Ata’mızla Pera Palas’da

“Atatürk’ü Anmak ve Atatürk’le Yaşamak” temalı davette çok güzel bir grup Pera Palas’da bir arada olduk. Ata’mızın odasını gezmek fırsatını bulduk. Hıfzı Topuz ve Erol Mütercimler‘i dinledik. Atatürk’lü dönemlere yolculuk yaptık, onunla düşündük, onunla soluduk. Sevgili Fatoş Kayacan Hataylı‘nın, bu çok güzel  davetinde Ata’mızı böyle andık. 

Odası, özel eşyaları,kitapları, gazeteleri, giysileri, ona hediye edilen muhteşem halı ve hikayesi ile, yaşadıklarımız, hissettiklerimiz ve sonra iki değerli yazarla sohbet çok anlamlı ve değerli oldu. Hem eskilere gitmek, hem günümüzü değerlendirmek, bir arada aynıı duyguları paylaşmak, güçlenmek bana da, arkadaşlarıma da katılan herkese çok iyi geldi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Pera Palace Hotel’in gelmiş geçmiş en değerli misafiri olan Mustafa Kemal Atatürk, ismini Pera Palace Hotel’in konuk defterine ilk kez yazdığında, yıl 1917 imiş.

O yıldan sonra, savaş ve barış dönemlerinde defalarca Pera Palace Hotel’de kalmış. Atatürk. Cephe dönüşlerinde adeta evi gibi kullandığı, ülke için önemli kararlar aldığı ve üst düzey misafirlerini ağırladığı 101 numaralı odası, doğumunun 100. yılı olan 1981’de, Atatatürk’ün şahsi eşyalarının da sergilendiği bir müze oda haline getirilmiş.

101 no’lu odanın koridoru ve odanın kapısında görülen Ata’ya hediye edilen         Hint  Seccadesi.Bu ipek seccadenin  hikayesi ise  çok ilginç. 1938 yılına kadar sıradan bir ipek seccade olan mihracenin armağanı, Atatürk’ün vefatından sonra gizemli bir hal alır. Araştırmacılar seccadenin üzerinde çok ilginç motifler olduğunu fark ederler. Seccadedeki 20 santimetre çapındaki saat motifi Atatürk’ün beyin ölümünün gerçekleştiği zaman olan 9:07’yi göstermektedir. Şaşkınlık yaratan gizem araştırmacılara göre bununla da sınırlı değildir. Seccadede yanyana sıralanmış on kasımpatı çiçeği ise, Atatürk’ün ölüm tarihi olan 10 Kasım’ı çağrıştırır.

Atatürk’ün en sevdiği renk olan, diğer tüm evlerinde ve adına açılmış müze-evlerde de kullanılan gündoğumu rengi, “şafak” pembesiyle yenilenen 101 numaralı müze oda, müzayedelerden temin edilen yerli ve yabancı nadide Atatürk kitapları, dönemin dergileri, imzalı fotoğraf ve kartpostallar, madalyalarla daha da zenginleştirilmiş.

Ata’mızın odasında herşey sade ve çok zevkli, mutlaka görmelisiniz.

Erol Mütercimler ,konuşmasında, Kadınlar Kemalist Devrimler’e sarılmalı, Cumhuriyet’e sahip çıkmalı, Cumhuriyet’in yaşatılabilmesi kadınlarımıza bağlı , buraya kadar erkeklerle geldik,  şimdi sıra sizler de dedi ve Cumhuriyetler, Demokrasilerle ilgili  dünyada ki örnekleriyle  tarihi bir yolculuk yaptırdı. Kadınlar cesur, özverili ve çalışkan olmalı diye de noktaladı.

Hıfzı Topuz ise hem Cumhuriyet’ten ne anlamalı,hem Ata’mızla olan anılardan derlediği çok güzel bir sohbetle hepimizi mutlu etti.Ümran Palabıyık ise çay ikramı ve servisi sırasında bize müziği ile eşlik etti.

9’u 5 geçe Ata’ya Saygı buluşmasında 6.5 km lik sahil vakit yaklaştıkça,  çok daha yoğunlaştı, sıralar denizden karaya doğru da çoğaldı, sıklaştı.Benim olduğum noktada  bitişik beş sıra olduk.   

Duygu yüklü anlam yüklü bu anma daveti hepimize çok şey düşündürdü, hissettirdi. Bu ülke  için hepimiz, gençler kadınlar, erkekler çok çalışmalıyız, cesurca, özveriyle bize düşeni yapmalıyız. Birbirimizden beklemeliyim. Birbirimize el verelim, destek verelim. Bu Cumartesi sabahı  Fenerbaçe sahilden katıldığım,tüm sahili boydan boya  kaplayan,saygı duruşunda hepimiz birbirimizin elini tutarken o gücü fazlasıyla, hissettik.

3 thoughts on “Ata’mızla Pera Palas’da

  1. Sevgili Meral Hanım, paylaşımınız için çok teşekkürler. Fotoğraflar da bir harika! Fatoş Hanım ve arkadaşlarının emeklerine sağlık. Atamız’ı derin sevgi ve saygılarımla anıyorum.

  2. Geri bildirim: Masal Tadında Bir Hikaye | yaz-gi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s