2014 Türkiye’nin Kadın Girişimcileri

Bir Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması daha neticelendi.Sekizinci kez, yarışmanın neticelerinin belirleneceği geceye katıldığımda yine her sefer ki gibi çok heyacanlıydım. Katılanlar arasında her zamankinden daha çok;  iyi tanıdığım, arkadaşlarım, dostlarım,ve de çok sevdiğim  pırıl pırıl genç girişimciler vardı. Onların heyecanını ben de onlar gibi hissettim, diyorum, ama tabii onların ki çok daha yoğun duygular, heyecanlar içinde olduğu kesin.

10653857_10152948509494311_6341577360840557061_n

Ödül gecesine katılanlar içinde;  benim gibi heyecanla bekleyen Kagiderli arkadaşlarım, önümüzdeki senelerde girmeyi hedefleyenler, bu sene girip ama kazanana kadar girmeye devam edeceklerini söyleyenler, henüz girişimci olmamış ama girişimci olup bu yarışmayı da şimdiden hedef koyanlar, yarışmaya katılıp neticesini bekleyenler ve onların yakınları vardı. Herkesin birbirinden farklı yoğun heyecan içinde olduğu dün gece neticeler açıklandı. 17 firma finale kalmıştı, ve 6 firma ödül aldı.Kazananların hepsi birbirinden değerli iş fikirlerini,  çalışmalarını,  bizlerle paylaştılar.Dört firmayı temsil eden kadınları tanıyordum, girişimcilik hikayelerini ve çalışmalarını çok iyi biliyordum.Onlara çok çok sevindim, ilk kez tanıdığım ve hikayelerini de dün öğrendiğim iki kadına da, çalışmalarına, işlerine duydukları aşka da hayran oldum. Ne mutlu sizlere…  Sizden sonrakilere, bütün girişimci kadınlara harika örnek oldunuz, defalarca kutluyorum.Çok gurur verdiniz, mutluluk kattınız, sevgiler..

10702055_10152948503559311_8892205066237357427_n

 

  1. Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
    26.09.2014 13:27:05

KAGİDER, Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi işbirliği ile 2007 yılında hayata geçirilen Türkiye’nin Kadın Girişimci Yarışması 25 Eylül günü Conrad İstanbul Otel’de 8. kez gerçekleştirildi.

Birbirinden başarılı kadın girişimcileri buluşturan ödül töreninde dört kategoriden altı birinci seçildi. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, KAGİDER Başkanı Gülden Türktan ve Ekonomist dergisi Yayın Direktörü Rauf Ateş’in açılış konuşmalarının ardından kadın girişimciler ödüllerini aldılar.

Türkiye’deki kadın ve erkek işgücü oranlarına konuşmasında yer veren Karadere kadın ve erkek arasındaki eşitsizliğe değindi ve “biz Garanti olarak, toplumu oluşturan iki yarımın ancak el ele verip yürüdüğünde bir tam edeceğine, eşitsizliği yok ederek “gerçekten” gelişebileceğine inandık ve bu yola baş koyduk. Bu çabayla hayata geçirdiğimiz yarışmada, bu yıl da inanılmaz başarı hikayeleriyle karşılaştık. Tüm katılımcılara gösterdikleri cesaret nedeniyle sonsuz teşekkürler” dedi.

Türktan konuşmasında kadın girişimciliğinin önemine vurgu yaparak “kadının “ben başardım” demesi bizler için çok anlamlı. Girişimcilikte kadın sayısının artması için çalışan bir sivil toplum kuruluşu olarak, kadının enerjisine inanıyor ve güç birliği içinde hareket ettiğimizde aşılamayacak engel yok diyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmasında dünyadan ve Türkiye’den istatistikler paylaşan Ateş Türkiye’de kadın girişimci oranının yüzde 7,5 olduğunu belirtti. Ateş konuşmasına “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması ve benzer başka girişimlerle, bu oranı birkaç yıl içinde yüzde 10’un üzerine taşımamız gerekiyor” diyerek devam etti.

KAGİDER ailesi olarak birinci seçilen tüm kadın girişimcileri ve finalistleri tebrik ederiz ve başarılarının daim olmasını temenni ederiz.

İşte 2014’ün birincileri:

Türkiye’nin Kadın Girişimcisi: Göknur Atalay

Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi: Bedriye Hülya

Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi: İksir Sema Aydın ile Pınar Kaftancıoğlu

Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi: Başak Taşpınar Değim ile Rahşan Tan ve Leslie Kandiyoti Mori

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s