Yeşil Haberler

Yeşil Dergiler, Yeşil Yayınlar,Yeşil Binalar,Yeşil Ekran, bugünde Yeşil Haberlerden bir derleme yapmak istiyorum.Haziran Ayında  Dünya Çevre Günü kutlandı. Biraz  o yüzden, biraz her geçen gün farkındalığımız artıyor, o yüzden, her gün her an bir çok Yeşil Habere rastlamak mümkün.

Varyap Plaza, Pendik’te ‘yeşil ofis’ sunuyor.                                           Varyap Ataşehir’deki çok ödüllü, çevreci,konut projesinden sonra, şimdide, İstanbul Pendik’te 100 milyon liralık yatırımla hayata geçirilecek olan Varyap Plaza, tersanenin arkasında E-5’e yakın bir lokasyonda konumlanıyor. Doktor, avukat ve bankacıların ilgi göstermesi beklenen proje İngiliz yeşil bina değerlendirme sistemi BREEM sertifika standartlarına uygun olarak inşa edilecek. Varyap Plaza BREEM kaspamında; bina yönetimi, sağlık, enerji, ulaşım, su, malzeme, atıklar, arazi kullanımı, ekoloji gibi kritler doğrultusunda çevreye uyumlu olarak tasarlandı.

Ekolojik Sosyal Girişimcilik Yaz Okulu Çok Anlamlı                                                                   Buğday Derneği ve Bilgi Üniversitesi, Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde Ekolojik Sosyal Girişimcilik başlıklı bir yaz okulu düzenledi. “Ekonomi,Tarım, Turizm ve İnsan Yerleşimlerinde Ekolojik Yaklaşımlar Üzerine” alt başlığı taşıyan, 11-17 Ağustos 2012 tarihlerinde düzenlenen dersin koordinatörlüğünü İstanbul Bilgi Üniversitesinden Yrd.DoçDr.Alper Akyüz ve Buğday Ekolojik Yaşam Derneğinden Güneşin Aydemir tarafından yürütüldü.

Çevreci Torba                                                                                                                         Çevreye saygı ilkesinden yola çıkan ABC deterjan, Türkiye çapındaki semt pazarlarında bir kampanya başlattı. Pazarlarda açılan ABC standlarındaki görevliler, yeni ürünlerin tanıtımını yaparken, bir taraftan da alışveriş yapan halka ve tüm pazar esnafına geri dönüşümlü bez çantalar dağıtıp, bez torba kullanımını özendirmeye çalışıyorlar.

Çevreci Twizy

Renault Twizy, hem konforlu, hem eğlenceli hem cesur, yenilikçi iki koltuklu tasarımıyla, tamamen elektrikli dönemin başlangıcını müjdeliyor. %100 elektrikli bir ultramobil olarak tasarımı yapılan bu quadricycle / 4 tekerlekli otomobilin hedefi şehiriçi ulaşım… Twizy büyükşehirlerdeki trafik sorununa en uygun çözüm! Renault; Scénic, Espace gibi modellerin tasarımı ile olduğu gibi, Twizy ile kendi segmentini yaratıyor. Twizy, Renault Spor Teknolojilerinin geliştirdiği olağanüstü bir UDO (Unidentified Driving Object / Tanımlanamayan Ulaşım Cismi) ve Renault‘nun İspanya‘nın Valladolid şehrinde üretiliyor. Renault satış şebesinde 15 Mart 2012 tarihinden itibaren satışa sunuluyor. Vergi dahil fiyatı 6,990€’dan* (vergi teşvikleri ve batarya kirası hariç), batarya kirası ise 50€’dan başlıyor. Bu yepyeni tasarım, şehiriçi ulaşım alanında bir devrim niteliğinde… Sıfır Co2 salımı ile çevreci Twizy, güvenlik, konfor ve kolay ulaşım özgürlüğünü bir arada sunuyor. Piyasada eşi benzeri olmayan Twizy, adını da en büyük iki özelliğinden aldı: kullanım kolay (EASY- KOLAY) ve iki kişilik bir ultramobil (TWIN- İKİZ).

ELLE YEŞİL SAYISINDAN BAŞLIKLAR

Yeşilini Koruyan Büyük Şehir Tokyo , dünyanın en kalabalık ve büyük şehirlerinden biri olmasına rağmen; yemyeşil parklarla yaşayanların rahatça nefes de alabildiği bir düzenlemeye sahip

Mükemmel Bir Dönüşüm Projesi Manhattan’ın yeni parkı High Line

Çürümekte olan emiryolundan halkın yaralanabildiği,şehrin nefes aldığı bir parka dönüşen High Line ‘ı şehre kazandıran mimarlık ofisi Diller Scofidio+Renfro, sadece park tasarlamakla kalmayıp şehrin en göze mahallesini de yaratmış oldular…..

Doğaya Uygun Mimari Fasano Boa Vista                                                          Sao Paulo dışında 100 hektarlık arazi içinde konumlanan,otele, doğal orman,15 göl,bahçeler, golf sahaları,otele organik ürün sağlayan çiftlikler ve haralar var. Doğanın içine çok güzel entegre edilmiş bu otel Brezilya’lı mimar Isay Weinfel elinden çıkmış.Organik mutfağı , spor imkanları olan otelde her türlü konforda mevcut.

Sadece Altı Ay Var Olan Otel Aman’i Khas                                                                                          Hindistan’da Ulusal Park Ranthambore’nın kıyısında ki bu lüks resort sadece 13 özel çadırı var.Burası vahşi yaşamı, kaplanları ve kültürel güzellikleriyle ün yapmış. Her birir 108 m2 alana sahip birbirinin aynı çadır, misafirlerin konaklaması için ayrılmış.Diğer bölümlerde dinlenme alanı, yemek salonu,ve spa.Kampın merkezinde dev bir ateş alanı,bunun çerçevesinde de rahat divanlar yer alıyor.Aman-i  Khas diğer tüm Aman oteli gibi, çevresindeki, yaşama benzersiz şekilde uyum gösteriyor. Çalıların arasından,bir patikayla, kuşları,ve geyikleri izleyebileceğiniz insan yapısı bir gölete ulaşıyorsunuz.Tüm bu yerleşim, sene içinde sadece Ekim-Nisan ayı içinde faal. Muson yağmurları zamanı, bahar ve yaz aylarında tüm çadırlar toplanıyorlar ve bölge adeta insan eli değmemişçesine doğaya bırakılarak terk ediliyor.

Hepsi umut veren, heyacan veren,dikkat çeken, gidelim, görelim, kullanalım, uygulayalım denilecek cinsten haberler. Daha niceleri var, çevremiz de farkında olduğumuz , çok çaba, çok emek, çok proje, çok çözüm var. Ben bugün sadece benim okuduğum, birkaçını yazdım,daha çok yeşil haber var.Gelecek bana çok umutsuz gözükmüyor.Ne dersiniz….

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s