La Maison ve Deniz Anapa

Sevgili Deniz Anapa’yı çok uzun seneler öncesinden tanıyorum.Havlu ve çarşaf üreticsi olduğum 1980-2005 yılları arasında ben; önce uzun seneler Etap Oteller grubunun üreticisi oldum. Daha sonra sevgili Deniz Anapa, Turgay Kıran ve Haluk Hatipoğlu İnter Hotels danışmanlık şirketini kurdukların da şirketlerinin  üreticileri oldum.Sonraları zaman zaman karşılaştık, ama uzun zamandır birbirimizi görmemiştik.

fotograf (82)

Deniz otelin önünde karşısına tesadüfen çıkan köpeği Karaçiçeğim ile

Bodrum’da La Maison‘u açtıklarını duyduğumda çok sevindim.Arkadaşlarım da yaz tatilleri için otele yerleşince;  her fırsatta gider, onlarla otelde yaşar olduk. Deniz ile de bir arada olma fırsatımız oldu.

la-maison-bodrum-acilis (10)

La Maison’un açılışında ortağı sevgiliTurgay Kıran ile

Tabi Deniz’i ve güzel otellerini görünce hemen bu çok renkli, sıcakkanlı, başarılı çok çalışkan kadının hikayesini yazmak istedim. Bir araya gelişimizde merakla kendinden dinlediğim Bodrum La Maison’un  hikayesini de sizlerle paylaşmak istedim. Deniz Anapa önce geçen sene Yalıkavak’da görünce aşık olduğu bir evi hemen satın alıyor.Sonra da “Yalıkavak Marina’da bir yer açar mıyız?”  diye araştırmalara başlıyor. Olaylar onu bir anda bu çok güzel işletmenin sahibi yapıyor.Kısa zamanda elden geçirip hayata geçirdikleri 16 özel bölümlü  otel ve restorant 2013 yazında müşterilerini ağarlamaya başlıyor.imagesSevgili Deniz; hiç aklımızda yokken, düşünmezken gelişti olaylar diyor.Ama mutlaka bir şeyler onu etkilemiş, yolunu  değiştirmiş karşısına çıkmış, her ne olduysa çok iyi olmuş. Yalıkavak La Maison bölgeye ışık saçıyor.fotograf (85)

Restorant, plaj, otel hepsi ayrı ayrı çok güzel, ve Deniz hep işinin başında, sessizce, tüm misafirperverliği, profesyonelliği ve gerçek, samimi tavrıyla sizi mutlu etmeye çalışıyor, tabi çok başarılı oluyor. Arkadaşlarım çok memnunlar, ben de her gittiğimde yemeklerinden servislerinden çok keyif aldım. Yemekleri sıradışı, özel ,çok lezzetli, pazartesileri dans showlar var. Her yer samimi, sıcak renkli, yani yılların turizmcisi Deniz Anapa farkı Bodrum Yalıkavak’ta da hemen fark ediliyor.Ben kendisini  yazmak için yola çıkınca; önce biraz turizm sektöründen ayrı kaldığım yılları araştırayım dedim. Çok önemli güzel bilgiler ve rastlantılar buldum. Deniz Anapa 2011 de Skal Başkanı olmuş. Skal benim de 70 li yıllarda stuff olarak görev aldığım ilk işimdi. Sonra yine bugüne kadar bilmediğim bir tutkusunu öğrendim.O da  benim gibi briç oynarmış. Deniz Anapa’nın ve La Maison’un Bodruma gelmesi harika oldu. Önümüzdeki günler de oldukça fazla zaman geçireceğimizi umuyorum. Çünkü La Maison yaz kış açık olacak, ve bir klüp esprisi ile çalışacak.

fotograf (86)

Otel plajıyla da çok keyifli davet edici…

Aşağıda sevgili Deniz ile  Turizmin Sesi için Ayşula Özden tarafından yapılan röportaj’da kendi anlatımıyla yazılmış, girişimcilik  hikayesi var.2011 de Skal başkanlığından önce yapılmış bir röportaj ama kendi anlatımı ile,çok çalışkan, çok başarılı, gençlere çok güzel bir örnek olan  Deniz’in hikayesini ben de ilgiyle okudum. Çok beğendim; sizler için paylaştım.

baskan-deniz-anapa

14 Ekim 1957 Ankara doğumluyum.1977 Avusturya Lisesi ve İstanbul Belediye Konservatuarı Bölümü mezunuyum.1979 Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği okudum. Benim için lisan çok önemli 4 lisan biliyorum: Almanca,İngilizce,Fransızca ve İtalyanca.

Bu zamana kadar Otelcilik Kariyerinize hangi otelleri eklediniz
1978-1980 yılları arasında Etap İstanbul ön büro-rezervasyon,1980-1983 yılları arasında Etap Marmara ön büro md yardımcılığı,1983-1988 yılları arasında Türkiye Etap Otelleri satış müdürü,1988 yılı ortasında ise Türkiye için ilklerden olan yerli otel işletme firması olan “İNTERHOTELS” otel ve tatil köyü işletme firmasını hali hazırda ortaklığını paylaştığım 2 kişiyle birlikte kurdum.

İnter Hotels olarak, her birinde farklı hizmetler olmak üzere,toplam 27 tesise,danışmanlık,projelendirme,satış&pazarlama ve işletici firma olarak hizmet verdim. 1993 yılında gruba İnter Contact ailesi eklendi ,Türkiye’deki ilk ve tek uluslar arası radyo istasyonu olan “Radio Contact” ‘ı yayına geçirdik. Hali hazırda 16 yıldır İstanbul Çırağan sırtındaki “La Maison” butik otel ve Fransız restoranını yönetmekte olup,otelcilik kariyerimi butik otelcilikle sürdürmekteyim.

Deniz Anapa Görsel 1Skal İnternational hayatınız nasıl başladı?

Üyeliğim 1986 yılında İstanbul Skal Kulübü üyeliği ile başladı.1999 yılından bu yana düzenlenen Skalite Ödül Töreni gecelerinin organizasyonunda görev aldım.2002-2006 yılları arasında Skal İnternational İstanbul’un yönetim kurulunda PR ve başkan yardımcılığı görevlerinde yer aldım. 2006 yılında,SI Dünya Başkanı tarafından Skal Liyakat ödülüne layık görüldüm.2007 yılında ise,Skal İstanbul,Dünya’nın en iyi 2. Kulübü ödülünü kazandım.2007 yılından beri Skal İnternational Türkiye,Milli Komite Genel Sekreterliği görevini sürdürmekteyim.

Yurtdışı Skal Organizasyonu Katılımlarınızda neler yaptınız ?
2006 Skal Viyana 50. Kuruluş Yıldönümü’nde ,2005 Zagreb&Dubrovnik SI Dünya Kongresi’nde ,2006 Pattaya SI Dünya Kongresi’nde ve 2007 Antalya SI Dünya Kongresi’nde bulundum.

52423

Neden İlk Tercihiniz Turizm Oldu? 
Aslında Dilek Hanım Bale Konservatuarı’nda balerindim.Ama bacağımda olan rahatsızlığım yüzünden baleyi bırakmak zorunda kaldım.Şapkamı önüme alıp düşününce insan ilişkilerinde daha iyi olduğumu düşündüm.Bu yüzden insan ilişkileri kuvvetli olan dal olarak ilk tercihimi turizmden kullandım.

Sizin Zamanınızda Bayan Turizmci Var mıydı?
1978’lerde turizmde bir bayan yöneticiye hayretle bakılıyordu. O zamanlar bayan turizmciler yok denecek kadar azdı.

Çalışma Hayatınıza Nasıl Başladınız? 
Türkiye’nin ilk çocuk mağazası olan Anapa Çocuk Bonmarşe’sini ilk olarak ailem açtı.8 yaşımdan beri mağazadaydım. Küçük yaştan beri çalıştım.
Turizmci Olmasaydım Tekstilci Olurdum Dediniz Peki Neden Tekstil?
Modayı,stili ve yaratıcılığı çok seviyorum.Turizmde de yaratıcılık çok önemlidir.Olayları büyütüp yansıtan projelerdir.Renk kombinasyonunu ve müzik uyumunu çok seviyorum.Bu yüzden Anapa Tekstili de ben kurabilirdim.Ama turizm seçtiğim için de pişman değilim.

Mimarlıkda Moda,Stil ve Yaratıcılıkla İlgili Peki Mimarlık Düşündünüz Mü? 
Mühendislik veya mimarlıkta olsa diplomayı alıp kenara koymaktansa çalışıp bir yerlere gelmek istedim. Lisan aşkı enternasyonel boyutlara itti beni bu yüzden turizmci oldum.

Gençlere Tavsiyeniz Nedir? 
Gençlere tavsiyem lisan ve çok çalışmaları.Branşları ne olursa olsun çok sebahat etsinler.Ben gençleri çok şanslı ve başarılı buluyorum.Kendim geceli gündüzlü çok çalıştım.Herkes kendine uygun olanı seçmeli.Turizm %100 bana göre.Her ortamda sakin olan güler yüzlü bir insanım.Turizmde her şey ani gelişir.Bizlerin sakin olması gerekir.

Spor Hayatınız Nasıl Başladı? 
Babam süvariydi. Rahmetli babacığım olağanüstü,benim idolüm olan,dürüst,sportmen ve şerefli bir Türk albayıydı.Şefkatli ve faal olmam babamdan geldi.Babam yapmak istediğim her şey de beni destekledi.Hiçbir dönemde spor hayatımdan eksik olmadı.Voleybol,tenis,folklör ve kayak yaptım.Şimdi ise 7 yıldır Türkiye Federasyonu Lisanslı Briç oyuncusuyum.Briç sporcusu olarak ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılıyorum.Tabi 7 yıl Briç için çok az bir süre minimum 10 yıl gerekli.Son nefesime kadar briç oynamak idealim.
Babanızın Süvari Olduğunu Söylediniz.

Babanızla Ata Bindiniz Mi? 
Babamla ata binemedik. Babam Anapa’nın kızları ata biniyor diye laf gelmesin diye bizi atlarına bindirmedi.

Briç Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? 
Briç her yaşta yapılabilen,matematik ve konsantrasyon oyunu.Herkes başarılı olamıyor.Binlerce sporcumuz var ama exper dediğimiz oyuncular 10-15 ‘i geçemiyor.Turizm tabiî ki de ağır basıyor brice çok vakit ayıramıyorum.Ama emekliliğimde daha çok vakit ayıracağım.Bir Briç Hanfendisi’nin sözü olan “Ben yaşlanmaktan korkmuyorum” sözü birici çok iyi anlatıyor.Briç bir lisandır.Olayın içinde bir sosyallik var.Bireysellikten öte sosyal yanı da beni çok etkiliyor.

2011’de Skal Başkanı Olacağım Dediniz Bu Konuda Düşünceleriniz Nelerdir? 
21 yıllık Skal üyesiyim ve Skal Türkiye’nin 2. Başkanıyım.2011’de başkan olacağım. Başkan olduğum zaman ülkemin ihtiyacı ne olursa yapacağım ve şimdiden çalışmalarıma başladım. İstanbul’u tanıtan turizm cd’si yaptım.22.000 Skal üyesine ve turizm profesyoneline dağıttım. Her görevde insanın koltuğu doldurması değil hak eden bir şey yapması gerekiyor. Hak etmekte projeleri gerçekleştirmekten geçiyor.Skal üyesi olmaktan bu konumda olmaktan büyük gurur duydum ve duyuyorum.Skalmesleki örgüt olmanın yanı sıra dostluk bütünüdür.Bunun parçası olmak beni mutlu ediyor.deniz-anapa-oy-birligi-ile-baskan-24003

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s