Şulenin Girişimcilik Öyküsü

Şule hep çok çalıştı,yapabildiği en mükemmeli yapmaya gayret etti, yeri geldiğinde sıçradı ve iş dünyasının başarılı bir girişimcisi oldu.

Kagider Workshop’unda sevgili arkadaşımız Şule Yüksel, Düzce Üniversitesinde yaptığı girişimlik öyküsü, konuşmasını ricaları kırmayıp bizlere tekrar anlattı.

İyiki de anlattı, çok sevdiğimiz Şule’nin bütün samimiyetiyle, öz eleştirisi ile bizlerle paylaştığı hikayesinin birçok yerinde, ben de kendi girişimcilik hikayemi hatırladım, o günlere gittim.

Şule Kagidere girdiği ilk günden itibaren hemen kendini fark ettiren, yer aldığı çalışmaları hep başarıyla sonlandırıp,çok kısa zamanda yönetimde olmayı başaran,hepimizin çok sevdiği değerli ve çalışkan bir arkadaşımız.Aynı zamanda çok da iyi bir iletişimci.

Şuleyi Kagiderde ilk kez 2008 yılbaşı yemeğinde tanımıştım.Kırmızı kemerli siyah elbisesi ile çok zarif, çok güzel, güler yüzlü, konuşkan, kendini iyi ifade eden,sımsıcacık, farklılığı ve özgüveni ile o gece herkesin gönlünde ve aklında iyi puanla,yer almıştı.

Daha sonra yine Bodruma yaptığımız bir Kagider gezisinde, ve birçok etkinlik ve aktivite de beraber olduk.Şule için hem özgürlüğü, hem annesi ile olan eşsiz beraberliği hep çok değerliydi, İstanbul da yaşadığı kadar, Bodrum da yaşamayı sevmesi gibi.

Son seçimlerde ayrı gruplarda olmamıza rağmen, gönlümüz herkes gibi, Kagider için  en iyi neticede  olduğu için, hep birbirimizle gelişmeleri paylaştık, konuştuk.

Başarılı iş hayatını, ne yaptığını biliyordum.Ama bu yolculuğa nasıl başladığını  ben de workshop’da öğrendim.

Şule öğrencilik yıllarında ve çalışma hayatında hem  çok çalışmış ve hep başarının peşinden koşmuş.Öğrenim hayatı sırasında  yüreğinin sesini dinleyip puan sistemiyle girdiği Fizik mühendisliğini 2 sene sonra bırakıp, ailesinin olumsuz tavrına rağmen İletişim Fakültesinde tekrar baştan başlamış.Şule öğrencilik yıllarında hem okuyor, hem çalışıyor,felsefesi her zaman para odaklı değil, başarı odaklı oluyor. Başarının, nasıl olsa  kazandıracağından emin hep işinde yapabileceği en mükemmeli yapmayı hedefliyor.Bu özelliği profesyonel hayatında onu hep patron yandaşı , diğer çalışanlara karşı da antipatik yapmış.11 sene çeşitli şirketlerde yaptığı çalışmalar, bilgi ve tecrübelerini çok geliştiriyor.İşine çok sahip çıkıp kendi işi gibi gördüğünden,  kendine özel, bir satış raporlaması, değerlemesi ile sonuçları,satış ve satınalma politikalarını oluşturarak  şirketine sunuyor.

Bu özel ve değerli çalışma ,son çalıştığı şirketinden ayrıldığında, yeni bir iş aramasına fırsat kalmadan, daha önceden iş yaptığı bir karı kocadan gelen iş teklifiyle,ortak olarak, şirketini kurmasına neden oluyor.

Böyle yeni bilinmeyen bir alanda hem de bu konuda ilk ve referansız işe başlamanın bütün zorluklarına rağmen her gittiği firmayı ikna ederek çok da güzel işler alıp çalışmaya başlıyorlar.Şule tüm yönetimi ve projeyi üstleniyor, ama finansı tamamen ortaklarına bırakıyor ve hiç sorgulamıyor, merak etmiyor.Ama bir gün anlıyor ki çok yanlış insanlarla beraber.Büyük bir hayal kırıklığ ile  ortaklığını bitiriyor, bunu da o dönemde sorumlu olduğu şirkete bütün açıklığı ile anlatıp, işi bırakacağını söylüyor.

Böyle olağanüstü bir durumda kendisinden ve çalışmalarından son derece  memnun olan şirket ,biz arkandayız, sen devam et, diyor,.Şule’ye böyle bir sorumluluk ve ihtiyaç bildirildiğinden, kendi devam etmek istemediği halde, yapmalıyım, bana ihtiyaçları var, diyor ve kendi şirketini kuruyor.Şuleye göre esas girişimciliği de o zaman başlıyor.O günden bugüne de, 2 çalışanla başladığı iş hayatında, 6 senede 32 çalışanı ile çok güzel yerlere geliyor.Yıl içinde,zaman zaman, bir o kadarda,günlük   eleman daha istihdam ediyor. Her sene de kendi çalışmalarını hedeflerini gitmek istediği noktayı irdeleyerek, ilk günkü gibi heyacan ve çoşkuyla, çalışmalarını sürdürüyor.Neticesi de başarı, kazanç, kaliteli, istikrarlı büyüme.Şule iyi bir lider ve yönetici.Çalıştığı ekiple, ve müşterisiyle  uzun yıllardır, mutlulukla çalışması da iyi iletişim becerilerine sahip olma özelliğinden kaynaklanıyor.

 Şuleye göre başarısının olmazsa olmazları 

1) Yaptığı işle mutlaka fayda sağlamak

2) Rekabet gücü olmak

3) Sürekli kendini yenilemek

İşinde bir yere geldikten, kendini ispatlayıp, onun deyimiyle ben olduktan sonra,nasıl biz oluruzu sorguluyor.

Ailesi ve çevresine nasıl faydalı olurumu? Kagiderde de toplum için ülkem için nasıl faydalı oluruma taşıyor.ve ana felsefesini  ”Ben olduğum zaman, başarılı birey olmayı, biz olduğumuzda,  insan olduğumu anladım.” Sözleri ile anlatıyor.

Yeni girişimcilere ise sıçramaktan korkmayın,en iyiyi yapacağınızdan emin olun diyor.

 

Sevgili Şule, başarılarının ve mutluluklarının her zaman yanında olması dileğiyle, yolun açık olsun.

4 thoughts on “Şulenin Girişimcilik Öyküsü

 1. Bu yazıya bir kere çok hazırlıksız yakalandım; sonra okuyunca ağzım kulaklarıma vardı (senden gizleyecek degilim) ama bir yorum yapma konusunda hayli tereddut ettim;
  Insan bu kadar ovulunce biraz afallıyor(Ben Bile!!!) Birde annelerimizden öğrendiğimiz “Mütevazi olacaksın” durumu var…:))

  Sonra düşündüm;çagımızda genellikle birbirini yeren insanlar o kadar fazla ki birbirini ovebilen ve bunu da bu kadar icten yapan birini “ozenle saklamak ve kollamak lazım”
  “Övülen olmak” bu gerçeği değiştirmez….

  Sonra kendime dönüp “neden bukadar mutlandığımı” dusundum;
  Hayatımda bir cok seye kendi çabamla sahip oldum ve küçüklükten bu yana çok ta aferim almışlığım var ama yine de biraz dağıldım???
  Ilk şoku/keyfimi atlatıp biraz daha düşününce cevabı buldum galiba; Ilk defa 3. bir şahıs tarafından hikayem yazılıp diğer insanlara anlatıldı ve bu bence bir insanın yaşamında başına gelebilecek en güzel şey!!!

  Bana böyle bir keyif ve mutluluk yaşattığın için binlerce kez teşekkür ederim Meral cim,
  Gerçekten daha önceden tanımadığım bir şey di bu ve benim için paha biçilemez ayrıca bundan sonra tekrarlansa da bendeki etkisi böyle olmaz:))))
  Sevgiyle, huzurla ve en çok da olduğun gibi kal…
  Sule,

  • Şulecim Meral çok guzel yazmış ama sen de pek hoş teşekkur etmişsin
   Sonuçta herşey tastamam doğru gerçekten çok akıllı çalışkan ve süpersin 🙂

  • Sevgili Şule’m ben de bu teşekkürü okuduğum zaman çok mutlu oldum, ve de senin anlattığın gibi benzer nedenlerde ben de sana tekrar teşekkür edemedim. Ayrıca o günler hikayeleri yazmaya başladığım ilk günlerdi. Aradan geçen zaman için de beraber çok güzel çalışmalarımız paylaşımlarımız oldu.Kagider ile başlayan beraberliğimiz, Yeşil Kagider çalışmalarıyla çok daha değer kazandı, Seni tanıdığım, yazabildiğim için çok mutluyum ve de seninle beraber çalışabildiğim için çok şanslıyım.Sevgiler , sevgiler….

 2. Esin aldığımbu guzel girisimcilik hikayesini ben de dinledim. Asil diye takildigim arkadasim Sule gozumde daha da asillesti. Tebrikler sule. Tesekkurler meral.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s