Amerika’da 5 Haftalık Burs

Genç Kagider’in paylaşımıyla öğrendiğim; güzel bir fırsatı ben de gençler için paylaşıyorum.Sizlerden biri neden olmasın; sevgiler, sevgiler.Dikkat Son Başvuru tarihi 1 Aralık 2014

images (6)

National Democratic Institute ve American  Councils for International Education; Türkiye, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Moldovya’daki genç profesyonellere Amerika’daki yasama sürecini doğrudan gözlemleme fırsatı sunuyor.

 

27 Nisan-6 Haziran 2015 (lojistik ayarlamalara bağlı olarak tarihlerde değişiklik olabilir) tarihleri arasında gerçekleşecek olan programa gelen başvurular arasından Türkiye’den seçilecek üç kişi; Washington D.C’deki oryantasyon toplantısının ardından, Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde, eyalet düzeyindeki yerel meclislerde, yürütme organlarında, savunuculuk yapan sivil toplum kuruluşları ve düşünce kuruluşlarıyla, siyasi reform alanında çalışmalar yapan kurumlarda Amerikalı meslektaşlarıyla beraber çalışacak.

indir

Program,  farklı burs programlarına katılmak üzere o tarihte Amerika’da bulunan bütün bursiyerlerle birlikte Washington D.C’de gerçekleşecek kapanış toplantısıyla sona erecek.  Ayrıca programın bitiminden sonraki dönemde, katılımcıların Amerika’daki program boyunca Amerikalı meslektaşlarıyla ortak geliştirecekleri projeler arasından seçilecek projelerin, Türkiye’de gerçekleşmesi mümkün olabilecektir.

 

Programın Amaçları

  1.      Amerika’daki yasama süreci hakkında genel bilgi sahibi olmak
  2.      Kamu politikalarını oluşturmada sivil toplumun rolünün önemini ve hükümetin hesap verebilirliğini arttırmak
  3.     Amerika’daki ve Türkiye’deki örgütler arasında ortaklıklar oluşturulmasına destek olmak
  4.     Ortak sorun ve ihtiyaçlara yönelik olarak uygulamaya dönük çözümler geliştirmek amacıyla ortak bir dil oluşturmak

Başvuru Kriterleri

  •             Türkiye, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Moldovya vatandaşı olmak ve o ülkede ikamet etmek
  •             Programa başvurduğu tarihte 25-35 yaşları arasında olmak (Yaş kriterinde herhangi bir esneklik yapılmamaktadır.)
  •             Üniversite mezunu olmak
  •             İleri derecede İngilizce konuşma ve yazma becerisine sahip olmak. Bunu öğrenim dönemi boyunca İngilizce eğitim veren üniversitelerden mezuniyetle veya son iki yılda alınmış TOEFL (500’ün üzerinde puan almak) veya IELTS (6 veya üzerinde puan almak) ile belgeleyebilmek. (Yazılı ön elemeyi geçen katılımcıların, dil koşulunu sağlamadığı durumlarda; Ankara’da ücretsiz, bu program için geliştirilmiş özel bir TOEFL sınavı yapılacaktır.)
  •             Türkiye’de kamu idaresi ve/veya sivil toplum alanında konuyla ilgili deneyime ve bu alanda kariyer yapma kararlılığına sahip olmak
  •             Liderlik ve ortak iş yapma becerilerine sahip olmak

 

Katılımcıların konaklama ve ulaşım masrafları program tarafından karşılanacak ayrıca katılımcılara küçük bir miktar harcırah verilecektir.  Katılımcılar program boyunca Amerikalı ailelerinin evlerinde misafir olacaktır.

 

Başvuru kriterlerine uygun niteliklere sahipseniz ve programa başvurmak isterseniz aşağıdaki linki tıklayarak bir kullanıcı adı ve şifre aldıktan sonra Application: Citizens of Turkey  linkinde yer alan yönergeleri takip edebilir ve başvurunuzu online olarak yapabilirsiniz. Başvuru için son tarih 1 Aralık 2014’tür.  Başvurular online sistem üzerinden gerçekleştiğinden, 1 Aralık saat 23.00’ten sonra yapılan başvurular geçerli değildir.

https://ais.americancouncils.org/cgi-bin/WebObjects/AIR.woa/wa/login?brand=pfp

 

Programın içeriği ile ilgili sorularınız için NDI’dan Mevlüde Sahillioğlu ile (professionalfellowsprogram@yahoo.com); online başvuru sırasında gerçekleşebilecek teknik sorularınız için American Councils for International Education’dan Adolat Salikhova ile iletişime geçebilirsiniz.

 

National Democratic Institute

Mevlüde Sahillioğlu

Telefon: 0 312 447 06 12

E-posta: professionalfellowsprogram@yahoo.com

 

American Councils for International Education

Adolat Salikhova

E-posta: Asalikhova@americancouncils.org

 

__._,_.___

Posted by: “MELTEM KARAARSLAN” <meltemkaraarslan@kagider.org>

Reply via web post Reply to sender Reply to group Start a New Topic Messages in this topic (1)

Visit Your Group

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s