Genç Dinamikler

1014356_391984464241103_650757229_nGeleceğin Kadın Liderleri projesi ile Kagiderde aramıza katılan sevgili Meltem  çok güzel projelerde yöneticilik yapıyor, önemli sorumluluklar alıyor. Hem de gencecik, pırıl pırıl enerjisiyle. Sizlere hem Meltem’in aramıza nasıl katıldığının öyküsünü hem de içinde olduğu projelerle ilgili bilgileri anlatmak istedim.O yazdı, gönderdi, ben de paylaşıyorum. Sevgiyle…

IMG_20130403_200732“Noktaları ileriye bakarak birleştiremezsiniz, ancak geriye bakarak birleştirebilirsiniz”. Steve Jobs

Steve Jobs’un Stendford Üniversitesi’ndeki konuşmasını izlediğimde, beni en çok etkileyen cümlesi oldu. İnsanın kendinde bulduğu şey her zaman onu en çok etkileyen oluyor.

Üniversiteye başladığımda önüme çıkan fırsatlar veya aldığım olumsuz yanıtlar KAGİDER’de çalışmaya başladığımda anlam kazandı. Steve Jobs’un değimiyle geriye bakarak noktaları birleştirdim.

Noktalara gelecek olursak; Üniversite sınavında 2 yıllık bir üniversite kazanmış olmam, mezun olduktan sonraki iş arama sürecim ve KAGİDER’le tanışmama vesile olan Geleceğin Kadın Liderleri projesi.

IMG_20130408_230307Türkiye’de iyi bir yerlere gelmek için tek adres üniversite sınavını kazanmak olarak gösterilir. Ben de bu döngünün içinde elimden geldiğince çalıştım. Bana geri dönüşü 2 yıllık bir bölüm olan, bence girişimciliğin hızlı yükselişi temel alınırsa çok önemli bir bölüm olan, Girişimcilik ve Proje Yönetimi bölümünü kazandım. Dürüst olmam gerekirse ilk tercih aşamamda çok bilinçli bir tercih yapmış sayılmam. Annem Dilek Karaarslan’ın öngörüleri ve yönlendirmeleriyle bölümümü seçtim. Hazırlıkla birlikte 3 yıl okuduğum okulda kendimi elimden geldiğince donanımlı hale getirmeye çalıştım. Önce sınıf temsilciliği sonra öğrenci konseyi yönetiminde yer almak, zorunlu zorunsuz stajlar ayarlamak, harçlık çıkarmak adına çeşitli fuarlarda çalışmak, Erasmus’la okulun bir dönemini Litvanya Vilnius’ta okumak, hocalarım ve arkadaşlarımla iyi bir network oluşturmak hepsi sonrası için beni destekleyici deneyimler oldu. Bu yolda giderken size destek olanlar olduğu gibi yaptıklarınızı gereksiz zaman harcamak olarak adlandıran kişiler de oluyor tabi. Ama karma yasasına hep inanmışımdır. Yaptığımız ve düşündüğümüz her şeyin karşılığını bir şekilde alıyoruz.

Üniversiteden mezun olduktan sonrada gerek gönüllü çalışmalar, ücretsiz stajlar gerekse harçlık çıkarmak için günlük çalışmalar hep bir kapı araladı. Bölümüm dışında işlere başvuruyordum. Bu dönemde hem istenilen bölümden mezun olmamak hem de deneyim sahibi olmamam nedeniyle aldığım olumsuz yanıtlar üzücü olmuyor değildi. İş arama sürecim devam ederken İstanbul Aydın Üniversitesi AB Projeler ofisinde sevgili hocam Arzu Özsoy’un yanında gönüllü çalışmaya başladım. Aslında kariyer planımda olmayan Proje Yönetimi konusunda burada deneyim kazanmış oldum.

1045234_396731663766383_707670323_n

Mezuniyetimin üzerinden 1 sene geçmiş, iş teklifleri gelmiş fakat çeşitli sebeplerden bir türlü orta yol bulunamamış ve ben işe yerleşememiştim. Hep planlı olmak hedef koymak ve o hedef için çalışmak gerektiği söylenir ama bazen de işler söylendiği gibi gitmeyebilir.  Ben hayatı kendine bırakıp, zamanı geldiğinde karma yasasının işleyeceğine inandım. Sakin kalmayı, sabırlı olmayı ve denemeye devam etmeyi öğrendim.

Geleceğin Kadın Liderleri projesinden çıkan herkes için geçerlimidir bilmem ama 2010 yılında ben projeye kabul edildiğimi öğrendiğimde evde bir şenlik havası vardı. Proje sonunda çok keyifli, işe giriş için gerekli donanıma sahip, sağlam bir network edinebildiğim 4 gün geçirmiştim. Mentorluk sürecimiz başlamış ve ben her mentorluk toplantısına severek yapacağım farklı işlerle gider olmuştum. Mentorlerim doğru seçimler yaptığımı tek gerekli olanın karar vermem olduğunu haklı olarak söylüyorlardı.

Gerek KAGİDER’in destekleriyle, gerek kendi başvurularımla iş arama sürecim devam ediyordu. Bu sırada KAGİDER’den kız çocuklarının okullaştırılmasının arttırılması amacıyla hazırlanan bir AB projesi için teklif aldım ve görüşmeye geldiğim günde işe başladım. Çalışmaya başladığımda aslında aradığımın tam da bu olduğunu anladım. Proje Koordinatörlüğü’nün daha önce başvuru yaptığım tüm işleri kapsıyor, aynı zamanda beni büyütüyor olduğunu fark ettim.

İşimi kendim için bir okul olarak görüyorum. Beni olgunlaştıran, geliştiren, farkındalığımı arttıran…

Hayat devam ediyor ve ben noktaları birleştirmeye devam ediyorum.

Sevgiler,

Karstaki Kızlar

Kars’taki Kızlar İlerliyor (Eğitim Koordinatörü: Meltem Karaarslan)

 • Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ÖZELLİKLE KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMASININ ARTTIRILMASI HİBE PROGRAMI kapsamında finanse edilerek yürütücülüğünü Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin yaptığı, Sabancı Üniversitesi, KAMER Vakfı ortaklığı ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı iştirakiyle Kars’taki Kızlar İlerliyor Projesi hayata geçmiştir.
 • ‘’Kars’taki Kızlar İlerliyor’’ projesi kapsamında Kars’taki ortaöğretimde okuyan kız öğrencilerin okulda kalmalarına ve iş piyasasında yer edinmelerine katkı sağlamak amacı ile Kars Merkez Yadigar Mehmet Binal Kız Öğrenci Yurdu, Kars Merkez Sabancı Kız Öğrenci Yurdu ve Sarıkamış Milliyet Gazetesi Kız Öğrenci Yurdu’ndaki kız öğrencilere, öğrencilerin velilerine, belletmen ve öğretmenlere, aynı zamanda okul ve yurt idarecilerine eğitimler düzenlendi.
 • 302215_238763012854615_726840978_n

Proje Hedefi:

 • Özellikle Kars’ta ortaöğretimde okuyan kız öğrencilerin okulda kalmaları ve meslek hayatına geçmeleri için motivasyonlarını, mesleki becerilerini ve yetkinliklerini arttırmayı,
 • Kars’ta ortaöğretimde görev yapan öğretmenlerin; öğretmenlik ve rehberlik konusundaki niteliklerinin ve vizyonlarının geliştirilmesi, dolayısıyla genel eğitim kalitesinin artmasını sağlamayı,
 • Toplumda cinsiyet farkındalığını arttırarak kız öğrencilerin eğitiminde cinsiyet ayrımcılığının önlenmesine katkıda bulunmayı hedefledik.

Projenin Sayısal Sonuçları:

 • Proje 12 ayda tamamlandı
 • 3 bilgisayar atölyesi kuruldu
 • 118 kız öğrenci Temel Bilgisayar, 30 kız öğrenci Formasyon ve 27 kız öğrenci Sağlık Meslek Becerisi eğitimi aldı
 • Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda yapılan 4 seminere 77 veli katıldı
 • 83 öğretmen “iletişim becerileri” ve “motivasyon” eğitimi aldı
 • 364 kız öğrenci Mor Sertifika Programına katıldı (Mor Sertifika: Eleştirel toplumsal cinsiyet bakış açısını geliştirmeye yönelik  bir eğitim programıdır.)
 • 3 motivasyon toplantısına 374 kız öğrenci ve 12 rol model katıldı (Rol Model Buluşması)
 • 45 kız öğrenci iletişim becerileri eğitimi aldı.

Genç KAGİDER (Proje Koordinatörü: Meltem Karaarslan)

734894_323553727750844_1236541794_n

 

 • Genç KAGİDER’de gençlerin özgüveni yüksek, kariyerini planlayan, nitelikli donanıma sahip gençler olarak yetişmeleri amacıyla kişisel gelişim eğitimleri, liderlerle sohbetler, seminerler, iş fikri yarışmaları ve projeler gibi çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz.

2012 yılında;

 • Türkiye Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER,  JPMorgan Chase Foundation’ın proje desteği ile 2012 eğitim yılı içerisinde Türkiye genelinde 10 farklı üniversitede, kadınların eğitim programlarının, eğitim performanslarının ve hedeflerinin ileride gerek profesyonel gerekse girişimci olarak iş gücüne katılım yolunda olması mesajının verilmesi, kadınların kariyer planlaması yapmalarını, gelecekte iş hayatına odaklanmalarını, iş hayatı içinde yer almalarını sağlamak ve kadının ekonomiye katılımının önemini tüm topluma yaymak amacıyla “Genç KAGİDER Günleri” projesini hayata geçirdi.Proje kapsamında gençler, fikir önderleri, akademisyenler, girişimciler ve iş dünyasından rol modeller ile buluştu. Gerçekleşen interaktif panellerde kadınların ekonomik hayata katılımının önemi vurgulandı. Genç KAGİDER Günleri; 21 Şubat Sabancı Üniversitesi’nde, 9 Mart 2012 Dumlupınar Üniversitesi’nde, 18 Nisan 2012 Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, 26 Nisan 2012 Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde, 2 Mayıs 2012 Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde, 5 Ekim 2012 Boğaziçi Üniversitesi’nde, 12 Ekim 2012 Dicle Üniversitesi’nde, 7 Kasım 2012 Kocaeli Üniversitesi’nde, 30 Kasım 2012 Çukurova Üniversitesi’nde ve 21 Aralık 2012 Dokuz Eylül Üniversitesi’nde gerçekleşti.
 • 421222_302196233177959_1481272197_n

Genç KAGİDER Günleri sosyal medya aracılığıyla 20.878, 10 üniversitede gerçekleştirilen interaktif panellerle 2.820 kişiye ulaştı.

 • Genç KAGİDER 2012 içerisinde gençlere kişisel gelişimleri ve kariyerleri için ücretsiz eğitim fırsatları sunmuştur. 2012 içerisinde: Kariyer Belirleme, Etkili Sunum Teknikleri, Kişisel Farkındalık ve Liderlik Eğitimi ve Zaman Yönetimi Eğitimi gerçekleştirilmiştir. Eğitimlere toplam 32 kişi katılmıştır.
 • İshak Alaton Sohbeti; Ekim ayında Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton ile kendisinin bilgi, tecrübe ve deneyimlerini keyifle dinlediğimiz, gençlerin ilham aldığı bir “Sohbet Toplantısı” gerçekleştirdik. Hem KAGİDER hem de Genç KAGİDER danışma kurulu üyelerinin katılımı ile 2 Ekim’de bir araya geldik.

Facebook: www.facebook.com/genckagider
Twitter: www.twitter.com/genckagider

2013 yılında da eğitimler, liderle buluşmalar ve çeşitli projelerle gençlerle birlikte olmaya devam edeceğiz.

1070012_400200566752826_664301260_n

 

Genç Fikirler Güçlü Kadınlar Projesi (Proje Koordinatörü: Meltem Karaarslan)

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Intel Türkiye ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliği ile kadınların farklı alanlarda karşılaştıkları problemlere yenilikçi çözüm önerileri geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla “Genç Fikirler, Güçlü Kadınlar” projesi hayata geçti.
 • Proje ile 18 – 30 yaş arası gençler aracılığı ile öncellikle kaynaklara erişimin sınırlı olduğu kesimlerdeki kadınların konumlarının güçlendirilmesi; iş dünyası, eğitim, sağlık, çevre, karar alma mekanizmaları gibi farklı alanlarda karşılaştıkları problemlere yönelik farkındalık ve fırsat yaratmayı amaçlayan teknoloji destekli çözüm önerileri ve/veya sosyal girişimcilik projeleri üretilmesi hedeflenmektedir.
 • 3 yıl sürmesi planlanan Genç Fikirler Güçlü Kadınlar Projesi‘nin ilk yılında Kütahya, Gaziantep ve Erzurum illerinden seçilen 100’er katılımcının olacağı 3 fikir kampı yapılması planlanıyor. “Genç Fikirler Güçlü Kadınlar” Projesi’ne 3 yılda Türkiye genelinde 1000’in üzerinde genç kadının katılması amaçlanıyor.Proje web sitesi: http://www.gencfikirlerguclukadinlar.com/
  Twitter: https://twitter.com/GFGK_Projesi
  Facebook: http://www.facebook.com/GencFikirlerGucluKadinlar

1 thought on “Genç Dinamikler

 1. Geri bildirim: Meltem ve Projesi Pisi Shoe | yaz-gi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s