Çocukluğumdaki Plajlar Gibi….

Dün çocukluğumdaki  plajları hatırladım.Babam denizi çok severdi,yazları hep deniz olan bir yerlere gidilirdi, bazen bir aylık, bazen sezonluk yazlıklar tutulurdu.Yüzmeyi de babam öğretmişti. Yazlığa gitsek de gitmesek de bizi plaja götürmeyi de çok severdi. Hafta sonları Cumartesi Pazar, bazen hafta arası, işden erken çıkar, hiç üşenmez, biz de evde hazırlanır bekleriz,hemen saat dörtte, beşde Kilyos plajına gider,yüzer keyif yapar, akşam dönerdik.Dönerken de yol üzerinde bir yerler de balık yenir, ya da Sarıyer deki balıkçılardan balık alınır, pişirilirdi.Gerçi balık alma alışkanlığımız yaz kış hep vardı. Ben de babam gibi, denizi balığı çok sevenlerdenim.

Cumartesi ve Pazarları akşamdan çantalar hazırlanır, erkenden kalkılır, arabaya binip ver elini Kilyos Plajı.

Babam hep az sayıda olan büyük aile kabinlerinden kiralamak isterdi,Şimdiki localar gibi. Onun için erkenden gidip onlardan bitmeden kiralamaya çalışırdı. Bütün gün plajda kalındığı için, aile kabinleri daha fazla konfor ve gölge sağlardı.Kilyos Turistik Tesislerinde öğlen yemek yenir, bol bol denize girilir, buzlu içeçekler, dondurmalar alınır, bir bütün gün çok keyifli geçerdi.Plaj bir uçtan bir uca çok uzundu, ve hafta sonları çok kalabalık olurdu.Birçok tanıdığa , ünlüye rastlanırdı.Ünlülerden en çok  Zeki Müren’e  rastladığımızı hatırlıyorum.Biz de dün, arkadaşlarımla sabah erken sepetlerimizi alıp evimizin plajından farklı  bir plaja gidelim diye yola çıktık, doğru Yalıkavak Palmalife Beach’e gittik. Arabayı kapıda valeye bıraktık, şemsiye, şezlong havlular geldi. Kilyos’a gidince de plajın otoparkı çok dolu olur, plaja yakın evlerin bahçeleri otopark olarak kullanılırdı,orada da bahçe sahipleri arabaları alır vale gibi hizmet verirlerdi.Palmalife’ daki süslü, tüllü, yataklı, buzdolaplı localar da aynı Kilyos daki aile kabinleri esprisindeydi,

Kilyos’un da denizi kumu çok güzeldi, ama sürekli dalgalı ve yavaş yavaş derinleşen bir denizdi. Palmalife da, mendireklerle dalga önlenmiş, denizde çabuk derinleşiyor. Ama plaja yukardan yeşillikler içinden girerken, sahili, kumu, denizi, kumda yürüyen oynayan çocuklar ilk görüşte bana hep babamla gittiğimiz Kilyos plajlarını, çocukluğumu ve babamın müthiş enerjisini, deniz sevgisini hatırlattı. Burada da, hiç etrafımızla ilgilenmemize rağmen  tanıdıklara ünlülere rastladık,Reha Muhtar ve Demet Şener çocuklarıyla önümüze çıkanlardandı, yabancılar da çok vardı.Biz de çocukluk arkadaşlarımla çok keyifli neşeli özel bir gün geçirdik.Tabi iki plaj arasındaki en önemli farklardan biride, Kilyos Plajında kumlarda yürümek çok zordu, çok ısınmış olurdu, ama Palmalife’ın kumu özel. Maldivlerden gelen kumun en önemli özelliği hiç yakmıyor.Bu güzel günün anılarına sonra çocukluğumun Kilyos resimlerimizi de bulup eklemek istiyorum, hem de babamla annemle hep beraber. Sevgiler herkese.

1 thought on “Çocukluğumdaki Plajlar Gibi….

  1. Geri bildirim: Dünyanın En Rahat Yeri | F O T O Ğ R A F – L A

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s