Afife Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu…

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu.

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende, “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülünüNihal Yalçın, “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülünü İbrahim Selim aldı. “Yılın En Başarılı Prodüksiyonu” ödülüne, “Yanlışlıklar Komedyası” oyunu ile Bakırköy Belediye Tiyatroları layık görüldü.

Gecede ayrıca, “Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü” Prof. Dr. Dikmen Gürün‘e, “Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü” Seray Şahiner‘e, “Yapı Kredi Özel Ödülü” Prof. Dr. Cevat Çapan‘a ve bu yıl ilk kez verilen “Haldun Dormen Özel Ödülü” de Zorlu Prodüksiyon’un Talimhane Tiyatrosu ile iş birliği ile sahnelediği “Yoldan Çıkan Oyun”a verildi.

Törende konuşan Yapı Kredi Sanat Danışmanı Haldun Dormen, kendisi adına verilen ödül için teşekkür ederek, “Ödülün adını ben koymadım. Her şey ama her şey çok iyiydi, herkese teşekkür ederim.” dedi.

Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın da Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ni 20 yıldır düzenlemekten gurur duyduklarını aktararak, “Kültür sanat bankası unvanımıza yakışan bir duruşla, kültür ve sanatı daha görünür kılmak adına adımlar atıyoruz. Tiyatronun ise bizler için daima farklı bir yeri oldu. Muhsin Ertuğrul ile ilk özel tiyatro Küçük Sahne’nin kurulmasında, Yapı Kredi’nin imzası bulunuyor. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri vasıtasıyla ise ‘sanatın fedaisi’ olarak tanınan ve hayatını tiyatroya adamış büyük sanatçı Afife Jale‘nin ismini yaşatıyor olmaktan büyük onur duyuyoruz.” diye konuştu.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa ise ödülün 20 yıllık sürecinde tiyatronun değiştiğini, geliştiğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Büyük ustalar yerlerini gençlere bıraktı, gençler de zaman içerisinde ustalaşarak tiyatromuzu hep öteye taşıdı. Yapı Kredi olarak Türkiye Cumhuriyeti tiyatro tarihinin son 20 yılına Afife Tiyatro Ödülleri ile ne mutlu ki biz de şahitlik ettik. Tiyatromuzun en çok evrim geçirdiği, genç yeteneklerin keşfedildiği bu süreçte, bu gelişimin bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bugüne kadar yaptığımız her uygulamada, şeffaf olmaya önem verdik. Her zaman yeni fikir ve bakış açılarına, kapımız sonuna kadar açık bir şekilde çalıştık. Öte yandan, tiyatromuzdaki devinime ayak uydurduk. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin tiyatromuzun köklü bir geleneği haline gelmiş olması, tiyatromuzun dinamiğini dışarıya hissettiren tamamlayıcı bir unsura dönüşmesi, bize gurur veriyor.”

“Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülünü alan Nihal Yalçın, jüri üyelerine teşekkür ederek, “Mezun olalı 10 sene oldu, hiç gönlüme göre metin bulamamıştım. Bu oyunu ilk okuduğum anda oynamam gerektiğini düşündüm. Ödülümü, diğer bütün kadın adaylar için alıyorum.” dedi.

“Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülünün sahibi olan İbrahim Selim ise çok heyecanlı olduğunu aktardı. Sahnelerde birlikte oynadığı tüm arkadaşlarına teşekkür eden Selim, “Yönetmenime, dramaturgumuza teşekkür ediyorum. Hayattaki ilk profesyonel adımı bana attıran rahmetli Cüneyt Çalışkur hocama teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Sanat dünyasının son bir yıl içindeki kayıplarının “Yitirdiklerimiz” başlığıyla anıldığı törende, hayatını kaybeden Üstün Akmen, Zeki Alasya, Atilla Arcan, Tomris İncer, Levent Kırca, Yılmaz Köksal, Atilla Özdemiroğlu ve Sümer Tilmaç gibi sanatçılar için sahneye beyaz güller bırakıldı.

“Afife Jale’ye Saygı Sergisi”

Törende, önceki yıllarda “Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü” ve “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödüllerini kazanan 20 kadın sanatçının “Afife Jale” olarak kamera karşısına geçmesiyle hayat bulan “Afife Jale’ye Saygı Sergisi” de sanatseverlere sunuldu. Sergi, “afife.org” web sitesinden görülebilecek.

“20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri” sahipleri

Tiyatro ve sinema dünyasının ünlü isimlerinin ilgi gösterdiği gecede ödül alan isimler şöyle:

“Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülü: Nihal Yalçın (Antabus)

“Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülü: İbrahim Selim (Bunu Ben de Yaparım!)

“Yılın En Başarılı Prodüksiyonu” ödülü: Bakırköy Belediye Tiyatroları (Yanlışlıklar Komedyası)

“Yılın En Başarılı Yönetmeni” ödülü: İlham Yazar (Antabus)

“Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülü: Tuğçe Altuğ (Kabileler)

“Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülü: Ushan Çakır (Göl Kıyısı)

“Yılın En Başarılı Işık Tasarımı” ödülü: Cem Yılmazer (Kış Dönümü)

“Yılın En Başarılı Sahne Müziği” ödülü: Çiğdem Erken (12. Gece)

“Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı” ödülü: Gamze Kuş (12. Gece)

“Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı” ödülü: Kerem Çetinel (Yanlışlıklar Komedyası)

“Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı” ödülü: Ayah Ciwah (Di Tuvalete De)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s