Briç Hakkında

Briç de yeni sezon açıldı, ben de seneler önce Ekim ayında Maçka’da İTÜ sinde Hocam Süleyman Kolata ile derslere başlamıştım, bütün yoğunluğumun arasına dersleri de sığdırabilmiştim. Şimdi çok mutluyum, iyi ki öğrenmişim, iyi ki briç dünyasına katılmışım.O günleri ve benim briç serüvenimi  bir öceki yazımda anlattım, şimdi de briç hakkında biraz bilgi paylaşmak istedim,Büyük Klüp Dergisinde yayınlanan Briç Nedir? yazısı ve Galatasaray Spor Klübünün Briçin Tarihçesi ile ilgili yazılarını aşağıda ekledim. Vaktiniz olursa okuyun derim, sevgiler, sevgiler…

 

BRİÇ NEDİR?

Briç bir spor, bir bilim dalı ve müzikle birlikte yegane evrensel dildir.

Briç, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından 1998 yılında zihin sporu olarak kabul ve ilan edilmiştir. 11 üniversitemizde kredili ders, 3 üniversitemizde de kredisiz ders olarak okutulmaktadır. Bunların dışında 11 üniversitemizde de briç topluluğu veya kulübü bulunmaktadır. Briç yarışmaları, Dünya Briç Federasyonu Hukuk Komitesi tarafından kabul edilen ve her on yılda bir değişikliğe uğrayan (ki en son 2007 yılında güncellenmiştir) Briç Kanunu ve buna dayanılarak çıkartılan birçok yönetmelik ve talimatlara göre düzenlenir.

Briç dili 15 kelimeden oluşur ve her yaştan insana hitap eder.

(Pas, kontr, sürkontr, bir, iki, üç, dört, beş, altı, yedi, sanzatu, trefl, karo, kör, pik)

Bedensel engelliler, diğer yarışmacılarla aynı koşullarda ve eşit şartlarda briç oynayabilirler. Görme engelliler için kabartma yazılı oyun kartları bulunmaktadır.

Briç bir zihin jimnastiğidir.

Analitik düşünme, beyni doğru kullanma ve sebep sonuç ilişkisi kurabilme yeteneklerini geliştirir.

Briç, disiplin, etik davranış, rekabet, performans, konsantrasyon, mücadele, refleks ve dayanıklılık gibi unsurları içerir.

TARİHÇE

  1. yy’ın başlarında İngiltere’den doğduğu söylenir. İlk kez 1860’lı yıllarda İstanbul’daki elçiliklerde çalışan görevliler tarafından oynandığı kabul edilir. Dünya Briç Federasyonu 1958 yılında kurulmuş ve ilk Briç Olimpiyatı 1960 yılında düzenlenmiştir.

Türkiye Briç Federasyonu 1964 yılında kurulmuş ve 1997 yılında da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü çatısına girmiştir.

BRİÇ NASIL OYNANIR?

Briç 52 karttan oluşan standart oyun kağıtla oynanır. Bir masada dört oyuncu oturur. Bunlardan karşılıklı oturanlar birbirlerinin partnerleridir.

Bir oyuncu turnuvaya hangi yönde başlamışsa, seans boyunca aynı yönde oynamaya devam eder.

Turnuvalarda önceden dağıtılmış kartlar özel bir kutu (bord) içinde, yönleri belirlenmiş olarak hazır halde masaya gelir ve her oyuncu kendisine yönde bulunan 13 kartı alır ve Deklerasyon (arttırma) aşaması başlar. Bu aşamada, arttırma kutuları (bidding-box) kullanılarak ne oynanacağına (kontrat) karar verilir. Bundan sonra oyun aşaması başlar.

BRİÇ YARIŞMALARI ÜÇ TÜRLÜDÜR:

1- Takım Yarışmaları (takımlar altı oyuncudan oluşur bunlardan dördü oynar diğer ikisi ise yedek bekler).

2- İkili Yarışmalar (oyuncular turnuva boyunca devamlı olarak kendi partnerleriyle oynar).

3- Bireysel Yarışmalar (her oyuncu kendi adına oynar her turda diğer oyuncularla değişerek partner olur).

BRİÇ YARIŞMALARI AŞAĞIDAKİ KATEGORİLERDE YAPILIR:

Açık: Her kategoriden oyuncunun girebileceği yarışmalar.

Bayanlar: Sadece bayanların yer alabileceği yarışmalar.

Senyörler: Sadece, en az 60 yaşında olan oyuncuların yer alabileceği yarışmalar.

Junior: En fazla yirmi beş yaşında olan oyuncuların katılabileceği yarışmalar.

Gençler: Sadece, en fazla yirmi yaşında olan oyuncuların katılabileceği yarışmalar.

Karışık: Bir bayan ve bir erkek oyuncudan oluşan bir ekiplerin katılabildiği yarışmalar.

Üniversite: En fazla yirmi sekiz yaşında olan Üniversite öğrencilerinin katılabildiği yarışmalar.

 “büyükkulüpdergisi- 08 Haziran 2010 “

*****

http://www.galatasaray.org/amator/pages/brictarih.php

Briç, 1856’daki Kırım Savaşı sırasında İstanbul’a gelen İngiliz askerleri ile Türkler’in ortaklaşa yarattığı bir oyundur. Anavatanı Türkiye’dir. İki insanla, iki insana karşı oynanan, insanlar arasında bir köprü kurularak oynanması zorunlu bir oyundur. Yaratıcıları, hem bu çağrışım nedeniyle, hem de Galata Köprüsü’ne karşı oynarken köprüden esinlenerek oyuna “bridge” adını vermişlerdir. Oyunun ilk kuralları 1871’de konmuştur.

Briç en büyük gelişmesini Amerika’da göstermiş ve ilk lig/federasyon orada 1927 yılındaAmerican Contract Bridge League (ACBL) adı ile kurulmuştur. 2003 yılındaki üye sayısı 165.000’dir. Amerika’ daki lisanslı oyuncu sayısı da 10 milyonun üzerindedir. En çok dünya şampiyonluklarını da Amerika kazanmaktadır. Onu İtalya, İngiltere, Fransa, Polonya, Danimarka, Rusya, Çin ve Hollanda izlemektedir.

Dünya Briç Federasyonu, The World Bridge Federatıon (WBF), American Contrat Bridge League (ACBL), European Bridge League (EBL) ve Australian Bridge Council (ABC) tarafından 1958 yılında kurulmuştur. 2004 yılında bağlı federasyon sayısı 120’ye ulaşmıştır. Üye sayısı bir milyondan fazladır. Türkiye’de Briç Federasyonu Futbol Federasyonu’ndan çok sonra 1996 yılında kurulmuştur. 300’e yakın briç kulübümüz vardır. Bu sayı dünyada 100.000’den fazladır.

WBF, ilk Briç Olimpiyatını 1960 yılında düzenlemiştir. 2004 yılında yapılan 12. Olimpiyat Ekim 2004 tarihinde 83 ülke ve 3000 kişinin katılımı ile İstanbul’da yapılmıştır.

Dünyada briç oynayan ünlüler arasında Bill Gates, Ömer Şerif, M. Navratilova, D. Eisenhower sayılabilir.

Briç sporu hakkında bazı bilimsel gerçekler:
# Gerçek ve doğru bir spordur.
# Müzikten daha evrensel bir dildir.
# Akıl, zeka ve hafıza kullanan bir beyin sporudur.
# Diğer spor dallarındaki gibi kurallar, etik değerler, disiplin, eğitim, uygulama, yarışma, performans, fair play yanında strateji, rakibi zora sokma/yanıltma, planlama, konsantrasyon, çabuk refleks, bilgiyi doğru kullanma, iyi zamanlama, azim ve kalbini de vererek oynanması gereken bir spordur.
# Bir kurallar bütünüdür. Kurallara ve etik değerlere saygı çok önemlidir.
# 10’un önüne 37 sıfır koyun, işte o kadar dağılım olasılığı vardır. Ömür boyu aynı problemle karşılaşmazsınız. Çok dinamik bir oyundur.

9’dan 99’a (eskiden 7’den 70’e denirdi, ölüm yaşı 40’tan 80’e çıkınca 9’dan 99’a oldu.) hemen hemen herkesin, dil, din, ırk, sınıf, yaş, cinsiyet, beden özrü farkının olmadığı ve ömür boyu teorik ve pratik eğitimi süren bir numaralı zihin sporudur. 70 yaşında hala milli takımda oynayanlar vardır.

Kulüpte, evde, kahvede, piknikte, otelde, yurt içi/yurt dışı gezilerde, internette, elektronik ve yazılı basında, her yerde, her pozisyonda oynanabilir. Masrafı adeta sıfırdır. En ucuz uğraşlardan biridir.

Bir sürü ülkede lise ve üniversitelerde ders ve seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Avrupa ve dünya şampiyonaları, 48 yıldır da olimpiyatları yapılmaktadır. Türkiye hepsine katılmıştır. En iyi derecesi yedinciliktir.

Her sınıf insanın sınıf farkı gözetmeksizin oynayabileceği bir oyundur. Dünyanın her yerinde her briççi diğeriyle dosttur. Herkes diyalekt hariç aynı dili kullanır.

Hocalık ve oyunculuktan geçimini sağlayan çoktur.

Yaşam becerisi olarak kazandırdıkları:
# Başarılı iken performansı korumak ve geliştirmek
# Başarı ve başarısızlığı yönetmek
# Kendini motive etmek
# Başkalarının değerlerini aynen kabul etmek
# Risk almak
# Özdenetim sağlamak
# Sınırlarını zorlamak
# Sınırlarını bilmek ve kabullenmek
# Rakibe saygı duymak
# Eleştiriye açık olmak
# Doğru karar kavramını kazanmak ve doğru karar oranını artırmak
# Davranışımızın sorumluluğunu üstlenmek
# Çatışmaları çözmek.

Ortaklık kavramı için de ideal bir uygulama alanıdır. İletişim, uyum ve dayanışma ister. Bireysel ve toplumsal ilişkiler bütünüdür. Dolayısıyla bu konuda da eğiticidir.

Hazırlayan: Yılmaz Dağdeviren http://www.galatasaray.org/amator/pages/brictarih.php

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s