Dell Kadın Girişimciler Ağı

Haziran ayı başında Teksas’da gerçekleştirilen Dell Kadın Girişimcilerle ilgili Hasan Genç’in Teknokulis’in haberi…

Kadın girişimcilerin öne çıkmasını sağlamak için beşinci kez düzenlenen Dell Kadın Girişimciler Ağı etkinliğinde üç başarılı Türk kadın girişimci dikkat çekti

teksas-ta-uc-turk-kadin-girisimci-6135592_o

Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticilerinden Dell’in bu sene 5’inci kez düzenlediği DWEN (DELL Kadın Girişimciler Ağı / DELL Women’s Entrepreneur Network) etkinliği dünyanın dört bir yanından gelen kadın girişimcileri buluşturdu.

Son birkaç yıldır uçtan uca çözümler sunan bir teknoloji firması olarak yeniden konumlanan Dell, kurumların gelişmesine destek olmak, özellikle de kadın girişimcilerin öne çıkmasını sağlamak için pek çok yatırım yaparak farklı programlara destek oluyor. Bu yaklaşımın en somut örneği ise dünya çapında düzenlenen DWEN (Kadın Girişimciler Ağı) etkinliği.

Geçtiğimiz yıl 200’den fazla kadın girişimcinin katılımı ile İstanbul’da gerçekleştirilen DWEN etkinliği bu sene 5’inci kez gerçekleştirildi. Dell’in merkezinin de bulunduğu Austin kentinde 1-3 Haziran tarihlerinde düzenlenen etkinlikte üç başarılı Türk kadın girişimci de dikkat çekti.

AHU BÜYÜKKUŞOĞLU SERTER

DWEN etkinliğine konuşmacı olarak davet edilen Ahu Serter, Türkiye’nin en başarılı girişimci iş kadınları arasında yer alıyor. ABD’de eğitim ve iş amaçlı olarak geçirdiği 6 yıldan sonra Türkiye’ye dönüyor ve aile şirketinde çalışmaya başlıyor.

DWEN’de ilk girişimlerinde başarılı olan kadınların ikinci işlerinde de başarılı olmak için neler yapmaları gerektiği üzerine düzenlenen panelde konuşmacılar arasında yer alan Ahu Serter, doğru profesyonellerle çalışarak ve doğru iş modellerini kurarak birden fazla işe sahip olunabileceğini belirtiyor. 3 kız çocuğu annesi olan Ahu Serter, yoğun iş temposuna rağmen doğru bir planlama yaparak hem ailesine hem de işlerine yeterince vakit ayırabildiğini sözlerine ekliyor.

ZEYNEP YOUNG

11 yaşında ailesi ile birlikte ABD’ye gittiğinde İngilizce konuşamayan Zeynep Young, bugün kurucusu olduğu ve ABD’deki okullarda öğrencilerin performanslarını artırmak için yazılım ve sistemler geliştiren Double Line Partners şirketinin CEO’su olarak görev yapıyor. ABD’deki okullarda öğrencilerin performanslarını arttırmak için kullanılan ve birbirinden bağımsız çalışan sistemleri tek bir platform üzerinde buluşturan çözüm, bugün ABD’de birçok okulda kullanılıyor. Double Line’ın sunduğu çözüm sayesinde öğrencilerin performanslarını doğru bir şekilde ölçümleme yapmaya başlayan okullardaki başarı oranının hızla yükseldiği gözlemlenmiş.

Zeynep Young, DWEN’de ‘The Data Economy’ başlıklı oturumda konuşmacı olarak yer aldı ve tecrübelerini diğer girişimci kadınlarla paylaştı.

EBRU MACAVOY

İngiltere’de hukuk okuyan ve avukat olan Ebru Macavoy, 2009 yılında oğluna hamile kaldığında nadir görülen bir hastalıkla mücadele etmek zorunda kalıyor. Oğlunu dünyaya getirmesi onun için hayatındaki önemli bir dönüm noktası oluyor. Doğum sonrası atlattığı hastalıkla mücadele eden ve yaşlı insanlara bakım konusunda çalışan derneklerde gönüllü olarak görev alıyor. Bu dernekler için etkinlikler düzenleyerek bağış toplamalarına yardımcı oluyor. Bu süreçte kendi işini kurmaya karar veriyor. 2012 yılında katıldığı ve 6 ay süren kadın girişimci programında 20 katılımcı arasında birinci olmayı başaran Ebru Macavoy, Şubat 2013’te Matrix Concierge isimli şirketini kuruyor. Matrix, müşterilerine eşi benzeri olmayan yüksek kalitedeki özel hizmetleri sunmak amacıyla kurulan bir şirket. Çok özel bir tatil programından parti organizasyonuna, uçak biletinden restoran rezervasyonuna kadar çok geniş yelpazede hizmetler sunan Matrix, Londra merkezli olarak hizmet veriyor.

HASAN GENÇ/TEKNOKULİS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s