ayça ile. 415029_10150488883703591_2033230097_oCazibe’nin yönlendirmesi paylaşımı ile. Sektöre girişinin dördüncü yılıydı, gencecik, pırıl, pırıl, gözlerinin içi parlayan, prensipli, çalışkan süper bir profesyonel gayrimenkul danışmanı.Bizi önce ofisine davet etti, ne aradığımız konusunda telefonda öğrendiği bilgilerle bir ön hazırlık yapmıştı. Sonra uygun olabileceğini düşündüğü  yerleri göstermeye başladı, bizi tanıdıkça da alternatiflerini arttırdı. Necil de ben de kendisini çok sevdik, ben iş disiplinini, sorumluluğunu, markasına, çalıştığı firmasına, arkadaşlarına  verdiği değere hayran oldum.

Bu tanışmadan sonra aramızda güzel bir dostluk ve güven ilişkisi kurulmuş oldu. 2005 de gayrimenkul sektöründe iş yapmaya karar verince yine sevgili arkadaşım Cazibe Erkmen’i aradım, onun bana anlattığı, sektörle ilgili tüm bilgileri kendi işimizde,  kullanabileceğimiz şekle sokup, sistemimizi başlattık. Cazibe’nin bana tavsiye ettiği iki süper gayrimenkul danışmanından da hep destek almaya başladık.Bunlardan biri Avrupa Yakası  grubundan Figen Bozkır, birisi ise hep Ayça Aral oldu.Figen yeni kurulan ekiplerimizin eğitimlerinde; Ayça da projelerimizin paylaşımında yanımızda oldu.

Biz projelerimizi o günlerde hiç uygulanmayan bir sistemle tüm gayrimenkul  danışmanlık şirketlerine ve bireysel emlakçılara açtık.Bize güven veren olumlu referansları olan herkesle paylaşım yapmaya başladık. Böylece çok hızlı satışlar gerçekleştirdik.Bilgi ve tecrübelerimiz de bu paylaşımlar sayesinde çok daha çabuk arttı.İşimizdeki başarıların en önemli kriteri paylaşım sistemini çok başarılı uygulamamızdı.

Ayça ile de  tanıştığımız günlerden itibaren iş yaşamındaki başarılarını,ödüllerini, hep mutlulukla takip ettim. Hemen hemen her sene bir ödülünün haberini duymak artık olağan olmuştu.Özellikle paylaşım konusunda kazandığı başarıları ile bu sene yine 4. kez Türkiye birincisi olunca onu şimdiye kadar yazmamış olduğuma hayret ettim, ve hemen sizlere anlatmak istedim.

1150862_10151672974048591_467759280_n

Ayça annesi ve ablası ile;İş  yaşamındaki başarılarında ailesinin özellikle de annesi ve ablasının çok önemli olduğunu söylüyor….

Ayça, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oluyor.Sanayici bir baba ve çok zarif bir annenin dördüncü çocuğu olan Ayça ailedeki çok iyi kariyerleri olan ablası ve abileri gibi  başarılı olmaya kesin kararlı, iş hayatına nereden başlayayım diye düşünürken;  ablası onun dinamik yapısına uygun olabileceğini düşünerek 2000 li yıllarda yeni kurulan Remax’a başvurmasını söylüyor. Ayça’da söz dinliyor, bir deneyeyim diyor, ve bu güzel serüven başlamış oluyor.

1003404_10152018352578591_2054144998_n

Ayça firmasının eğitimlerinden çok şey öğreniyor, yararlanıyor, deneyimliyor, kendi iletişim ve empati becerilerini de ekleyince onun için başarı, para kazanmak, çalışmak, sosyalleşmek, hep hem işinin bir parçası hem yaşamı oluyor.Ayça Gayrimenkul Danışmanlığını gelecek yılların da favori sektörlerinden olduğuna inanıyor.

10256818_10152187734723591_2111162063479864909_n

Ayça’nın başarısının sırrı, eğitime verdiği önem, ve paylaşım gönüllüsü olması, ayrıca  çok çalışkan takipçi, prensipli ve ölçümlemeleri iyi yapan değerlendiren olmasından kaynaklanıyor.İşini, bağlı olduğu grubu çok seviyor.

Hep takipçisi, danışanı  olacağım,defalarca kutladım, yine gurur duyarak kutluyorum. Yeni ödüller ve başarılarını da hep bekliyorum….

482935_10151312620493591_1603495714_n.Aşağıda biraz da Ayça’nın bu sektörle ilgili anlattıklarını ekledim.

“Doğma büyüme Kadıköylüyüm. Çalıştığım bölgeyi çok iyi biliyorum.Ama altını çizmek istediğim bir konu; çalıştığım yerler sadece Kadıköy bölgesine bağlı semtler ile sınırlı değil.Biz Re/max ailesi olarak 2200 kişilik çok geniş ve güçlü bir aileyiz. Bugün Ankara’ da bir müşterim evini satmak istese bölgenin uzman gayrimenkul danışmanı ile birlikte gayrimenkul işini sonuçlandırırım. Bu örneği tabi sadece Ankara için değil, Türkiye genelinde hemen hemen her bölge için düşünebilirsiniz.. Her ailenin nasıl bir doktoru, avukatı oluyorsa sizin de güvenilir ve sırdaşınız olan gayrimenkul danışmanınız olmalı.

10262170_10152161143803591_5992278348090440393_n

Sırdaşınız diyorum çünkü evinizi açıyorsunuz, bu da çok hassas bir konu,
empati şart.Bunun için de karşısındaki iyi dinlemeli. Sadece kaç m2
daire arıyorsunuz, kaç oda olmalı, hangi semtler gibi yüzeysel sorular anlamak için yetersiz. Konusunda iyi bir gayrimenkul danışmanı ile yola çıkmalısınız.
İşyerinize çalışan almak istediğinizde nasıl onu çeşitli aşamalardan geçiriyor ve araştırıyorsanız,yılların birikimi ile elde etmiş olduğunuz mülkü satarken ya da yatırım  yaparken danışmanınızı da araştırmalısınız. Kimdir, bugüne kadar kaç satış yapmış, eğitimi  yeterli mi….
Günümüzde paylaşım çok önemli.Son 4 yıldır Türkiye de en fazla paylaşım yapan 1. Re/max Gayrimenkul Danışmanıyım. Paylaşım konusunda bu sene Ankara İzmir Adana ve istanbul da Remax toplantılarına konuşmacı olarak katıldım.

1010975_10151628417083591_2076286549_n

Paylaşım nedir? Bu ödül ne anlama  geliyor.
Birincisi, bütün portföylerimi etik kurallar altında çalışan bütün meslektaşlarıma açıyorum. Benim eşliğimde, portföylerime sadece Re/max markası altında çalışan meslektaşlarım değil, farklı markaları temsil eden iş ortaklarım da müşteri getirebiliyorlar. Hep beraber kazanıyoruz. Satışlar hızlanmış oluyor. Bölgedeki tüm alıcılar satışa çıkarmış olduğunuz evinize gelmiş oluyor.
Ikinci anlamı ise, başka şehirlerdeki meslektaşlarım fiziksel olarak Kadıköy bölgesinde
çalışmadıkları için müşterilerini bana emanet ediyorlar. Onların müşterilerini burada ben takip ediyorum.”

Ben Cazibe’nin paylaşımı ile Figen’i ve Ayça’yı tanıdım.İşlerimizi, projelerimizi paylaşarak çok daha başarılı olduk.Yazılarımı, paylaşarak çok mutlu oluyorum.Evet paylaşmak çok güzel, paylaşarak; kazanıyorum. Bana çok katkıları olan sevgili Cazibe Erkmen ve Figen Bozkır’a buradan da tekrar, çok teşekkürler. Tüm paylaşım yaptığım gayrimenkul danışmanlarına da.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s