Başarısının Sırrı Sevdiği İşi Yapmak

VİLLA PAMİR FARKI                            Çok sevdiğim, çocukluk arkadaşım, Pamir (Vefkioğlu) üniversite sınavlarına girerken ne okumak istediğine kesin karar vermişti. İstediği bölümü kazandı ve çok severek, isteyerek okudu, mezun oldu. Aynı zamanda,  inşaat mühendisi babasının arzusunu da yerine getirdi. Pamir hep iç mimar olmak istemişti, babasının iç mimar ol ama  mimarlık oku, önerisini de dinleyerek   Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde Mimarlık okudu.

 İlk iş hayatına başladığı günden itibaren de farklılığını, başarısını hemen gösterdi. Çünkü gönlünün sesini dinlemiş, mesleğini  öyle seçmişti.Gönül koyduğu işinde; çok sabır, itina, emek ve zevkle çalışınca çok başarılı oldu. Harika bir ev hanımı olan Pamir, annesinin bütün becerilerini, hünerlerini, titizliğini, mükemmelliyetçiliğini aldığı gibi ona kendi beceri ve zevklerini de kattı.Her zaman yaşadığı evlerini çok özel zevkiyle döşedi, ruhunu yansıttı, bu mekanlarda,  hep çok konuşulan davetlerine, kendi elleriyle hazırladığı yemeklerle donattı.                                                                                 Hiç aklımızdan çıkmayan, genç kızlık dönemlerimizde , annesinin  muhteşem  sofralarını yemeklerini, şıklığını  Pamir her zaman kendi sofralarına, evlerine taşıdı. Pamir,  hem çok zevkli , hem çok mükemmelliyetçi ve dikkatli  olmasının verdiği özelliklerle işinde hep çok başarılı ve özel oldu.

Sevgili Pamir ,sezgileri  kuvvetli ,  hassas , duygulu, sanatçı kişiliği ile de, müşterilerini, çok iyi anlayan onları mutlu edecek çözümleri , öneren  yol gösterendir. Hem de çok büyük, sabır hoşgörü ve anlayışla, hiç acele ettirmeden hep müşterilerinin, zevklerinin, beğenilerinin  yanında olur. Onun için de, Pamir’in  müşterileri ile ilişkileri hiç bitmez, hep senelerce,  ailenin diğer fertleriyle,de çocuklar büyüdükçe de, çocukların evleriyle de devam eder.  Çoğu müşterisi de zaman içinde vazgeçilmez aile dostları olmuştur.                                                                                               Her zaman çok iyi bir anne ve eş olan sevgili arkadaşım lise yıllarından beri, hep ne istediğini net olarak, algılayan,ve bilen oldu. Hiç tereddüt etmedi. Hep net ve tüm gönlüyle istedi, ve her istediğini hem gerçekleştirdi, hem çok başarılı oldu. Hep yüksek enerjiyle ve tutkuyla çalıştı. Her yaptığını çoşkuyla, hissetti,  yaşadı, yaşattırdı. Tüm projelerin de de bu enerjiyi, tutkuyu, çoşkuyu gösterdi. Bütün bu özellikler onu işinde de farklı bir başarıya götürdü. Genel de proje aşamasında başladığı bütün işlerde, çok başarılı bir ev ve iş kadını gözüyle, önerileri, çözümleri her yaptığını güzel ve şık olduğu kadar, kullanım konusunda da mükemmel yaptı.

Yaptığı her iş de en iyiyi yapmak için yola çıktığı için kalite, sağlamlık, rahat kullanım ve şıklık, her zaman bir arada oldu. Benim  için mobilya dekorasyon deyince koşulsuz sadece Pamir var. Evimdeki, aileden kalma  vazgeçilmez eşyaların, dışında herşeyim onun eseri. Ama yaptığı herşey o kadar iyi ve güzel ki hiç değiştirmek, yenilemek gibi bir isteğim  olmuyor. Sadece yüzleri değişiyor, cilaları yenileniyor, yerleri değişiyor. Pamir 1984 den beri  Ali Rıza Çarmıklı’nın isim babalığıyla Villa Pamir markasıyla çalışıyor. İlk kez  Maçka’da sonra Nişantaşı’nda açtığı   mağazasını sonraları  Bağdat Caddesine taşıdı.

Pamir’le 1988’de bir ortak arkadaşımızın evinde

Nişantaşın da mağazasını açtığı ilk günleri, ilk heyacanları yaşadığı dönemlerde, benimde  ilk showroomumu açtığım günlere denk geldi. İkimizde bambaşka umutlar ve hayallerle işimize sarılmıştık. İlk showroomu mu da, o günlerde yenilediğim ofisimi de, Pamir yapmıştı. Özel vitraylı aynalarla kaplı showroom, ofisimdeki hem yazıhanem hem de toplantı masası olarak kullandığım, özel dizayn, masam, kuşlu koltuklarım, kırmızı kumaş kaplı benim koltuğum, hepsi çok güzel ve harika olmuşlardı. O günlerde ev tekstili sektöründe,showroom pek bilinen, kullanılan birşey olmadığı için çok ilgi görmüş ve beğenilmişti. Ofisin ve showroomun bulunduğu, sıradan bir zemin kat, Pamir’in eli değince bambaşka olmuştu. O dönemlerde yeni yeni Türkiye’ye gelen tüm yabancı markaların, Printemp, Carrefour, Metro’nun hep ilk tercih ettikleri, ev tekstili imalatçısı olmam da bu şık showroomun da çok etkisi olmuştur sanırım.

Pamir önce Maçka ve Nişantaşı’ndaki mağazasında  çok özel müşterilerine değerli dekorasyon ve mobilyalar yaptı. Sürekli Avrupa ve Amerika daki fuarları takip etti. Çok zarif,  aksesuarları ithal ederek mağazaların da satışa sundu.Kendi stilini, beğenisini müşterisinin istekleri yönünde en güzel hale sokmakta  her zaman çok başarılı oldu. Sonra Mağazasını Bağdat caddesi Sahil  yoluna, taşıma kararı aldı. Önce Çiftehavuzlar da şimdi de Kızıltoprak, Fenerbahçe arasında caddede  çok keyifli ve şık mağazasında hizmet veriyor.

Klasik, dömi klasik, provans, şimdide kızı Perim Leyla ile minimal, modern çizgide de ruhunu , gönlünü, sevgisini, çoşkusunu yansıtmaya devam ediyor.                                                                                                                                               Perim Leyla’da, çocukluğundan beri hayranlıkla izlediği, annesinin izinden gitti. Domus Academy’ de mimarlık eğitiminin ardından Giugiaro Architettura’ daki deneyimleri ile tasarım dünyasına farklı bir perspektif katan başarılı çizgisiyle  P.V.P(Pamir ve Perim) adıyla  proje bazlı çalışmaların yanı sıra kişiye özel tasarımlar da yapmaya başladı. Leyla önceleri Kanyon da özel tasarım ve ithal aksesuarlar satan çok farklı şık bir mağaza açtı, kendi tarzının farkını, özelliklerini  mağazada ki seçimleriyle anlattı.  Daha sonra da anne kız, çok güzel bir işbirliği ve sinerji içinde çalışmaya başladılar.

 Perim hakikaten bir peri kızı, bütün güzelliğinin, yeteneklerinin yanında ,o kadar zarif ve duygusal ki sanki hiç bu dönemin genci değil. Bu çok özel iç güzelliği, zaten dış güzelliğine her zaman  yansıyor, ve onu çok daha değerli kılıyor. Her zaman favori gözdelerimden  olmasının, yanında çok sevdiğim, çok özel bir genç ve işinde de  farkını hemen belli ediyor.Leyla ile cocukluğundan beri her beraberliğimizi unutulmaz yapan o çok güzel gözleri, zarifliği tarzı ile çok da keyifli, çok özel.                                                                       Bir  Roma buluşmamız var ki tüm seyahatin en güzel anları onunla yaşadıklarımız oldu.

Lise arkadaşım, Pamir’le öğrencilik yıllarımız, iş hayatımız da ilk senelerimiz, çocuklarımızın küçücük olduğu yaşlardaki koşuşuturmacalarımız, hep çok güzel anılar. Arkadaşımın başarılarıyla,ilk gününden beri  çok gurur duydum, çok mutlu oldum. Pamir, çok özel bir insan ve tasarımcı,ailesi ile Leyla ve sevgili eşi can yoldaşı Umut’la uzun senelerdir, Villa Pamir’in olmazsa olmazı sevgili ablası Tülin’le müthiş bir ekip ve aile.

Birkaç sene önce Bodrum Göltürkbükünde kendileri için yaptıkları evlerini  gördüğümde,Pamir’in ve ailenin keyifle yaşayacağı olağanüstü güzel bir evi hep beraber sevgiyle yarattıklarını anladım. Bodrum’un dokusuna çok yakışan Provans tarzı ev muhteşem güzel ve davetkar olmuştu. Pamir’in ve tüm ev halkının  ev sahiplikleri ile harika bir Bodrum evi. Hem Bodrum Türkbükü’nün en güzel sahil ve plajına, hem en güzel manzarasına hakim evin bahçesi de, peysajıyla , bitkileri ile  çok özel oldu. Bu kadar güzel evde Pamir’in ağırladığı konuk olmak da, gerçekten keyiflerin en güzeli. Her şeyin en güzeline layık arkadaşımı, kutluyor, huzurla, mutlulukla nice güzel yıllara sevgiyle diyorum.

1 thought on “Başarısının Sırrı Sevdiği İşi Yapmak

  1. Geri bildirim: Leyla’m Evlendi | yaz-gi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s