Cumhuriyetimizin 88.Yılında,Bayramımız hepimize kutlu olsun.

Biz Kadıköy’lüler töreni iptal olmayan şanslılardık.Keşke törenler her yerde yapılabilseydi.Geçtiğimiz hafta büyük acılarla yaşadığımız terör ve deprem felaketlerini Cumhuriyet Bayram törenlerimizle birbirimizle birarada kucaklaşarak paylaşsaydık.Tüm çözümlerin birlik beraberlik içinde ve kardesçe duygularla olacağını bir kere daha anlasaydık.

TUSIAD Cumhuriyet Bayramı yazılı mesajında birlik ve kardeşliğin ileriye dönük umudumuzun en önemli dayanağı olduğunu,siyasi ve sosyal sorunların çözümünün de diyalog olduğunu vurgulamış.Yüzüncü yılımızın en önemli hedefi olarak da kadın sorununa dikkat çekmesi çok güzel,çok umutlu.

Nazik kavşaktayız, birlik ve kardeşlik çok önemli

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda Türkiye’nin kritik bir dönemeçten geçtiğine, çözüm için diyaloğun önemine vurgu yaptı.

TÜSİAD’ın yazılı mesajında, “Gerek terör ve şiddet gerekse deprem felaketi karşısında toplumumuzun bütün dünyaya örnek olarak gösterdiği birlik, beraberlik ve kardeşlik duygu ve çabası ileriye umutla bakmamızı sağlayan en önemli dayanağımızdır” denildi. Açıklamada şu mesajlar yer aldı:

Nazik bir kavşak
Cumhuriyetimizin 88’inci yılını, dünyada yaşanan gelişmeler çerçevesinde önümüzde duran sorunları ve çıkış yollarını konuşmak ve bu vesile ile Cumhuriyet’in değerlerini güçlendirmek için bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz.
Türkiye Cumhuriyeti 88’inci yılında, bir yanda refah düzeyini artırma ve Cumhuriyetin çağdaş standartlarda bir demokrasiyle taçlandırılacağı umutlarının, diğer yanda çözülmeyi bekleyen bir dizi siyasi ve sosyal sorunun oluşturduğu manzaranın buluştuğu, nazik bir kavşaktadır.
Çözüm için diyalog
Geleceğin Türkiye Cumhuriyetinin dünyadaki saygın yeri, çağdaş birer Türkiye ve dünya vatandaşı olabilen, özgür bireylerin cumhuriyetinin olacak. Bu çerçevede, Türkiye’nin önündeki önemli sınavların başında kökleşmiş siyasi sorunlarının çözümünde diyaloğun sonuna kadar canlı tutulması ve demokrasinin derinleştirilmesi ve hukuk devleti değerleri içinde kalınması gelmelidir.
Kadın sorununa dikkat
Sosyal alanda ise kadınların eğitim, ekonomi ve siyasete katılımlarının gelişmiş ülkeler seviyesinde arttırılması ve sosyal statülerinin yükseltilmesi yüzüncü yılımızın en önemli hedefi olmalıdır. Eğitim alanı da halen ülkemizin uluslararası standartları yakalayamadığı ve özel özen ve gayreti gerektiren bir alan olarak önemini korumaktadır.

Haber Kaynağı : Hürriyet / 30.10.2011

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s