Yeni Yıl’a Fındıkkıran ile Başladık

Yeni Yıl’a Fındıkkıran ile başladık.Aralık, Ocak ayı yeni yıl buluşmaları, kutlamaları, davetleri ile devam ederken, bu hafta prensimle Fındıkkıran Çocuk Balesine gittik. İDOB  bu muhteşem eserle çocuklara gerçek bir şölen hazırlamış. Bizim içinde tam bir yeni yıl gösterisi oldu.İDOB Çocuk Balesi, bale eserlerini çocuklara tanıtmak ve sevdirmek amacıyla, ünlü Rus besteci P.İ. Çaykovski’nin “Fındıkkıran” balesini farklı bir yorumla ilk kez seyirciyle buluşturuyor.

Deniz Olgay Yamanus‘un eserin özgün libretto ve müziğini özet haline getirerek sahneye koyduğu “Fındıkkıran” balesi, yeni yıl kutlamalarıyla özdeşleşmiş ve pek çok bale topluluğu tarafından yılbaşında sahnelenmesi gelenekselleşmiştir.

DSC_2707Clara’nın yılbaşı armağanı olarak aldığı Fındıkkıran oyuncağıyla ilgili rüyalarını konu alan büyü – masal tarzı “Fındıkkıran” balesi,  İDOB’un çocuklara yeni yıl hediyesi!

İzleyici çocuklarla iletişimi sağlayan anlatıcı karakterin de bulunduğu bir perdelik “Fındıkkıran” çocuk balesi’nin koreografisini Deniz O. Yamanus, Bahar Vidinlioğlu ve Serap Meriç yapıyor. Dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Gizem Betil’e ait eserin ışık  tasarımıysa Metin Koçtürk imzasını taşıyor.

findikkiran0

Prensim daha 3.5 yaşında bile değil, bir senedir, çocuk tiyatrolarına gidiyoruz, ama bu sefer ilk kez gerçek bir baleyi Çaykovski müziğiyle dinledik  ve seyrettik. Ben de onunla ilk kez bu tecrübeyi yaşarken, çok heyacanlandım, sonunda da inanılmaz mutlu çıktık salondan.Seyrederken neden konuşmadıklarını anlamadı ve sordu, ama   sabırla sonuna kadar merakla izledi ve dinledi.İkimiz için de harika bir yeni yıl kutlaması oldu.

Yılbaşı öncesinde Clara ve Fritz’in ailesi evlerinde bir parti vermektedirler. Misafirler soğuk kış gününde yavaş yavaş gelmekte, çocuklar sokakta oynamaktadırlar. Clara’nın büyük babası Drosselmeyer çocuklar için hediyelerle gelir. Misafirler yılbaşı ağacının önünde dans etmektedirler. En güzel hediye Clara’ya gelen Fındıkkıran dır. Fritz kıskanır. Misafirler ve çocuklar hep beraber dans eder, eğlenirler. Parti sona erince herkes ayrılır ve aile yatmaya gider. Clara koltukta Fındıkkıran’ı ile uykuya dalar ve bir düş görmeye başlar.

_wp_es_foto_ef0424s06

Her yerde fareler vardır. Clara kaçmaya çalışır fakat fareler onu durdururlar. Oyuncak Fındıkkıran prense dönüşür. Fareler ile savaşır ve onları yener. Prens ve Clara beraber bazı ülkelere doğru yol alırlar.Bu sırada Clara rüyadan uyanır ve kendisini Fındıkkıran’ı ile beraber evlerinin salonunda bulur.

fft99_mf2918662

Bu sene Nişantaşı sokakları ve caddelerinin  yılbaşı konsepti de Fındıkkıran Balesinden esinlenmesi çok hoş olmuştu. Büyükler,  küçükler,herkesin beğenisi kazanması belki hepimizi Clara’nın o düş masallarına götürmesi idi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s