IKEA Efsanesi

Hepimizin kullandığı bildiği marka IKEA’nın  kuruluş öyküsü bana çok farklı ve heyecan verici geliyor. Mutlaka sizler de bu öyküyü  çok duydunuz,  ben blogumda da paylaşmayı uzun zamandır, istiyordum, sonunda yazdım..Her IKEA’ya gittiğimde bu müthiş hikayeyi anımsıyorum.Keyifle dolaşıyorum.Yorulana kadar gezmek gezmek keşfetmek istiyorum, yorulunca bir şeyler yiyip,ya da içerek biraz daha  kalabilirmiyim?; duygusu yaşıyorum.Hiç alışveriş tutkunu olmamama rağmen alacaklarıma bakarken, aklımda olmayanları da alıyorum.Seneler önce ilk kez  Amerika’da keşfettiğim bu müthiş markaya olan hayranlığım yıllardan beri   hiç değişme olmadan devam ediyor.Yazmak için araştırırken daha da hayran oldum, bilmediğim çok şey öğrendim. ingvar-kamprad-portrait

IKEA’nın patronunun  yaşam öyküsü de çok sıra dışı. Yaklaşık 23 milyar dolarlık servetiyle ekonomi dergisi Forbes’un yaptığı dünyanın en zenginleri sıralamasında 11’inci sırada yer alan Kamprad, yaşam standartlarıyla orta direk bir memura benzer bir görüntü sergiliyor. Büyük servetine rağmen hala eski model bir Volvo 240 kullanan Kamprad, hiç bir zaman birinci sınıfta uçak yolculuğunu tercih etmiyor. Bu tutumlu tavırlarını, çalışanlarına da aşılamaya çalışan Kamprad, örneğin personelinden boş kağıtların her iki tarafını da kullanmasını istiyor.

Çevreyi koruyan yaklaşımları ve çalışmalarını da ayrı bir yazı konusu olarak yeşilkagider blog’da yazmak istiyorum.

Elbette dünyanın en zengin kişilerinden biri olan Kamprad, parasının ve gücünün sağladığı nimetlere de sahip bulunuyor. Ancak, en önemli özelliklerinden biri bunlardan bahsederek, kamuoyu ve çalışanları arasında var olan tutumlu imajını zedelememesi olarak görülüyor. Yoksa, Kamprad’ın İsviçre’de villası, İsveç’te mülkü ve Fransa’da da üzüm bağları bulunuyor. Birkaç yıldır lüks Alman otomobili Porsche’ye bindiğini de belirtmek gerekiyor.

IKEA EFSANESİNİ SİZ DE OKUYUN beğeneceksiniz ….sevgiler, sevgiler

5

IKEA tarihçesi – Efsane nasıl başladı?

Aşağıdaki tarihçe IKEA’nın, nasıl altmış yılı aşkın bir süre içinde güney İsveç’in ormanlarından çıkarak dünyanın 40 ülkesinde iş yapan önde gelen bir perakende mağazası olduğunu anlatmaktadır.

IKEA’nın hikâyesi, kurucusu Ingvar Kamprad’ın İsveç’in güneyindeki Småland’da doğduğu 1926 yılında başladı. Ingvar, Agunnaryd’ın küçük bir köyüne yakın bir çiftlikte, Elmtaryd’ta büyüdü. Genç bir delikanlıyken bile Ingvar bir iş kurmak istediğini biliyordu.

1930’larIngvar Kamprad beş yaşındayken yakın komşularına kibrit satmaya başlar, yedisine geldiğinde bisikletini kullanarak daha uzak çiftliklere ulaşır. Kibritleri Stockholm’dan topluca ucuza alabileceğini ve onları birer birer çok düşük fiyatla satabileceğini ama yine de iyi bir kâr yapabileceğini anlar. Satışları kibritten başlayarak çiçek tohumları, tebrik kartları, yılbaşı ağacı süsleri, daha sonra da kurşun ve tükenmez kaleme kadar çeşitlenir.
1943IKEA Ingvar Kamprad tarafından kurulur
Ingvar Kamprad 17 yaşında iken babası ona çalışmalarında başarılı olduğundan ödül olarak para vermiştir. Ingvar da bunu kendi işini kurmakta kullanır. IKEA kısaltması adı ve soyadının baş harfleri (I.K.) ile büyüdüğü köy ve çiftlik adlarının baş harflerinden oluşur (Elmtaryd (E) ve Agunnaryd (A). IKEA düşük fiyatlı kurşun kalemler, cüzdanlar, resim çerçeveleri, masa servis örtüleri, saatler, mücevherat ve naylon çorap satmaktadır.1945 Ingvar Kamprad bireylere doğrudan satış yapmayı düşünür ve böylece yerel gazetelere ilan vererek posta ile sipariş yapanlara mal göndermeye başlar. Ürünlerini teslim etmek üzere tren istasyonuna yerli yapı bir süt kamyoneti ile gitmektedir.
1948 Mobilyanın IKEA malları arasında sunumuKamprad’ın evi yakınındaki ormanlarda yerli mobilyacılar tarafından mobilya üretimine başlanır. Sonuç olumludur ve ürün gamı giderek genişler.
1951 İlk IKEA kataloğu yayınlanır.IKEA kurucusu, bir katalog yaparak daha fazla mobilya satmayı düşünür. Sonuçta bugün bildiğimiz IKEA kataloğu doğar.
1953 İlk mobilya galerisi İsveç Älmhult’da açılırBu galerinin açılması, IKEA konseptinin gelişimi için önemlidir çünkü müşteri satın almadan önce ilk kez IKEA ev mobilyalarını burada görecektir. Galeri açma fikri IKEA’nın ana rakibi ile arasındaki fiyat savaşından doğar. İki şirket fiyatları düşürdükçe kalitenin korunması zorlaşır ama IKEA bu galeriyi açarak düşük fiyatlı ürünlerinin işlevlerini ve kalitesini halka açıkça gösterme şansı bulur. Bu yenilik bir başarı olmuştur. Halk, parasına göre en iyi ürünü seçmeye başlar.
1956 “Yassı kutu” içinde demonte mobilya tasarımıIKEA’nın demonte tasarım fikri, rakiplerinin IKEA’yı boykot etmeleri için IKEA’ya mal verenlere yaptıkları baskılar sonucu doğdu. Yassı kutu buluşu ise IKEA’nın ilk çalışanlarından birisinin bir LÖVET masanın bacaklarını sökmesiyle başladı. Böylece masa araca kolay sığacak ve taşıma sırasında hasar görmeyecekti. Bu buluştan sonra yassı kutu ve demonte fikirleri, konseptin bir parçası olur.
1958 İlk IKEA mağazası İsveç’te açılır

Älmhult’daki ilk IKEA mağazası ev mobilyalarını içeren 6.700 metre karelik bir yerde açılır. O tarihte İskandinavya’nın en büyük mobilya mağazasıdır.

Gillis Lundgen, TORE çekmeceli dolabı tasarlar…
En eski IKEA çalışanlarından Gillis Lundgren, IKEA’nın mutfak imalatçılarından birisini ziyareti sırasında IKEA mutfaklarında kullanılan basit ve pratik dolap biçimlerini farkeder ve bundan esinlenerek aynı düşünceyi tüm ev mobilyalarına uygulamayı düşünür. Älmhult’a döner dönmez oturur ve TORE çekmeceli dolabı tasarlar.

Çalışanlarımız 100. çalışanımız IKEA’ya katılır.

2012-ikea-yatak-odası-dekorasyonları-1

1960 İlk IKEA restoranıİlk IKEA restoranı İsveç’te Älmhult’daki IKEA mağazasında açılır.
1961 Ürün testleri başlarIKEA İsveç test standartlarını kullanarak ürün kalite testlerine başlar.ÖGLA sandalye piyasada
ÖGLA kafe sandalyesi IKEA’nın biçim, işlev ve fiyat konsepti dikkate alınarak piyasaya çıkar. Bugün kompozit plastikten ve daha az taşıma maliyeti ile üretimi devam etmektedir.
1962 Marian Grabinski MTP kitaplığı tasarlarMTP kitaplık çağdaş bir klasik haline gelir ve yıllar boyu çok sayıda taklidi yapılır. Bu ve diğer ahşap ürünlerin geliştirilmesi, 1960’larda IKEA ile cila satıcıları arasındaki güçlü ilişkilerin gelişmesinin nedeni olmuştur. Bu ilişkiler bugün de devam etmektedir ve çoğu insanın alım gücü az olduğu için bu durum düşük fiyat politikası sürdüren IKEA için önemlidir.
1963 IKEA Norveç’teİsveç dışında ilk IKEA mağazası Oslo’da açılır.
1965 En büyük IKEA mağazası İsveç Stockholm’de açılırIKEA’nın 31.000 metre karelik amiral gemisi Kungens Kurva’nın açılışında binlerce kişi kuyruk olur. Mağaza, New York’un Guggenheim Müzesi’nden esinlenilen dairesel bir tasarıma sahiptir. Mağazanın başarısı, bir “kendi-işini-kendin-gör” deposu açılışına götürür. IKEA’nın yeni bir konsepti doğmaktadır. Diğer taraftan müşterilerin düşük fiyatla kaliteli mutfak aletlerini satın alabilecekleri Accenten adlı bir mağaza açılır.
1968 Sunta, kendi damgasını vuruyorBu pahalı olmayan, çabuk eskimeyen ve işlenmesi kolay malzeme IKEA’ya çok uygundu. 1969’da mimar Åke Fribryter PRIVAT kanepeyi tasarlar. PRIVAT, sunta üzerine beyaz lake iskelet ve tekstil tasarımcısı Sven Fristedt’in kahverengi çiçek desenli kreton kumaşından yapılma bir kılıftan oluşuyordu. Bu kanepe, düz çizgilerinin güzelliği ve inanılmaz düşük fiyatıyla çok başarılı bir ürün olur.
1969 IKEA Danimarka’daİlk IKEA mağazası Kopenhag’da açılır.
2 (1)
1970 IKEA İsviçre’deİskandinavya dışındaki ilk IKEA mağazası Zürih’te açılır.Mobilyada jean kumaş kullanılır
TAJT çok işlevli yataklı kanepe IKEA’nın nasıl farklı şeyler ürettiğini gösteren bir çok örnekten birisidir. Başka bir sanayide kullanılan düşük maliyetli hammaddeyi kullanarak dayanıklı ve düşük fiyatlı bir ürün yaratılmıştır. Bu kez kahraman jean’dir!
1974 IKEA Almanya’da İlk IKEA mağazası Münih’te açılır. İsviçre’deki başarı bugün IKEA’nın en büyük pazarı olan Almanya’da hızlı bir gelişmenin de yolunu açar.Görenlerin hayretle baktığı SKOPA sandalye
Olle Gjerlöv-Knudsen ve Torben Lind’in birlikte tasarladığı SKOPA sandalye için imalatçı seçmek çok kolaydı. Gerçi bu seçim bazılarını çok şaşırttı. Çünkü bu sandalyenin, esasında plastik kova üreten bir imalatçı tarafından üretilmesine karar verildi. Böylesine alışılmışın dışında bir üretimin ise tasarımın şekil ve işlevini tehlikeye atmasına izin verilmedi.
1975 IKEA Avustralya’daİlk IKEA mağazası Sidney’de açılır.
1976 IKEA Kanada’da

İlk IKEA mağazası Vancouver’de açılır.

POEM piyasada (bilinen adıyla: POÄNG)
Daha sonraları evrim geçirerek POÄNG adını alan bir diğer IKEA klasiği, katmanlı ahşaptan yapılan rahat koltuk POEM doğar.

Bir Mobilya Satıcısının Vasiyetnamesi
Ingvar Kamprad “Bir Mobilya Satıcısının Vasiyetnamesi”ni kaleme alır ve 1976’da yayınlatır. Bu eser IKEA’nın vizyonu ile iş fikrini belgelemektedir ve IKEA’nın gelişimi ve yaşamı üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir.

images1977 İlk IKEA restoranıİlk IKEA restoranı İsveç’te Älmhult’daki IKEA mağazasında açılır.
1978 BILLY kitaplık doğar.BILLY kitaplık bir IKEA klasiği olarak ürün yelpazesine katılır.
1979 IKEA Hollanda’daİlk IKEA mağazası Rotterdam’da açılır.
1980  KLIPPAN kanepe – Bir diğer IKEA klasiği
KLIPPAN kanepe hem çocukların tüm işkencelerine dayanacak kadar sağlam hem de uzun masallar sırasında uyuyup kalacakları kadar yumuşaktır. Kılıfını çıkarıp makinede yıkayabilirsiniz.LACK sehpa geliyor
Bu düşük fiyatlı ve kullanışlı sehpa, oda kapılarında kullanılan bir teknikle üretildiğinden normalden çok daha sağlam ve daha hafiftir. “Karkas-kaplama” denilen bu sandviç tekniği yıllardır bir çok IKEA ürününde kullanılmaktadır.
1981 IKEA Fransa’da
İlk IKEA mağazası Paris’te açılır.
1982 IKEA Grubu oluşuyor
IKEA Grubu oluşur. Grubun sahibi, merkezi Hollanda’da bulunan Stitchting INGKA Foundation adlı vakıftır.LACK serisi genişliyor
LACK sehpayı tamamlaması için LACK raflar tasarlanır.
1984 IKEA Belçika’da 
İlk IKEA mağazası Brüksel’de açılır.STOCKHOLM serisi mobilyalar piyasaya çıkar
IKEA mobilya tasarımlarında huş ağacı, deri ve kreton kumaş gibi bazı çok sevilen malzemeleri kullanarak bir seri üstün kaliteli mobilya yapar. Bu seri, yüksek etiket fiyatı dışında üstün kaliteli klasiklerden beklenen her şeye sahiptir. STOCKHOLM serisi, İsveç Üstün Tasarım Ödülü’nü kazanır.IKEA katalog ürünleri artıyor
IKEA kataloğunun tirajı dokuz dilde 45 milyona ulaşır.IKEA FAMILY kulübü açılır
IKEA FAMILY, yeni müşteri kulübü açılır. Bugün IKEA FAMILY 16 ülke faaliyettedir (167’den fazla mağazada) ve yaklaşık 15 milyon üyesi vardır.10
1985 IKEA ABD’de
İlk IKEA mağazası Philadelphia’da açılır.Çalışanlarımız
IKEA’nın bugün 10.000 çalışanı ve IKEA Grubu’nda ise 60 mağazası vardır.Niels Gammelgaard MOMENT kanepeyi tasarlar 
IKEA uygun bir imalatçı ararken, marketler için alışveriş sepeti üreten bir fabrika ziyaret edilir. Burası dayanıklılık ve denge bilgisini kullanımında başarısını kanıtlamış görür. IKEA bu üretimi, modern görünümü ile modaya uygun, konforlu ve düşük fiyatlı bir kanepe yaratmakta bir başlangıç noktası olarak alır. Kanepeyi tamamlayan ve 1987’de tasarlanan sehpa ise gurur duyduğumuz bir ödül olan, İsveç Üstün Tasarım Ödülü’nü kazanır.
1986 Yeni bir Başkan ve İcra Başkanı
Ingvar Kamprad, ana şirket INGKA Holding B.V.’ye danışman olmak üzere Grup Yönetimi’nden emekli olur. Yerine IKEA Grubu’nun Başkanı ve İcra Başkanı olarak Anders Moberg atanır.
1987 IKEA İngiltere’de
İlk IKEA mağazası Warrington, Manchester’da açılır.
1989 IKEA İtalya’da
İlk IKEA mağazası Milano’da açılır.
1990 IKEA Macaristan’da
İlk IKEA mağazası Budapeşte’de açılır.IKEA’nın ilk çevre politikası
IKEA Grubu, şirket ve çalışanlarının işletme içinde yapılan tüm faaliyetlerde çevre sorumluluğunu almalarını sağlamak için bir çevre politikası geliştirir.
1991 IKEA Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da
İlk IKEA mağazası eski Çekoslovakya’da Prag’da açılır. Polonya’daki ilk IKEA mağazası ise Poznan’da açılmıştır.Swedwood, IKEA’nın sanayi grubu
IKEA kendi hızar atölyesini ve üretim fabrikalarını edinir ve ahşap esaslı mobilya ve ahşap elemanları üretmek üzere Sweedwood sanayi grubunu kurar.
1993 IKEA ve FSC
IKEA Grubu, Küresel Orman Sertifikasyon Örgütü Orman Yönetim Konseyi’nin (Forest Stewardship Council (FSC)) üyesi olur.
1994 MAMMUT
Farklı olmak cesaret ister. Yalnızca çocukların en çılgın hayal alemlerine ev sahipliği yapmak için değil, aynı zamanda en çılgın oyunlarına da dayanacak kadar sağlam bir seri çocuk mobilyası piyasaya sunulur. Tüm ürünler sağlam ve esnek malzemelerden yapılmış ve güvenlik nedeniyle köşeler yuvarlatılmıştır.
ikea-2010-mutfak-modelleri-1
1995 İlk IKEA PS koleksiyonu piyasada
Milano Mobilya Fuarı sırasında piyasa çıkan PS, POST SCRIPTUM’un kısaltmasıdır ya da bir başka deyişle IKEA’nın tasarım dünyasına en son katılan mobilyalardır. IKEA PS koleksiyonu, IKEA’nın tasarım değerlerini paylaşmasının bir yoludur: Düşük fiyata biçim ve işlevsellik. IKEA, kişisel beğenilerini genel beğenilerden üstün görenlere karşılık duygusal, eğlenceli ürünler yaratmak üzere PS serisi tasarımcılarını yeni kreasyonlarında özgür bırakır.
1996 IKEA İspanya’da
İlk IKEA mağazası Madrid’te açılır.Richard Clack’ın DAGIS marka çocuk sandalyesi doğar
Richard Clack, sandalyesini tasarlamadan önce çocuklar üzerinde uzun ve sıkı bir gözlem yapar. Çocuklar için keskin kenarlar yoktur, kenarlar oldukça yumuşak ancak bazen biraz kabaca ve düzensiz olabilir. Richard da sandalyeyi çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak gibi tasarlar. Ama üzerine bir ek daha yapar: DAGIS sandalyeler iç içe geçebilir. Yani daha az yer kaplar ve daha kolay taşınır.
1997 IKEA internette
IKEA web sayfası, www.ikea.com açılır.“IKEA Çocuk” piyasada 
IKEA, ailenin tümü için mobilya üretir. Ama çocuklar dünyadaki en önemli varlıklardır ve IKEA özellikle onlar için yeni bir seri geliştirmeye karar verir. Biz, çocukların koordinasyon becerileri, sosyal becerileri ve yaratıcılıklarını geliştirmeye uygun ürünler geliştirmek üzere bir çok uzmanla birlikte çalışırız. 1997’de piyasaya çıkardığımız ve bugün satmaya devam ettiğimiz ürünler ise en önemli uzmanlarımız yani çocukların kendileri tarafından seçilir. Mağazalarımız bile oyun alanları, çocuk odası düzenlemeleri, bebek takımları ve restoranda özel yiyecekler sağlayarak çocukların gereksinimlerini karşılar.
“IKEA 365+” yılın tüm günleri için vardır
IKEA yiyeceklerin hazırlanması, pişirilmesi, servisi ve yenmesiyle ilgili güzel ve kullanışlı bir seri olan IKEA 365+ serisini piyasaya çıkarır. Bu serinin parçaları, mutfak işlerini daha kolay ve daha zevkli hale getirmek amacıyla, biçim ve renkleriyle de günlük hayata biraz daha güzellik katmak için tasarlanmıştır.
1998 IKEA Çin’de
İlk IKEA mağazası Pekin’de açılırIKEA Grubu’nda ilk ormancılık müdürü atanır 
IKEA, ormancılık kaynaklarının kulanımını güvenle sürdürebilmek üzere tam gün çalışacak ilk Orman Müdürü’nü atar.
1999 Çalışanlarımız ve mağazalarımız
IKEA Grubu 50.000 çalışana ve 29 ülkede 158 mağazaya ulaşır.Yeni bir başkan ve İcra Başkanı
Anders Dahlvig görevi Anders Moberg’den devralarak IKEA Grubu’nun Başkanı ve İcra Başkanı olur.Büyük Teşekkür Olayı
9 Ekim 1999 tarihi eşsiz Büyük Teşekkür Olayı, IKEA Grubu içindeki bir çok çalışan için bin yıllık bir ödüldür. Bu özel günde tüm satışlar toplamı yani yaklaşık 84-85 milyon Euro’luk bir miktar, tüm çalışanlar arasında bölünür. Bu şirketin devam eden başarısına katkıda bulunan gayretli IKEA çalışanlarına eşsiz bir teşekkür yoludur.almstba.com_13114031972Kosova’da eğitimin iyileştirilmesi 
IKEA Grubu, savaşta yanan Kosova’daki okulların tekrar yapımına, çocuklar için eğitim malzemesi sağlanmasına ve eğitmenlerin özel eğitimine yardımcı olmak üzere UNICEF ve “Çocukları Koruyun” fonlarına bağışta bulunur.
IKEA, VÄRDE mutfakları ile uluslararası ödül kazanır
VÄRDE serisi, mutfak konusunda yeni bir düşünce tarzıdır. Eşsiz modül tasarımı müşterinin isterse tüm mutfağı baştan yaratma ya da sadece basit bir parça eklemesine izin verir. Çekiciliği ile birleşen yenilikçi tasarımı, işlevselliği, ergonomisi, ekolojik uyumluluğu ve dayanıklılığı VÄRDE’ye, Almanya’daki Kuzey Ren Vestfalya Tasarım Merkezi tarafından verilen En Üstün Tasarım Kalitesi Kırmızı Nokta Ödülü’nü kazandırmıştır.

2000 IKEA Rusya’da
İlk IKEA mağazası Moskova’da açılır.
Davranış kuralları düzenlenir
Mobilya ve ev aksesuarları satın alımında IKEA Tarzı (IWAY) adı verilen davranış kuralları düzenlenir. Bu kurallarda yasal konular, çalışma koşulları, çocuk çalıştırmayı fiilen engelleme, dış çevre ve orman yönetimi ile ilgili olarak IKEA’ya mal verenlerin IKEA’dan ve IKEA’nın da onlardan neler beklediğini belirtilir. Buna ek olarak IKEA, mal verenler ile onların taşeronlarının çocuk işci kullanmamalarını sağlamak için “Çocuk Çalıştırmayı Önlemede IKEA Yolu” nu yayınlar.
Hindistan’da çocuk hakları projesi
IKEA Grubu UNICEF işbirliği ile kuzey Hindistan’da çocuk çalıştırmanın esas nedenlerini anlamaya yönelik geniş bir toplum programı başlatır. Proje 500 köy ve eğitim fırsatı tanınan 80.000 ‘nin üzerindeki çocuğu kapsamaktadır. Proje bugün seçenekli öğrenim merkezleri, sağlık ve beslenme, eğitim, kadını güçlendirme ve kadın destek grupları oluşturmayı sağlayan bir dizi girişimi kapsamaktadır.
IKEA müşterileri için online alışveriş başlıyor
İsveç ve Danimarka’da e-alışveriş başlar. O zamandan günümüze bir çok ülkedeki IKEA’larda online alışveriş başlamıştır.
ikea-Salon-Modelleri
2001 IKEA Demiryolları İşletmesi
IKEA Grubu, IKEA Demiryolları Şirketi vasıtasıyla kendi demiryolu işletmesini devreye sokar. Tren İsveç Älmhult ile Almanya Duisburg arasında haftada bir kez gidiş-dönüş seferi yapar. 2004’te demiryolları işletimi IKEA’nın bu güzergahı kullanmayı devamı ile birlikte bir dış firma tarafından devralınır. Demiryolununu kullanmak, IKEA malzemeleri ve ürünlerinin sürdürülebilir taşımacılığını artırmakta ve IKEA’nın önemli bir parçası olmaya devam etmektedir.
Bir başka buluş ürünü
IKEA, Polonya’daki fabrikada duralit ve sunta üzerinde doğrudan model mobilya üretiminin ilk imalatçılardan birisi olur. Bu tekniğe “ahşap-üzerine-baskı” denir.Anders Dahlvig Londra’da Yeşil Barış Konferansı’nda konuşma yapar 
IIKEA, Yeşil Barış Çevre Örgütü gibi farklı sivil toplum kuruluşları ile 1991’de başlayan uzun bir işbirliği geleneğine sahiptir. Bu gelenek IKEA’nın ürünlerinde kağıt beyazlatma maddesi ile PVC kullanımını sonlandırması ve balta girmemiş doğal ormanların korunması yolunda doğru çalışmalar yapmasına yardımcı olmuştur.
IKEA Grubu için yeni bir genel merkez
The IKEA Grubu Genel merkezini, Danimarka’daki Humlebaek’ten Hollanda’daki Leiden’e taşır.
2002 IKEA ürün kazanım projesi
İade ürünlerin atılması yerine mümkünse onarılmasını sağlamak üzere Avrupa’daki 100’den fazla mağazada bir yeni ürün-kazanım konsepti uygulanmaya başlanır.Orman Projelerinde IKEA ve WWF işbirliği
2002’de küresel koruma örgütü WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ve IKEA Grubu tüm dünyada öncelikli orman bölgeleri sorumluluğunu tanıtmak üzere güçlerini birleştirirler. Bu iki kuruluş orman sorumluluğunun gelişimini desteklemek üzere bir seri küresel ve bölgesel orman projeleri başlatır.
ikea-ev-urunleri-3
2003 Dördüncü IKEA PS koleksiyonu piyasada
Çocuklara oyun oynamayı ve fiziksel aktiviteden zevk almayı aşılamak üzere özel bir tutkuyla yeni buluş ürünler üzerine odaklanılır. Çok başarılı olan PS BRUM yumuşak oyuncakları da bu serinin içinde yer alır. 2003-2004 yıllarında müşteriler IKEA Grubu mağazasından bir PS BRUM yumuşak oyuncak satın alarak 2.1 milyon Euro’nun üzerinde para toplanmasına yardımcı olurlar. Bu fonlar, Angola ve Uganda’daki çocuklar için UNICEF projelerine bağışlanır.
2004 IKEA Portekiz’de
İlk IKEA mağazası Lizbon’da açılır.İlk çevre raporu
IKEA Grubu ilk Sosyal ve Çevre Sorumluluğu Raporu’nu yayınlar. Bu rapor web sitesinde çıkar, olayları ve rakamları da verir.200’üncü IKEA mağazası açılır
ABD’nin New Haven kentindeki IKEA mağazası, IKEA Grubu’nun 200’üncü mağazası olarak açılır.
2005 IKEA Türkiye’de 
İlk IKEA mağazası İstanbul, Ümraniye’de açılır.IKEA Türk pazarında
Dünya genelinde franchise sistemi ile mağazalar açan IKEA, Türkiye’de Maya Holding A.Ş.’nin ana hissedarı olduğu MAPA Mobilya ve Aksesuar A.Ş. ile iş ortaklığına girer. 5 Mayıs 2005’te İstanbul Ümraniye’de ilk mağazanın açılmasının ardından, büyük başarı yakalayan IKEA, 6 Nisan 2006’da İzmir Bornova’da 2. mağazasını açar. 8 Kasım 2007 tarihinde, Türkiye’nin üçüncü, İstanbul’un ise ikinci IKEA mağazası Bayrampaşa’da açılır. IKEA 13 Kasım 2008’de ise Bursa Osmangazi’de 4.mağazasını açmıştır. IKEA, 23 Haziran 2011 tarihinde 5. mağazasını Ankara Mamak’ta açmıştır.
IKEA yatak odası mobilyaları koleksiyonunu piyasaya sunar 
Yataktan, dolaplara, şifonyerlere, komodinlere ve tüm tekstil çeşitlerine kadar her şeyin uyumlu ve düşünülmüş olduğu bir yatak odası mobilyaları koleksiyonu piyasaya sunulur.IKEA mutfak çözümleri üzerine odaklanmayı genişletir
IKEA mutfaktaki hayatı kolaylaştırmak ister. Çünkü mutfaklar herşeyden öte evin en çok kullanılan mekânıdır. IKEA böylece mutfaktaki yaşamı daha zevkli yapmak için her konuya eğilir. Sonuç, mutfak yaşamını kolaylaştıran birbiriyle uyumlu ve geniş bir mutfak ve yemek takımları serisidir.Untitled-14-630x385
Beşinci IKEA PS koleksiyonu piyasada
Ya en çılgın fikirler en akıllı çözümler olsaydı? Beşinci IKEA PS koleksiyonu “Ya …olsaydı” sözcüğü altında piyasaya çıkar. 28 tasarımcı içinde malzeme, tasarım, işlev ve teknikler konusunda “buluş”un kilit sözcük olduğu bir mobilya serisi geliştirirler. Bu seri, menteşeli halılar ve ayak yastıklarından tutun da, tişört biçiminde yastıklara ve ahşap-plastikten sallanan yemek sandalyelerine kadar herşeyi içermektedir.
Pamuk ekimi konusunda IKEA ve WWF işbirliği
IKEA, daha iyi pamuk ekim yöntemleri geliştirmek üzere WWF ile birlikte çalışır. Pakistan’da yaklaşık 2000 çiftçi Çiftçi Tarla Okulları’nda eğitilmektedir. 2006’da ise pamuk ekimi projesi 500 çiftçinin eğitildiği Hindistan’a açılır. Buluşa dayalı öğrenim süreci, bölgedeki başka çiftçilere iyi bir örnek olarak hizmet eden sürdürülebilir üretim uygulamalarının benimsetildiği çoğu okuma yazma bilmeyen çiftçiler için çekicidir.
IKEA mal bağışı yapar
Liberya ve Burundi’deki okulların her biri UNICEF okul projesinden 9.000 masa alır. Tsunamiden sonra IKEA Endonezya’daki kazazedelere yardım için UNICEF’e 125.000 yatak çarşafı, 100.000 yorgan, 18.000 battaniye, 145.000 oyuncak ve 300 yataktan oluşan bir bağış yapar.
IKEA Sosyal Girişimi
Çocukları Koruyun projesi ve UNICEF ortaklığının yardımıyla küresel toplumun ilgisini ele alan IKEA Sosyal Girişimi adı verilen bir örgüt oluşturulur.
2006IKEA Japonya’da
Japonların 70’lerde kurulan bir ortak girişimle sayasinde yaptıkları incelemeler sonucu IKEA Grubu, tamamına sahip olduğu ilk mağazasını Tokyo’da açar.
IKEA marka gıdalar
IKEA,mağazalarında satılan gıda çeşitleri içindeki 150 üründen yaklaşık yüzde 30’unu kapsayan kendisine ait bir gıda markası piyasaya çıkarır. Bu seri, İsveç tarifleri ve geleneklerine dayalı gıda ürünleri üzerine odaklıdır. Ürünlerde IKEA etiketi bulunmakta, IKEA mağazalarındaki İsveç Gıda Marketleri’nde satılmakta ve IKEA restoranlarında servis edilmektedir.
Çalışanlarımız
IKEA Grubu 100.000 çalışanı aşmıştır ve 44 ülkede iş yapmaktadır.
ikea-Salon-Modelleri
Yasaya aykırı ağaç kesimini engelleme
IKEA Grubu ve WWF, Rusya’da yasaya aykırı ağaç kesimini sınırlamak için güçlerini birleştirir, Rusya ve Çin’de yasalara uygun olan ormancılk etkinliklerine ödül verirler. WWF Rusya, ulusal ve bölgesel düzeyde yasalara aykırı ağaç kesimine çözümler bulmak üzere devletin çalışma gruplarına aktif olarak katılır. Örneğin, bölgesel yasalara aykırı ağaç kesimine karşı ekipler kesim etkinliklerini izlemek ve bunlar üzerinde kontrolu ele geçirmek için teknik yardım almaktadırlar.
IKEA Grubu Pakistan’daki depremzedelere yorgan bağışı yapar
Ekim 2005’de Pakistan depremi bir çok kişiyi çaresiz bırakmıştır. 350.000’i aşkın IKEA battaniyesi UNICEF’e bağışlanır ve hayatta kalanların yaşam koşullarını iyileştirmek için çaba gösterilir.
2007 IKEA’nın en uluslararası mağazası
IKEA Haparanda’da “en uluslararası” IKEA mağazasını açar. Çünkü bu mağaza, İsveç ile Finlandiya arasındaki sınırdadır ve bu bölge aynı zamanda Rusya ve Norveç’i de içine alan bir rezervuar alanıdır.
35999180
İklim değişikliği konusunda IKEA ve WWF İşbirliği 
IKEA Grubu ve WWF, IKEA’nın işlerinden doğan sera gazları emisyonlarını azaltmak amacına dönük projeler konusunda bir işbirliği başlatırlar. Bu işbirliği IKEA’ya mal verenlerin kendi enerji verimliliğini iyileştirilmeleri, yenilenebilir enerji kullanımını artırmaları ve IKEA mağazalarına ve mağazalarından sürdürülebilir müşteri taşımacılığının geliştirilmesini kapsar.

 

3 thoughts on “IKEA Efsanesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s