Mimoza ve Fikret Alphan

Bodrum’da çok sevdiğim bir restorant, herkesin gönlünde taht kurmuş bir yer,uluslararası üne sahip, dünyanın her yanından müşterileri var.Herkese mutlaka gidin dediğim çok şık, farklı,bulunduğu yere değer katan bir adres.Mimoza – Gümüşlük.

mimoza1

Bazıları pahalı bulabilir, neye göre, nereye göre pahalı, düşünmek tartmak lazım. Bodrum’daki çoğu balık lokantası ile aynı fiyatlarda. Tabi ki normalin üstünde. Ama aldığınız hizmete, bulunduğunuz ortama değer.Benim için hep Bodrum klasiği.

mimoza-balc4b1k

Mimoza; Gümüşlük’te deniz  kıyısına inince sağ taraftaki deniz  kenarındaki restorantların en sonunda yer alıyor, gün batımına doyamayacağınız, olağanüstü bir yer. Özellikle balıklarıyla ve deniz mahsulleriyle ünlü. Gitmeden rezervasyon şart, sezonda birkaç gün önceden ayırmak gerekebilir.Kimine göre büyülü, kimine göre Bodrum’un en romantik köşesi, kimine göre Bodrum’un incisi, ruhu… Bana göre hepsi.

thumb_600

Mimoza’da kahve, likör ve badem ile  begonviller içinde ikram ediliyor.

Benim bu gün sezon bitmişken  Mimoza’yı yazmamın nedeni ise sahibi, girişimcisi. Ünlü liderlerin, sanatçıların, iş adamlarının da  uğrak mekanı olan Mimoza’nın başarısı; sahibi, iş adamı Fikret Alphan’a ait. Çok özel  bir girişimcilik hikayesi var.Bodrum Gümüşlük’te kendinizi rüya aleminde gibi hissettiren  Mimoza’nın sahibi her zaman mekanında, müşterilerini konuk gibi ağIrlıyor.Çalışanlar da çok candan farklı.  Fikret Alphan 30 yıl önce memleketi Ağrı’dan kalkıp Gümüşlük’e çalışmaya gelmiş. Burada bir süre inşaatlarda çalışmış. Daha sonra burada bulunan çeşitli mekanlarda 17 yıl lokantalarda komilik ve garsonluk yapmış. Tam pes edip memleketine dönecekken bulduğu bu mekanı cennete çevirmiş.Böyle bir mücadele sonrası Mimoza’yı yemekleri, ortamı, sunumu ve müzikleriyle çok özel, dünyaca ünlü mekana çevirmek, istikrarlı devam etmek, bu ünü, ismi korumak çok önemli. Fikret Alphan gerçekten çok başarılı bir girişimci.çok büyümeden markasını korumak devam ettirmek istiyor. Kışın kapatıyorlar.

thumb_600 (1)

Mimoza’nın ünlü peynirli karidesli salatası

Mimoza ile yazılacak çok şey var. Adını aldığı mimoza ağacı, kahveye kadar her konuda çok özel sunumları, çok ünlü yemekleri, mehtaplı gecelerİ, gün batarken kendinizi masal dünyasında hissetmeniz, deniz içindeki su kabağından fenerlerle gerçekleştirilen  ışık oyunları,hepsi insanı hayaller, masallar, rüyalar alemine  götürüyor.

Ffikret210813

Forbes dergisinin açıkladığı dünyanın en zengin 37’nci iş adamı Meksikalı Ricardo Benjamin Salinas Pliego, müdavimi olduğu Bodrum Mimoza’nın sahibi Fikret Alphan ile, Mimoza’da .Ricardo Benjamin Fikret Alphan’a Meksika bir restorant açmak  için ortaklık da teklif etmiş. 

Ama ben bugün özellikle Fikret Alphan’ı kutlamak alkışlamak için Mimoza’yı yazdım, Bodrum’da başarılı olmak, klasik olmak, marka olmak kolay değil, hatta çok zor…sevgiler, sevgiler…

1 thought on “Mimoza ve Fikret Alphan

  1. Geri bildirim: Eylül’de Gel…Bodrum’a | yaz-gi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s