Yeşil İş Kagider,Yeşil Yayınlar,Çalışmalar

“Kadın, İşveren, Anne” olarak çevre duyarlılığını önemseyen ve bu konuyu geniş kitlelere yaymayı amaçlayan kadın girişimcilerden oluşan KAGİDER Yeşil – İş Grubunda ,Yeşil İş, Yeşil Yaşam  çevre duyarlılığı konusunda çok etkin çalışmaları olan üyelerimiz var.

Bugün bunlardan birkaçını  sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Yeşil-İş Kagider  Blogumuz  ay başında hazır oluğunda, yazılarıyla da  katkı verecek Ayşe Bilge  Dicleli, BZD yayıncılığın sahibi.           .Firma ,2009 dan beri EKOIQ  Yeşil İş Yeşil Yaşam dergisini çıkarıyor.Ayrıca yine bu konuları işleyen EKOIQ kitaplığı adıyla çıkardıkları Yeşil Kitapları var.Bilge Dicleli’nin kadın ve doğa konularında çalışmaları , farkındalıkları çocukluk günlerinden başlıyor.Anne ve babası arkeolog olduğu için,çocukluğu, sürekli kazıda olan anne babanın yanında, hep köyler de doğanın içinde geçiyor. O günlerde onu en çok etkileyen şey, kendisiyle aynı koşullarda olmayan kız çocukları ve doğanın eşsiz güzelliği.

EKOIQ çevre konusunda çok başarılı ve ilk dergi,BZD yayıncılık tarafından 2009 dan beri çıkarılıyor. Genel Yayın Müdürü Barış Doğru ve ekibinin hazırladığı dergi hepimizin okudukça çok şeyler öğreneceği, hepimize çok değerli katkıları olacak bir yayın.Türkiye ve dünyadaki, çevre haberlerini, çok dikkatli takip ediyor, yayınlıyor, röportajlar hazırlıyor, özendiriyor,öğretiyor.                                                                                                         Ayşe Bilge Dicleli ve  ailesi gerçek doğa dostu, hepsi işin içinde.gönüllülüklerini de sorumluluklarını da işleriyle birleştirmişler.                                                                    Firmalara, kurumlara, içinde  çevre ile ilgili çok değerli kitaplar, ajandalar,hazırlamışlar.  Bu Yeşil Kitaplardan biri de Ayşe Bilge Dicleli’nin yazdığı   “Kimse Bana Ne Diyemez” Kadıköy Belediyesi için hazırladıkları çok faydalı Yeşil Kitaplar da var.Bilim İlaç’a yaptıkları Yeşil Yolculuk 2012 ajadasına bayıldım. Elimden  ,düşürmüyorum, harika bir yol gösterici.Her gün kullananlara  hatırlatmalar, hafta sonu Doğanın Bu Hafta Size Düşündürdükleri sayfası ile çok güzel bir tasarım olmuş.                                                                           Bilim İlaç Olarak, “Gelecek Nesillere Saygı” ilkemizden yola çıkarak sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalar yürütüyoruz. Büyük Bir Fark Yaratmak İçin Atabileceğimiz Küçük Adımlar başlığı ile anlatmışlar bu güzel projelerini.

Bilim İlaç ve Kopaş Grup’un genç çalışanı ve ortağı sevgili Nazlı Adıgüzel‘de komite üyemiz ayrıca. Komite başkanımız Şule Yüksel, çevre konusunu, TBMM’ne  sunulan Kagider Anayasa Çalışma Raporunda  bile madde olarak yazdıran arkadaşımız,

Kagider’in teklifinde Ekolojik anayasa talebi ile,  Çevreye ilişkin önlemlerin anayasal düzenlemelerle,güvence altına alınması istenmektedir.

Diğer üyelerimiz de, iş yerlerinde ve özel yaşamlarında, eğitimlerinde, kariyerlerinde, çevre için  katkı ve emek veren arkadaşlar.Yeşil Kagider’in Facebook, tweeter, ve blogunu  hazırlayan, emek veren genç pırıl pırıl iki arkadaşımız, Sinem Öztürk ve Nilüfer Birinci‘de mesaj ve yazılarıyla hep paylaşımda  olacaklar. Sinem yüksek mimar, Çedbik üyesi ve tezinin konusu da çevre duyarlılığı. Nilüfer ise peysaj mimarı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Üç üyemiz, Özlem Açıkel Turhan , Nuran Evrensel ve Serap Zuvin Yeşil Ofis sertika programını ofislerinde başlattılar. Füsun Usta geçen ay işyerindeki çalışmalarıyla EKOIQ dergisi sayfalarındaydı. Kagider’in  Yeşil Ofis sertifika çalışmalarını Sinem’le yürüten profesyonel çalışanımız, ama gönülden de çevre dostu, Doğa Tamer ekibin en önemli kişisi. Tüm bu katkılarını, örnek çalışmaları sizlerle Yeşil Kagider aracılığıyla sürekli paylaşmak istiyoruz. Ben de Çedbik kurucu üyesi olarak, Tema‘nın kurucusu, sevgili Nihat Gökyiğit‘in her zaman takipçisi, hayranı oldum, sizlerle hem Yeşil Kagider’in tüm  sosyal medya kanalları aracılığı ile hem de bu blog , facebook ve tweeter aracılığı ile paylaşımlara devam edeceğim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s