Güne İyi Başlamak

Sabah kalkınca ne yaparsınız, duş mu, kahve mi,yürüyüş mü,gazeteler mi,

Ben sabah kalkınca ya yazarım ya okurum.Hep sabahları kafamda iş çözümleri, günün plan programları,toplantıda söyleyeceklerim, raporlarda, sözleşmelerde  yazacaklarım,yeme içme planlarım……sırayla, sürüyle dolu bir beyinle uyanırım. Onları hemen yazmak kaydetmek isterim. Gazetemi, okumak isterim.Maillere, tweetlere facebooka bakmak isterim.Tüm bunlara başlamadan da birşeyler yemeliyim içmeliyim moodunda olurum. Çünkü gözünü açınca kendini mutfakta bulanlardanım. Bu karışık düşünceler içinde güne doğru bir beslenme ile başlamak çok önemli tabi.Dolabı açınca ilk gördüğüm meyveye ya da tatlıya, belki kurabiyeye  uzanmak, çok olabilecek bir durum.Yanlış başlayınca da, yeme düzeni o gün hep yanlış gidiyor.Ne kadar dikkat etsem tam istediğim gibi olmuyor.Halbuki sabahları ilk iş olarak yapılacak çok güzel bir formülüm var. Güne ılık limonlu suyla başlamak,koca bir bardak ılık, ılık, istersen, nane yaprağı da  koy, zencefil de  koy.Ne şartda olursak olalım,yapabileceğimiz çok kolay, çok sağlıklı bir formül.İster çocukları okula yolcu ediyor olalım, ister uçağa yetişecek olalım, ister spora koşuyor olalım. Ilık bir bardak limonlu su ile güne başlamak her derde deva. Keyif, sağlık, düşünme toparlanma fırsatı,enerji, mutluluk.Ben kendimi bildim bileli elma delisiyim özellikle küçük Amasya elmalarının, benim için yegane meyva elma.Sabah kalkar kalkmaz elma yedim, senelerce. Ama artık önce ılık limonlu su diyorum, elma belki gece yatarken,belki ara öğünlerde.Ilık limonlu su ile çok iyi bir toparlanma kendine gelme şansı doğuyor, güne doğru başlamak da sonra bütün güne çok olumlu yansıyor.Eger sizde denerseniz, başlarsanız, ya da zaten yapıyorsanız, sağlılkla afiyetle, güzel güne diyorum. Limonun faydaları saymakla bitmiyor,her derde deva cinsinden.Aşağıda bununla ilgili bir yazı ekledim.

Limon içerisinde bol miktarda asit bulunmaktadır. Bu asit, limonun faydalarının da bazılarını sağlayıcı etki göstermektedir. Örneğin, limonun faydaları arasında, içeriğinde bulunan asit sayesinde enfeksiyonlarla savaşmasının sayılması gerekmektedir.
Limon, güçlü bir antioksidan görevi görmektedir. Bununla birlikte, limonun faydaları arasında, kanser, kalp krizi; ve kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisinden de söz etmek gerekmektedir.
Limonun faydaları arasında, tansiyonu düşürmesinden ve iyi kolesterolü arttırmasından da söz etmek gerekmektedir.
Hücrelerde var olan metabolizma sorunlarını gideren limon, anti kanserojen etkisi ile de bilinmektedir. Göğüs, kolon, ve prostat kanserleri başta olmak üzere, kanser türlerini geriletme gibi bir özelliği bulunmaktadır.
Limonun faydalarından yararlanırken limon suyunun yararlarından da istifade etmek gerekmektedir. Limon suyunun, clde parlaklık veren bir özelliği bulunmaktadır.
Limon suyundan bir kaç damla alarak eklediğiniz sıcak suda, limon suyu ile birleşen sıcak suyun, sindirim sisteminizi rahatlattığını farkedersiniz. Bu karışım aynı zamanda, karaciğerin temizlenmesinde de önemli rol oynamaktadır.
Limon kabuğu güneş altında kurutulur; ve sonrasında da kurutulan bu limon kabuğu öğütülürse, öğütülen limon kabuğu da saç diplerine uygulanırsa, hem baş ağrısının giderilmesine yardımcı olur; hem de vücudu serinletici bir etkisi bulunmaktadır.
Limonun faydaları arasında yer alan bir diğer özellik ise, limonun sivilceler üzerindeki etkisidir. Sivilcelere uygulanan limon, aknelerin giderilmesinde yardımcı olmaktadır.
Limon suyu ile ilgili olarak bilinen, saçların rengini açtığı söylentileri doğrudur. Bununla birlikte limon suyu, cilt renginin açılmasına yardımcı bir özelliğe de sahiptir.
Dil üzerinde yer alan iltihaplı yaralara da iyi gelen limon suyunun bu faydasının da unutulmaması gerekmektedir.
Limonun faydaları arasında, içeriğindeki yoğun C vitamini sebebi ile, soğuk algınlığına iyi gelmesi özelliğinin de herkes tarafından bilindiği görülmektedir.
Limonun faydaları arasında, idrar yollarında ortaya çıkmış olan enfeksiyonların çözümlenmesinden de söz etmek doğru olacaktır.
Limonun faydaları arasında, bazı zamanlar panzehir özelliğinden de söz etmek gerekir. Şöyle ki: bazı böcek ve sinek türlerinin soktuğu yerlere uygulanan limon, hem o bölgedeki zehiri almakta; hem de ağrıyı gidermektedir.
Limonun faydaları arasında, mide rahatsızlıklarından olan kolit ağrılarına ve gastrit problemine karşı iyi geldiğinden de söz etmek gerekmektedir.
Limon suyunun içerisine eklenen az miktarda gliserin, kuru ciltler için faydalı olacaktır.
Deniz canlılarının ve etin üzerine sıkılan limon suyu, bu besinler üzerindeki bakterilerin öldürülmesini sağlamaktadır. Bu durum da, bakteriler nedeniyle ortaya çıkan sindirim sorunlarına karşı bir önlem olarak görülmektedir.
Limonun faydaları arasında, zayıflatma etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Şöyle ki: her sabah, limon suyuna tuz eklenerek tuzlu limon suyunun içilmesi, hem kolesterolü düşürücü etki göstermektedir; hem de zayıflatmaktadır.
Limon suyunun, susuzluk ve ishale karşı iyi geldiği de bilinmektedir.
Limon suyu, ağız sağlığı için de kullanılmaktadır. Diş etlerin güçlendiren, dişleri beyazlatan; ve plakları yok eden bir etki göstermektedir limon suyu ile yapılacak olan gargara
Limon suyunun her gün bir yemek kaşığı içilmesi, astıma karşı oldukça etkili bir özellik taşımaktadır.
Limonun faydaları arasında, cilt kaşıntılarına iyi gelmesinden de söz etmek gerekmektedir.
Limon suyu ile yapılan gargara, yukarıda belirttiğimiz ağız sağlığına etkilerinin yanında, boğaz enfeksiyonlarına karşı iyi gelmesi ve diftri sorununu çözmesi ile de bilinmektedir.
Yağlı saç tipine sahip olanlar ve saçında kepek problemi yaşayanlar, sorunlarına, limon suyu ile mucizevi çözüm yaratabilirler.
Limon suyu yüzde uygulandığında, kırışıklıkların gerginleştirilmesini sağlarken, cildi canlandırıcı etki de göstermektedir.
Limon suyu son olarak, limonun faydaları arasında da yer alan kemik erimesini de önlemektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s