Meltem ve Projesi Pisi Shoe

Meltem çok sevdiğim gençlerden; çalışmalarını çok beğenerek izliyorum. Geçen sene onun Kagider’e giriş öyküsünü  yazmış paylaşmıştım. Kagider’de beraber çalıştığımız projeler de   var. Ama ne yazık ki; hayat o kadar, hızlı ve yoğun geçiyor ki çoğu zaman birbirimizle ilgili şeyleri bazen çok geç öğreniyoruz.Onun girişim projesini öğrenmem de böyle oldu; çok geç öğrendim.Üstelik sizlerle de hemen paylaşamadım.Ama şimdi çok mutlulukla paylaşıyorum. Çok güzel bir fikir, çok kullanışlı, pratik bir ürün, ailece yapılan bir çalışma. Meltem’i hep beğenmekte ve izlemekte çok haklıymışım. Güzel projenin öyküsünü Meltem Güncel Kadın dergisinde anlatmış, okuyunca ben de rica ettim, bana da gönderdi. .Meltem girişimcilik hikayesinde; eğitim, staj, burs, yarışmalar, adım, adım , bu günlere gelişini çok güzel anlatmış. Siz de çok beğenerek okuyacaksınız.

10401434_759209034143341_5637645102540510757_n

Meltem KARAARSLAN’ı tanıyabilir miyiz?

İstanbul Aydın Üniversitesi Girişimcilik ve Proje Yönetimi bölümünden mezun oldum. 2008-2009 yılı güz döneminde Erasmus sınavını burslu kazanarak, Litvanya’nın Vilnius şehrinde bulunan College of Social Sciences’ta Business Management eğitimi aldım. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü 3. sınıfta eğitimime devam ediyorum.

KAGİDER ile tanışmam, Haziran 2010’da ilki gerçekleştirilen Dünya Bankası destekli ‘’Geleceğin Kadın Liderleri’’ projesine seçilmem ile gerçekleşti. KAGİDER’in yürüttüğü bir AB projesi olan ‘’Kars’taki Kızlar İlerliyor’’ ile Ocak 2011’de Eğitim Koordinatörü olarak göreve başladım. Şuan KAGİDER’de gençlik projelerinin Projeler Sorumlusu olarak çalışıyorum. Aynı zamanda Sosyal Medya Yönetimi ve Raporlaması konusunda eğitim aldım. KAGİDER’in sosyal medya hesaplarını yönetiyorum.

KAGİDER gibi başarılı bir dernekte çalışınca mutlaka bir şeyler üretme arzusunda oluyorsunuz. Ben de uzun süredir bir arada çalışma fırsatı bulduğum girişimci kadınlardan ilham alarak kendi girişimcilik yolumu çizmek istedim. İki senelik araştırmalarımız ve çalışmalarımızın sonucunda Pisi Shoe markasıyla ürettiğimiz ürünleri, 2014 yılının Ocak ayı itibariyle aile şirketimiz üzerinden satışa çıkarttık.

 • Dünden bugüne ürününüzün hikayesini anlatabilir misiniz?

1908048_742063845857860_4164826860519041270_nBen de çoğu kadın gibi topuklu ayakkabı müdavimiyim ve uzun süredir verdiği acının bir çözümü olması gerektiğini düşünüyordum. Hem kendime hem de diğer müdavimlere faydalı bir ürün tasarlamak üzere iş modeli kanvası üzerinde çalışmaya başladım. Bu noktada öncelikle Babam Salim Karaarslan ve Annem Dilek Karaarslan’ın destekleri çok büyük. Pisi Shoe’ya inanmaları ve desteklemeleri her konuda Pisi Shoe’yu güçlendirdi. Aslında yaklaşık iki senedir üzerinde çalışılan bir ürün.548393_591684020895844_1250592731_n Yaptığımız araştırmalar sırasında yurt dışında da aynı amaçla farklı formatlarda ürünler olduğunu fark ettik. Örnekleri inceledik, kullanıcıların sorunlarını analiz ettik ve bu sorunlar üzerine odaklandık. Türkiye’deki kadınların da görüşlerini ve kullanım alanlarını inceleyerek ürünleri son haline getirdik ve Pisi Shoe adıyla ürünlerimizi satışa çıkardık. Pisi Shoe, günlük babet model ayakkabılar gibi de kullanılabiliyor. Özellikle dış mekân kullanımına uygun olan özel alt tabanını geri dönüştürülebilir malzemeden üretiyoruz. Şuan Kot kumaşı, suni deri, ithal pullu kumaşlar, kupür dantel kumaşı, sezonun trend’i transparan kumaşlar vb 30 çeşit her zevke uygun Pisi Shoe var. Bu sayıyı ve çeşidi arttırmak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Normal babetten farkı ise hafifliği ve katlanabilir yapısı. Yani hem topuklu ayakkabı tercih ettiğiniz bir günde, ayağınızın konfora ihtiyaç duyduğu anda imdadınıza yetişecek bir çözüm hem de konforlu ve şık bir ayakkabı tercih ettiğinizde Pisi Shoe’nuzu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.IMG_20140803_224518

 

 • Pisi Shoe büyümesini nasıl gerçekleştirceksiniz?

Pisi Shoe şu an online platformlarda ve anlaşmalı olarak sadece Nişantaşı Magic Form mağazasında satılıyor. İstanbul- Bakırköy’de Pisi Shoe’nun kendi mağazasını açmaya hazırlanıyoruz. Önce yurt içi satış kanallarımızı artırmayı sonrasında da yurt dışı satış kanallarına açılmayı planlıyoruz. Pisi Shoe’nun günümüzün en popüler mecrası olan internet üzerindeki  etkileşimlerine bakacak olursak Azerbaycan, Almanya, Rusya ve Dubai’den takipçi istatistiklerimiz yüksek görünüyor. Şu an zaten Azerbaycan’da da satılıyor. Yurt dışı kanallarında da önceliği bu bahsettiğimiz takipçilerimizin bulunduğu ülkelere vermeyi hedefliyoruz.IMG_20140717_004427

Pisi Shoe pratik bir ürün. Uzun vadede, bu pratikliğin devamını sağlayacak ve kadınların hayatı kolaylaştıracak farklı ürünler de geliştirmeyi düşünüyor ve üzerinde çalışıyoruz. Yeniliğin ve tüketiciye sunulan kolaylığın verdiği heyecan, ilk günden beri en önemli motivasyon kaynağımız ve öncelikli hedefimiz de bu heyecanımızı koruyabilmek.

 • Pisi Shoe’nin hedef kitlesi nedir? Hangi kesime hitap ediyor?

Hedef kitlemiz öncelikle topuklu ayakkabı giymeyi seven ve bunun bir süre sonra acıya dönüştüğünü düşünen tüm kadınlar. Özellikle bir yaş aralığı belirtmek pek doğru olmaz. Topuklu ayakkabı acısına maruz kalan ve yine de onlardan vazgeçemeyen, hem şık hem de spor tarzı bir arada kullanmayı tercih eden tüm kadınların Pisi Shoe tutkunu olacağına inanıyoruz.  Pisi Shoe markasını, en yüksek kaliteyi en uygun fiyata sunacağı bir çizgide tutmaya kararlıyız.IMG_20140724_121806

 • Tasarımları siz mi, yapıyorsunuz yoksa tasarımcılarınız var mı?

Tasarımlar üzerinde Annem Dilek Karaarslan, Abim Mert Karaarslan ve Nubar Özperçel ile birlikte çalışıyoruz. Birbirimizi tamamlayan şahane bir ekip olduk diyebilirim. Model eskizini ben hazırladım. Üretim sürecinde de tüm ekibin emeği var. Kullanıcıların görüşlerini ve sezon trendlerini takip ederek en faydalı modeli çıkartıyoruz.

IMG_20140717_205216Halihazırda çalıştığımız özel bir tasarımcı yok. Gelecek planlarımız ve elbette Pisi Shoe fanlarının talepleri doğrultusunda tasarımcılarla iş birliği konusuna sıcak bakıyoruz. Bizim gibi Pisi Shoe markasına tutkuyla bağlanıp, özel fikirlerini bu marka çatısında hayata geçirmek isteyen tasarımcıların tekliflerine ise kapımız her zaman açık.

 • 2015 koleksiyonunda neler var?

2015 moda trendlerine baktığımızda, özellikle fotoğraf baskılı tasarımların ön plana çıkacağını görüyoruz. Bu akımı Pisi Shoe markasına da entegre edeceğiz. Kullanıcıların kendilerine özel bir Pisi Shoe tasarlamasının heyecan vereceğine eminiz. Işıltı da yeni sezonun vazgeçilmez trendleri arasında. Göz kamaştıran  pırıltılı kumaşlar, altın ve gümüş detaylar 2014’te olduğu gibi 2015’te de baş tacı olacak gibi görünüyor.

 • Talep nasıl, istediğiniz gibi mi?

Ocak 2014′ten bu yana bizi daha da cesaretlendiren ve yaratıcılığımızı artıran çok güzel geri dönüşler aldık. Ürünlerin satışının başlamasından bu yana çok kısa bir zaman geçmiş olmasına rağmen ilgi hayli yüksek ve hatta Pisi Shoe müdavimleri de var. Yaz aylarında düğün sezonunun açılmasıyla markamız daha çok dikkat çekmeye başladı. Gelinlere özel tasarlanan kupür dantelli veya düz beyaz üzerine gelin damat tokalı Pisi Shoe’lar şu an en çok tercih edilen modellerimiz arasında yer alıyor. Özel sipariş üstüne, gelin ve damadın fotoğraflarından oluşan bir Pisi Shoe da tasarlayabiliyoruz. Aynı zamanda “Bu düğünde oturmak yok” diyen misafirlerinin de rahatını düşünen zarif gelinlerin tercihi tabansız özel üretim Pisi Shoe’lar da revaçta.10441328_546283685499697_1474972757941031050_n

 • Siz hem KAGİDER proje koordinatörlüğünde çalışıyorsunuz hem de kendi işiniz var, ikisini bir arada nasıl yürütüyorsunuz?

Planlı çalışma ve güçlü bir ekiple başarılmayacak hedef olmadığını düşünüyorum. Hafta içi her gün KAGİDER’deki görevlerime konsantre oluyorum her akşam da Pisi Shoe ekibiyle toplanıp  günlük değerlendirmemizi yapıyoruz. Hafta sonlarımı da Pisi Shoe’ya ayırıyorum. Yorulmuyorum diyemem fakat emek verilmeden başarıya ulaşmanın mümkün olmadığını da biliyorum. Ayrıca Pisi Shoe markasının temelinde benim şahsi bir ihtiyacım üstüne gelişen bir fikir olduğundan aynı zamanda çok içselleştirdiğim bir çalışma ve bu da yorgunluğu neredeyse unutturuyor diyebilirim.

 • KAGİDER’de görev yapmanın size ne gibi bir avantajı var?

KAGİDER’i kendim için bir okul olarak görüyorum. Beni geliştiren, farkındalığımı arttıran. Aynı zamanda kadın girişimciler için bir mentorünün olmasının çok değerli olduğunu biliyoruz. Benim KAGİDER’de birbirinden başarılı 304 mentorum var. Birebir girişimcilerle bir arada olmak, başarılardan veya başarısızlıklardan ders almak önemli bir kazanım.

IMG_6296

 • Peki, başarının sırrı nedir?

Steve Jobs’un Stanford Üniversitesi’ndeki konuşmasını izlediğimde, beni en çok etkileyen cümlesi “Noktaları ileriye bakarak birleştiremezsiniz, ancak geriye bakarak birleştirebilirsiniz” olmuştu. İnsanın kendinde bulduğu şey her zaman onu en çok etkileyen oluyor. Üniversiteye başladığımda ve iş arama sürecimde önüme çıkan fırsatlar veya aldığım olumsuz yanıtlar çalışmaya başladığımda anlam kazandı. Steve Jobs’un değimiyle geriye bakarak noktaları birleştirdim. Bu nedenle başta vazgeçmemek olmak üzere açık iletişim, içtenlik ve kolektif beyin gücünün yanı sıra sosyal sorumluluk bilincine sahip, duyarlı olmak olarak sıralayabilirim. Genelde dertleri paylaşmakta çok cömert, başarıları paylaşmaktaysa çok cimriyiz. Başarıları paylaşacak yüce ruhlu insanları bulmanın da kıymetli olduğunu ekleyebilirim.

 • Aile kavramı deyince ilk akla gelen nedir?

Benim aklıma ilk “Diğergam Olmak” geliyor. Kendi mutluluğundan önce başkalarının mutluluğunu düşünen, başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önünde tutan insanlardan oluştuğunu düşünüyorum. Ailemizde olan kuvvetli bağın sırrı bu.

Aile deyince kan bağıyla sınırlayamıyorum ben. Bu özelliğe sahip insanlarla bir aradaysanız onlar zaten sizin aileniz olmuştur.

 • Pekii keyifli sohbetiniz için çok teşekkürler… Son olarak söylemek veya eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Pisi Shoe hakkında daha detaylı bilgi almak veya bizlere ulaşmak isteyen olursa sosyal medya hesaplarımızdan veya web sistemiz üzerinden bize ulaşabilirler.

http://pisishoe.wix.com/pisishoe

www.facebook.com/pisishoe

www.twitter.com/pisishoe

Instagram: @pisishoe

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s