Prens’le Lego Filmi Hakkında…

indirBu sene prensimle sık sık sinemaya gidiyoruz.Hatta bir hafta önceden gideceğimiz filmi frekmanlarından  seçiyoruz.Geçtiğimiz hafta Lego filmine tekrar gitmek istediğini söyleyince, ben de merak ettim, ve onunla, ben ilk kez o ikinci kez seyretmek üzere koltuklarımıza kurulduk. Bana hep heyacanla kötü polisin sonunda nasıl iyi polis olduğunu anlatmaya çalışıyordu.Filmi seyredince, sadece çocuklar için değil, büyükler için de çok güzel mesajlar içeren çok güzel bir film ile karşılaştım. Günümüzün kapitalist düzeninin, yanlışları,  çok güzel  hicvediliyor.Sonun da verilen mesaj  ise filmin en güzel yeri.Keyifle seyrettim. Prensimin bu derece iyi anlaması beni çok şaşırttı, mutlu etti. İnşallah her seyredene de aynı duyguları yaşatır.Filmin sonunda yazılar çıkmaya başladığında beni durdurdu, filmin en güzel parçalarından Batman’in şarkısını da bekleyelim, dinleyelim istedi.Sonunda onunla bu güzel filmi, şarkılarıyla, yorumlarıyla çok severek izledim, sizlerle de filmin iki şarkısını,  yorumları   ve özet tanıtımını paylaşıyorum. Vaktiniz olursa kaçırmayın, derim..

warner brosun animasyon işinde çok iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. lego movie o kadar eğlenceli ve derin bir film ki(evet derin) yapmadığı gönderme, memnun etmediği fandom, hicvetmediği alan kalmıyor. bu sırada sizi deli gibi eğlendiriyor. işçi sınıfına mensup bir karakterin, resmen kapitalizm ile mücadelesini izlerken, bize o müthiş şarkısı ile batman ve arkadaşları eşlik ediyor. filmin türkçe dublajıda ayrı bir güzel olmuş

 

LEGO® FİLMİ, Warner Bros. Pictures ve Village Roadshow Pictures’ın sunduğu  ilk uzun metrajlı LEGO®macera filmidir.

3D formatında ve bilgisayar animasyonu olarak hazırlanan LEGO® FİLMİ, macerasında; sıradan, kurallara her zaman uyan, ortalama bir LEGO® minifigürü olan Emmet adlı karakterin, yanlışlıkla dünyayı kurtaracak en sıra dışı kişi olarak tanınması konu ediliyor. Umutsuz ve gülünç bir şekilde bu duruma hazırlıksız yakalanan Emmet, kendisini yabancı bir birliğin içinde bulur ve zalim bir hükümdarı durdurmak için epik bir yolculuğa çıkar.

Türkiye’de Türkçe dublajlı olarak da vizyona girecek “LEGO® FİLMİ / THE LEGO® MOVIE” baş karakterlerini; Chris Pratt, Will Ferrell, Elizabeth Banks, Liam Neeson, Will Arnett, Nick Offerman, Alison Brie ve Morgan Freeman seslendiriyorlar.

Filmi Phil Lord & Christopher Miller (“21 Jump Street,” “Cloudy with a Chance of Meatballs”) yönetiyor. Orjinal senaryo ve hikaye Dan Hageman & Kevin Hageman ve Phil Lord & Christopher Miller tarafından LEGO® oyuncaklarından yola çıkılarak yazıldı. Yapımcılar Dan Lin (“Sherlock Holmes,” “Sherlock Holmes: A Game of Shadows”) ve Roy Lee (“The Departed,” “How to Train Your Dragon”).

Evdeki lego sepetinden 3d sinema dünyasına

Duygu Kocabaylıoğlu

Bir Lego setiyle en fazla ne yapabilirsiniz? Bir ev, aile, bir mahalle, bir uzay gemisi, savaş tankı… Şahsen benim şehirler, hatta ülkeler yaratacak kadar çok Lego setim olmadı; en fazla yeşil panjurlu sevimli evler, uzun boyunlu zürafalar yapardım, elimdeki parçalar bitince, bozar bozar aynı şeyi yeniden inşa ederdim. Kısa bir süre sonra çift katlı, bahçeli, müstakil bir ev yapmakta ustalaşmıştım, tıpkı Lego Filmi’ndeki “usta yapıcılar” gibi. Bu Cuma ülkemizde de gösterime giren Lego Filmi, tam da ithal oyuncak ürünlerin Türkiye’de tavan yaptığı dönemde yaratıcı çocukluğunu geçirmiş ’80 doğumlulara hitaben, hatta ithafen bir yapım. Oyuncaktan sinemaya uyarlanıyor ve en nihayetinde masumane bir hikaye anlatıyor diye aldanmayın, büyüklerin de keyifle, hatta kahkahalarla seyredeceği bir film karşımızdaki.

Her ikisi de animasyonun mutfağından gelen Phil Lord  (Köfte Yağmuru serisi) ve Chris Miller’in (Şrek serisi) Köfte Yağmuru ve Liseli Polisler’den sonra beraber imza attıkları bu son filmde, özgün senaryo da aynı ikiliye ait. Baştan aşağıya, sinema tarihindeki pek çok kült filme ve karaktere göndermeyle bezeli olan film, kötücül bir güç olan Bay Başkan’ın iyilerin tarafındaki büyücü Vitruvius’ü dize getirip, yıllarca kovalanacak bir kehanetin önünü açmasıyla başlıyor. Kehanete göre farklı ülkelerden oluşan Legolar dünyasını Bay Başkan’ın zulmünden kurtarabilecek tek bir kişi vardır, o da seçilmiş, “özel olan”; yani “neo : the one”, Matrix’e hoş geldiniz!

Aslında sıradan bir Lego inşaat işçisiyken tesadüfen ”özel” olana dönüşen Emmet’ı tüm hikaye boyunca bu kehaneti gerçekleştirmeye çalışırken izliyoruz. Yanında da ona yardım eden usta yapıcılar Çılgın Stil Lucy’yi, Batman ve kâhin Vitruvius çekirdek ekibi oluşturuyor.  Anlamlı bir çerçeve hikayeye hizmet eden bu macerada Abraham Lincoln’den, Korsan Metal Sakal’a, Gandalf’tan  NBA yıldızı Shaquille O’Neal’a kadar, Lego karakterlerden oluşan, hem popüler kültür hem de insanlık tarihinden önemli figürler bir görünüp bir kayboluyor.

Filmin senaryo açısından dile getirdiği bariz bir detay var: Hepimiz birileri tarafından inşa edilmiş aynı tek düze hayatları yaşayıp, her gün aynı yönergelerle hayatlarımızı tüketiyor, bize sunulanları gerçekten sevip sevmediğimizi bile sorgulamadan tüketiyoruz. Bu kadar “fast food” yaşayınca da, hayatlarımızda herhangi bir kahramanlığa yer olmayan sıradan Lego işçilerine, makinenin parçalarına dönüşüyoruz. Hatta mesai arkadaşlarımız tarafından bile fark edilmiyoruz, içimizdeki cevher de keşfedilmeden bizimle birlikte ölmeye mahkum ediliyor. Kapitalizmin “benim istediğim gibi olacaksın, ben ne veriyorsam onu tüketeceksin” mottosunu, yine aynı dinamiğin yarattığı bir oyuncak markası üzerinden eleştiriliyor olması da ayrı bir ironi.

Filmin tüm bu karakterleri ve hikâyeyi kurgulayan esas öyküsü ise sorunlu bir baba-oğul ilişkisi. Kendi hobisi olan Lego koleksiyonuna oyuncağın hedef kitlesi olan iki çocuğunu yaklaştırmayan bir babayı, oğlunun yaratıcılığı ve hayal gücü karşısında afallatıyor Phil Lord  ve Chris Miller ikilisi. Bu noktada da film, çocuk seyirci kitlesini kendi cephesine çekip, Legolar ile kendisine bambaşka bir evren kurmuş olan çocuk kahraman ile özdeşlik kurmalarını sağlıyor.

Filmin Türkçe dublaj yönünden de kısaca bahsetmek gerekirse, küfürsüz esprilerin hafif argo tadı çeviride korunmuş, ama günümüz fırlama çocukları için engel teşkil etmeyecek bir düzeyde. Hatta karakterlerin başlarından geçen pek çok olay eğitici diyebileceğimiz deyimlerle süslenmiş. Sercan GidişoğluMazlum KiperUğur Taşdemir , Arda AydınUmut Tabak gibi deneyimli ve animasyonda aşinası olduğumuz dublaj sanatçıları ise filmin seyirlik keyfini artırıyor.

Geniş bir teknik kadronun elinden çıkan Lego Filmi, çocukluğumuzun 2 boyutlu oyuncaklarının, 3D animasyon teknolojisiyle beyazperdede ‘can bulmuş’ hali. Oscar adaylığı olmasa da haftanın keyifli seyirliklerinden…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s