Dans Tutku Olunca

Bu gün harika bir girişimcilik hikayesi daha; dans tutkusunun peşinden giden sevgili Yonca’nın hikayesini paylaşacağım. Yonca’yı beş sene önce tanıdım, çok özel, sürpriz  bir doğum günü partisi onun dans etkinliklerinden birinde olmuştu.Doğum günü kutlanacak kişi kocaman aşkımın çok yakın arkadaşı ve Yonca’nın abisi olunca, bu çok keyifli sürpriz partide ben de Yonca’yı tanıdım.Bu çok özel kadın bizi kapıda son derece modern, dans kıyafetleri ile karşıladı.Bütün gece de ekibiyle hem dans etti, hem bizleri ağarladı. 7162_10151629621458895_1704956215_nAbisinden bu tutkusunun nasıl başladığını öğrenince çok daha hayranlık duydum.Dans etmeyi çok seven,hep güzel dans etmeyi isteyen ama hiç de beceremeyen ben Yonca’ya nasıl hayran olmazdım ki.Yonca üstelik tekstil hayatını bırakıp tutkusunun peşinden gidip bu işe başlamıştı. Yonca’nın dans klübü,Mundo Latino da  geçen sene 15 yılını kutladı.Önce bu kutlama için hazırladıkları videoyu sizlerle paylaşıyorum..
Yonca  tutkusunu dansa olan sevdasını nasıl da güzel anlatıyor,ve bu tutkunun peşinden gitmekten çekinmiyor.Girişimcilik hikayesi de böyle başlıyor.Severek yapılan işlerde başarı zaten gelir diyoruz, bir de tutku olursa, o zaman yaşam sevincimiz hiç azalmaz, hayatımız her zaman heyacanla, aşkla devam eder.Dans  zaman zaman kısa sürelerle  hobyim oldu. Daha uzun vakit ayırabilmeyi hep isterim. Spor yerine biraz da dans girse daha da güzel olmaz mı? Ne dersiniz?
Aşağıda web sayfalarındaki Mundo Latino’nun tanıtımı sonra da Yonca’nın kısa girişimcilik öyküsü var. Her yönü ile çarpıcı, hem hikaye hem işin işinde dans olması.
945200_10151844431258895_2000518597_n
“Dans bizim tutkumuz. Bu tutkumuzu sizinle de paylaşabilmek, sizi dansla düşlediğiniz dünyaya götürebilmek için buradayız. Mundo Latino’da.
 
Dansetmeyi öğrenmek istiyorsanız, ‘dansedemem ama keşke edebilsem’ diyorsanız, mutluluğun, , cesaretin paylaşıldığı benzersiz bir sosyal ortamın parçası olmak istiyorsanız…Mundo Latino uzun yıllara dayanan deneyimi ve zengin programıyla size özel fırsatlar sunuyor. Hayatınızda istediğiniz ve özlediğiniz değişimi yaratmanız için sizi bekliyor.
 
Mundo Latino düzenlediği bireysel ve grup dans dersleri, uluslararası arenadan isimleri konuk ettiği dans etkinlikleri, yaptığı festivaller, yarışmalarla 1999’dan beri Türkiye’de sosyal latin dansların öncüsü, dünyada ise dans camiasının aranan saygın üyelerinden biri.  Kurucuları Yonca Gülgeç Occleshaw ve Mehmet Ceyhan deneyim ve bilgilerini dansseverlere aktarmakla yetinmiyor, dünyada dans alanındaki tüm güncel gelişmeleri de takip ederek Türkiye ile dünya dans camiası arasında köprü oluyor.
 
Düşlediğiniz dünya için sizi dansa davet ediyoruz.
 
Mundo Latino,güven,başarı,en kaliteli hizmet…
1383712_10151928751158895_767480894_n

YONCA GÜLGEÇ OCCLESHAW

“Yaratıcı fikirleri ve girişimci kişiliği ile farklı etkinliklerin mimarı

 
2007 Uluslararası Ingiltere Salsa Kongeresinde, ’’Life Time Achievement Award’’-Hayat Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi
Dünyanın 67 ülkesinde geçerli UKA (United Kingdom Alliances Licentiate)  sosyal danslar eğitim sertifikası sahibi.
 
İngiltere Leicester’da De Monfort Üniversitesi’nden mezun olan Yonca Gülgeç, 2000 yılında herkesi şaşırtan ani bir kararla 22 yıllık Tekstil Mühendisliği kariyerini sona erdirdi… 
 
Yonca’nın çocukluğunda bale yaptığını bilen dostları ve yakınları bu kararı anlayışla karşıladılar. Yonca gerek üniversitede gerekse daha önceki yıllarda profesyonel voleybol oynamış, üstelik dans ve müzik her zaman hayatının en önemli parçaları olmuştu. 
 
Aslında Yonca Gülgeç’in kariyerini geride bırakmasına ve profesyonel olarak dansa başlamasına giden olaylar zinciri 2000’den çok daha önce başlamıştı. 1998 yılında, daha sonra “hayatımı değiştiren kadın” diyeceği Adriana Santana’yla tanıştı. Group Palanke’nin dansçısı ve vokalisti olan Santana’dan Salsa dersleri almaya başladıktan sonra artık dönülmez bir yola girmişti bile. “Latin Ateşi” içinde alevlendi, öyle ki ona yaklaşan herkesi de aynı ateşle yakıyordu! 
 
Bir süre için çifte bir hayat yaşadı, gündüzleri sürdürdüğü tekstil mühendisliği kariyerini akşamları Salsa’yla birleştiriyordu. Salsa onun için sadece bir hobiyken bile gelecekte Salsa dünyasına yapacağı gerçek yolculuğun ilk adımlarını atıyordu. Londra’dan meşhur eğitmenleri Türkiye’ye davet ediyor ve Salsa workshop’ları düzenliyordu. Dünyaca ünlü dans hocalarından aldığı dersler sonrasında kendisi de bilgilerini etrafındakilerle paylaşmaya  başladı.
 
2002 yılından itibaren bilgisini daha da artırmak için yılda 2-3 kez yurtdışındaki Salsa kongrelerine katılmaya başladı. Girişken karakteri ve sınır tanımaz yaratıcılığıyla Salsa’nın en güncel trendlerini hızla yakaladı. Böylece Mundo Latino, Türkiye’de “Sosyal Latin Dansları”nın lideri olarak yerini aldı ve gelecek Türk Latin Dansçılarının ilham kaynağı haline geldi.
10610752_10152595230238895_7819379240575304138_n
 Aşağıda da da Yonca ile yapılmış güzel bir röportaj var,  sevgiler, sevgiler…
Esra TunalıgilDiplomalı TüketiciŞeffaf Gazete.com
 MUNDO LATINO 15 YAŞINDA
Mundo Latino , Yonca Gülgeç Occleshaw ve Mehmet Ceylan ile yaklaşık 1 yıl önce tanıştım. Dans, Mundo Latino ekibi için bir tutku. Dans etmek, dans etmeyi öğrenmek, mutluluğu ve cesareti paylaşmak için herkesi Mundo Latino’ ya ve etkinliklerine davet ediyorlar.
10649876_10203906967209098_5316065818225947408_n

 

 

Yakın, sıcak ve aynı zamanda profesyonel yaklaşımları, 1999′ dan beri Türkiye’ de sosyal latin danslarının öncüsü olmalarıyla, uluslararası arenadan konuk ettikleri isimlerle düzenledikleri etkinliklerle, ‘fark yaratan’ bir ekip.

image

1- Mundo Latino’ yu tanımayanlara kısaca tanıtır mısınız?

Mundo Latino, hem bir dans merkezi, hem de etkinlikler, organizasyonlar, festivaller düzenleyen bir kuruluş.

Merkezimizde ağrılıklı olarak Latin dansları öğretilmekte. Bununla birlikte, Hip Hop, Oryantal Dans, Ege Dansları( Sirtaki, zeybetiko.. gibi), Zumba gibi diger dans disiplinleri de yer alıyor.

Yaptığımız  diğer işleri sıralarsam;

– Kurumsal işler için lansmanlara proje üretir. Konsept showları düzenler.

– DJ servisi verir. Etkinlikler icin dansçı ve canlı müzik  sağlar.

– YGO markaları orange-wear, ayakkabı ve dans giyimi (yeni) ..Eski bir Tekstilci olarak bu iş kolunu yeni başlatmak üzere hazırlık aşamasındayız.

2- 15 inci yılını kutladığınız Mundo Latino’ nun başlangıç hikayesini anlatır mısınız?

Üniversiteyi istediğim Tekstil Dalında okuyabilme sevdasıyla 17 yaşımda İngiltere’ ye gittim , yaklaşık 6 sene kaldım.Leicester Polytechnic (şimdiki De Monfort Üniversitesi) ve Tekstil Mühendisi olarak çalışma hayatıma burada başladım.

Çok severek büyük bir enerji ile icra ettiğim mesleğimden 13 sene önce radikal bir kararla vazgeçtim.1998 yılında piyasalar ve Tekstil krize girmişti. Ben o sıralarda son 9 senedir, bizzat, imalatını Istanbulda kendim kurduğum, hazır giyim ihracaatı yabancı bir şirkette Genel Müdür yardımcısı olarak çalışmaktaydım.Orada GM yardımcısı olmaktan öte bir pozisyondaydım. Herşeyini kendim hayata geçirdiğim için orası benim için aile , hayat, yaşam biçimi idi. Kısacası 600 kusür bireyden oluşan bir Tekstil ailem vardı..Ve mesleğimde gerçekten çok başarılı bir dönemdeydim. Ancak işlerin çıkmaza girdiği o dönemde firma şanssız bir döneme girdi ve yabancı patronumuz Türkiyeyi bırakıp gitmek durumunda kaldı..O tarihlerde yaşanan tatsız olaylar sanıyorum beni çok etkiledi ve çalışmayı denediğim başka hiç bir yer bana zevk vermedi. Mesleğim Tekstil ve  düzenli spor hayatımda önemli bir yer teşkil ediyordu.

Arkadaşlarımla Bir akşam eğlenmek için gittiğimiz 5 yıldızlı otelin barında sahne alan Kolombiyalı müzik grubunun yaptığı müzikler beni mıknatıs gibi çekti ve solistleri Adriana Santana (hayatımı değiştiren kadın!)nın sahnedeki dansı ve adımları beni büyüledi adeta ve çaldıları müziğin salsa olduğunu ve dansın salsa olduğunu ögrendim..

İşte herşey o günden sonra başladı. Adriana dans eğitmeni olmadığını söylerken bana bildiği ne varsa daha doğrusu  ne hissediyorsa ögretmeye başlamıştı.Neredeyse hergün iş çıkışında ona gidiyor ve öğrenmeye çalışıyordum. Adriana vasıtasıyla onun Londra’ daki arkadaşı Salsa eğitmeni Carlos Paz ile tanıştık. Carlos’u workshop’lar vermek üzere İstanbul’a davet ettik. Bu arada Türkiye’nin ilk dans barı Swiss Otel’ deki Taşlık Dans Bar’ a gitmeye başlamıştık. Şimdi ki ortağım Mehmet Ceyhan oranın DJ’ liğini yapıyordu..Onunla da tanışmamız öyle oldu. Orada dans eden insanlar ise daha çok Latin Salon Dansları yapıyordu. Yani Sosyal Latin Dansları ve Latin Amerikan Salon Dansları arasındaki ayırım henüz kimse için net değildi..Sanırım girişimci kimliğim henüz sektör haline gelmemiş dans piyasasında bu boşluğu gördü ve hobi olarak da olsa yurtdışından eğitmen getirterek workshoplar düzenlemeye başlama içgüdüsünü bana verdi!

O sıralar hem mesleğimi hemde dans organizasyonlarını birlikte yürütmeye başlamıştım..Yapacak ve öğrenilecek o kadar çok şey vardı ki…Ve büyük bir keyifti bu!

Yoktan birşeyleri var etmek..Gene Yonca’nın mücadeleci yanı ağır basıyordu.. Yurtdışından eğitmen getirterek düzenli workshop organizasyonları, salsa partileri vs.. derken dans oldukça vaktimi almaya başlamıştı ve Mehmet Ceyhan la birlikte aynı zamanda dans da öğreniyorduk . Kendisi zaten modern, hip hop, break dans yaptığı için ve muhteşem bir müzik kulağı oldugu ve çok kolay öğrendiği için benim de ilerlemem çok kolay oldu. Onun yanımda oluşu bana bu işe ciddi olarak girmeme vesile oldu. Onun desteği ve katkıları  olmasaydı sanırım başlamak  çok kolay olamazdı..

Ve işte o sabah kalktım ve kendi kendime dedimki ‘Tekstil burada bitti!’.  Mehmet’ i telefonla aradım ve tekstili bırakıyorum diye haber verdim..Böylelikle MUNDO LATINO kurulmuş oldu. O yaşta alınmış radikal bir karardı ama önü çok belirsiz olsa da; çok açıktı!

2- Kendinizden bahseder misiniz? Kariyer değişikliğine neden olan dans tutkusunun sizin için anlamı nedir?

Dediğim gibi mücadeleci bir yapım var..Yenilikleri seviyorum.. Çok çalışkan olduğumu da düşünüyorum

Aynı zamanda paylaşmayı seviyorum ..bu ne olursa olsun..Benim sahip olduğum birşey olabilir, bir parça yemek olabilir yada bilgi olabilir. Küçük yaştan beri özgür hayatım  oldu..vede hareketli..

İşte zaten DANSIN BENİM İÇİN ANLAMINI tarif etmiş olmuyormuyum bütün bunlarla?

3-Çalışma arkadaşlarınız ve ekibinizden söz eder misiniz? Sizi bir araya getiren ve bunca sene birlikte tutan özellikleriniz nelerdir?

Ortağım Mehmet Ceyhan, 15 yıllık dostum..Yaptığımız bu işte birbirimizi çok tamamladığmızı düşünüyorum.. Benim vizyonum, organizasyon becerim ve iş tecrübem, onu ise sanata ve müziğe olan yeteneği ve ortak bir tutku.. DANS! Bizi bunca zaman birarada tutan en önemli faktörler.

‘’Hülya Çaylak’’.. Küçüçüktü bizimle başladığında..Müthiş bir dansçı ve dans eğitmeni..Aynı zamanda profesyonel olarak bir gazetede Ekonomi Editörü olarak çalışmakta..Dans ailemizin diğer bir ferdi..’’

Volkan Kayataş’’..Hayatına dansla dokunduğumuz , bir diğer yetenek.. Müzik ve dans hayatının en önemli olgularından..Hepimizi birlikte tutan.. Önce birbirimize ve yapılan işe saygı..ve tabiikii DANS TUTKUSU..

4- Dans insanlık için ortak dil ise, neden yaygın değil?

Evet belki ülkemizde çok yaygın değil.. Bununda eğitim sisteminden gelen temel nedenleri var biliyoruz ki.

Ancak tabii ki DANS derken tüm dans disiplinlerini ele almak gerekir.Sadece Latin Dansları değil.. İnsanoğlunun binlerce yıldan bu yana, hatta daha konuşmaya başlamadan çok önce kullandığı en temel iletişim biçimi.. Binlerce, hatta onbinlerce yıldır dünyanın her köşesinde, birbirinden farklı zamanlarda, farklı din, ırk, ulus, dil ve yaştan insanları hiçbir ayrım gözetmeksizin buluşturan bir etkinliğin özel bir anlamı olmalı. Tangodan oryantale, valsten baleye, hip-hoptan zeybeğe, ilk bakışta birbirine hiç benzemeyen birçok tür, aslında insanlığın ortak paydası. Savaşı da, düğünü de, tapınmayı da anlatsa, birşey hiç değişmiyor: insan her yerde insan; insan her zaman aynı…

5- İlkeleri, stratejisi ve müşteri profili olarak Mundo Latino’ yu İstanbul’daki diğer dans okullarından ayıran ne gibi özellikleri var?

Ben bu soruya karşılık olarak hemen ‘Vizyonumuzu’ yazmak isterim;

‘Türkiye’nin en yenilikçi, en kaliteli ve en iyi hizmeti veren DANS ve Organizasyon Şirketi olarak deneyimli hocaları ve kariyer sahibi çalışanları ile dünün deneyimlerinden faydalanan, yarına doğru sağlam adımlarla ilerleyen, bugün için çok çalışan, prensiplerinden taviz vermeyen Mundo Latino , dinamik ve yenilikçi projeleriyle çağdaşlarına ve meslektaşlarına örnek olan, “dansı” sanatın içinde  bir ifade biçimi olarak anlamlandırmanın yanısıra, bir duruş biçimi haline getirmeyi başarmıştır.

Sosyal Latin Danslarını ülkemize tanıtan ve bununla birlikte pek çok ‘ilk’ lere imza atan Mundo Latino sektörün ilklerinden. Bu konuda çok fazla alçak gönüllü olmamak lazım belki de..:-)

6- Herkes dans edebilir mi? Yaş ve sağlık gibi dikkat edilmesi gereken unsurlar var mı?

‘ENGELSİZ DANS’ diye düşünürsek evet edebilir.

7- Yakın geçmişte uluslararası arenadan davet ettiğiniz önemli isimler kimler?

TOKE DE KEDA ‘ Eddie Blazquez

La Excelencia ‘( Orq. SCC)

Juan Matos& Amneriz Martinez

Ataca & Alamena

Relle Niane

Bunlar sadece bir kaçı

8- Dansı kültürlerin önemli bir parçası kabul edersek, eğitimini verdiğiniz dansların geçmişleri ile ilgili bilgi aktarımını da video, sunum, sohbet tarzı etkinlikler aracılığıyla bilgi olarak aktarmayı düşünür müsünüz?

Tabiiki düşünürüz.. Nitekim bu şekilde seminerler yapıyoruz..Çok keyifli oluyor..

9- 15 inci yıla özel etkinlikleriniz neler?

15 sayısını baz alan çeşitli konularımız olacak..

Dans çalışmaları adına promosyonlarımız, indirimli gruplarımız olmakta

Mundo Latino 15 yılın içinden videomuzu hazırladık.

Henüz büyük kutlama etkinliğimizi gerçekleştirmedik. 2014 yılı içinde böyle bir etkinlik hazırlığı yapmaktayız

image

10- Dans çalışmalarınıza ve etkinliklerinize katılanların kişisel bakış açıları ve dans etme nedenleri farklılıklar gösterebiliyor. Dansın anlamı kişisel olarak da değişebiliyor. Bazısı için tutku, bazısı için aşk, bir diğeri için sosyalleşme…gibi…..belki hatta bazıları için ‘tepki’ veya ‘kaçış’ bile olabilir….Farklı içsel nedenlerle dans etmek isteyenlerin ruhsal ihtiyaçlarına cevap vermek de pazarlama stratejisi oluşturmak açısından kolay olmasa gerek. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Elbette  oldukça karmaşık olabiliyor . Zaten çoğu zaman bizler sadece dans eğitmeni olmuyoruz..Psikolog, anne,  abla, abi gibi sıfatlarla ilişkilerimize devam edip, işimizi götürüyoruz.Aslında kısacası belli bir müddet sonra AİLE oluyoruz ve ilişkiler öyle devam ediyor..Görüldüğü gibi DANS kavramı çook geniş

11- Size nasıl ulaşabilirler? Etkinliklerinizi nasıl takip edebilirler?

Sitemiz  www.mundolatinodance.com, dan ulaşabilirler. Aynı zamanda, sitemizdeki Facebook ve Twitter link’ lerinden gene bizimle irtibata geçebilirler.

https://www.facebook.com/pages/Mundo-Latino-Dance-Promotions/370783518269?ref=ts&fref=ts

Teşekkür ederim.

Hepimizin iç ritmimizi bulma dileğiyle,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s