yaz-gi

Kişisel Gelişim, Girişimcilik Hikayeleri ve hayata dair herşey – Meral Varuy

yaz-gi

“Parasını Yöneten Hayatını Yönetir”

 Ben gazete ve dergi tutkunuyum, her gün gazetelere bakmadan güne başlamam, çok severek okuduğum köşe yazarlarım var. Bu gün size onlardan birini anlatmak istiyorum.Özlem Denizmen ekonomist yazar, Ağustos ayında, çok sevdiğim ekonomi yazarı   Ali Rıza Kardüz’ü yazmıştım. Bu gün de benim ve çoğu okurun Ekonomist Güzin Ablası Özlem Denizmen’i paylaşacağım. Belki biliyorsunuz, belki de bundan sonra okursunuz.

Aşağıda Özlem Denizmen’in Para Durumu adlı sitesinden bir yazı ve kitabını tanıttığı yazıları paylaştım.Biraz da Özlem Denizmen hakkında bilgi…

hqdefault

“Parasını Yöneten Hayatını Yönetir” diyor,Özlem Denizmen; ister bireysel finans sorunlarınız, ister şirketinizle ilgili sorunlarınız için her zaman ihtiyaç duyacağınız bilgileri içeren çok güzel bir web’i var. Bütün köşe yazıları da orada çıkıyor.Ben çok severek okuyorum. İki haftadır Hürriyet Turuncu da çıkan yazılarında Sadeleşmeyi anlatıyor, bence günümüzün önemli eksikliklerinden biri. Çoğumuzun beceremediği bir durum. Halbuki bir başlasak ne kadar rahatlayacağız. Aslında hep başlıyoruz, sonra yine kapılıyoruz, dünyanın tüketim çemberine. Benim gibi bir kere daha denemek isteyenlere kolay gelsin, iyi hafta sonları sevgiler, sevgiler…

Cebinde Mucize Yarat!

480_Cebinde_Mucize_Yarat

 

Bir sorunla karşılaşan kişi, bu durumun sadece kendi başına geldiğini zanneder. Ama yanılır. Hele ki PARA DURUMU’yla ilgili sorunlarda… Çözüm, doğru para yönetimi. Para ile ilişkinizde rehber bir kitap hazırladım: Cebinde Mucize Yarat!

Anne, iş kadını, sosyal girişimci, yapımcı, gazete yazarlığı olarak birçok şapkam var. Şimdi bu şapkalara bir yenisi daha eklendi: Kitap yazarlığı… Evet benim de bir kitabım var artık. Topluma fayda sağlayacak, sosyal bir girişim olarak, son iki yıldır Türkiye’deki finansal okuryazarlık kavramının yaygınlaştırılması amacıyla başlattığım çalışmalarımı POSTA Gazetesi’ndeki yazılarımda sizlerle paylaşıyorum.

‘Cebinde Mucize Yarat’ adlı kitabımda ise kaçırmış olduğunuz bütün tavsiyelerimi bir arada bulabilirsiniz. Evet, para ile ilişkinizde, en pratik yol ve yöntemlerle size kılavuzluk edecek bir başucu kitabı hazırladım. ‘Cebinde Mucize Yarat!’, bu anlamda yazılmış ilk olma özelliğine sahip. Kendi yaşamımdan notlarla renklendirip, sizlere günlük hayatınızda para yönetmek için yol gösterici olmayı hedefledim. Bu kitap, aslında kendi hedeflerim ve aldığım yolu ortaya koyması açısından da ilginç. Kitapta kendi hayatımdan yola çıkarak, benim gibi bir yolculuğa çıkmak isteyenlere örnek oluşturmak istedim. “Parasını yöneten, hayatını yönetir” demek kolay, ama nasıl? Bu sorunun yanıtı vermek ve bunun yollarını anlatmak için yazdım bu kitabı.

Cahit Çelikel’in illüstrasyonlarıyla süslenip Destek Yayınları’ndan çıkan kitabımda, ister memur ister milyoner olsun herkesin işine yarayacak öneriler var. Bu kılavuz kitap, size parayla ilgili her türlü sorununuzu çözmede yol gösterecek. Ayrıca sorunlarınızı bana yazın. Yanıtlan görünce, aslında hayatınızı yönetebileceğinizi göreceksiniz.

Neden parasını yöneten hayatını yönetir?
“Kendini yönetebilen dünyayı yönetebilir” demiş M.Ö. 427′de Plato. Ben bu anlamlı söze, 21′inci yüzyıl ilavesi yapıp ‘Parasını yöneten hayatını yönetir’ diyorum. Çünkü para konularını hayatın içine alıp bir parçası yapmalıyız. Ondan korkmayarak onu yöneterek ve gerektiği kadar önemseyerek. Çünkü o zaten hayatımızın yüzümüze vuran soğuk su kadar gerçek bir parçası. Böylece ‘kontrol’ bizde, ‘güç’ bizde olacak.

Keyifli ve pratik bir kılavuz
‘Cebinde Mucize Yarat’ isimli kitabım için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kişisel anlamda parayı yönetmenin sürdürülebilir kalkınma için de önemli olduğunu belirterek, “Bu kitap, günlük hayattaki para konularına samimi bir dille ışık tutuyor” dedi. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ise bir süredir sosyal girişimcilik şapkasıyla sosyal ve görsel medyada yürüttüğüm ‘finansal okuryazarlık’ projesini bu kitapla kalıcı hale getirdiğimi vurguladı. Şahenk, “Böylece insanların günlük hayatlarında birçok karar almalarını gerektiren para ve bütçe yönetimi konusunda her an başvurabilecekleri önemli bir referans kaynakları, keyifli ve faydalı bir kılavuzları oldu” dedi.0

Sihirli Değnek
Hayatta dışarıdan gelip sizin hayatınızı kurtaracak sihirli bir değnek yok! Siz varsınız. Beyaz atlı finansal bir prens yani eş, çocuk, anne, baba, abla, abi, sevgili ya da sihirli değnek beklemeyi bırakın. Artık harekete geçin. Kimse gelip sizi kurtaramaz. Hayatınızın, bütçenizin, paranızın tek kurtarıcısı ve yöneticisi var, o da kendinizsiniz.

Özlem Denizmen Kimdir?

İşkadını, sosyal girişimci, yapımcı, anne…

Eğitim
Hayatın bütününün bir eğitim olduğuna inanan Özlem Denizmen, Lisans Eğitimini Cornell Üniversitesi Endüstri İşletmeciliği bölümünde tamamlamış, sonra, MIT Sloan School of Management’ta MBA (Finans) yüksek lisansı yapmıştır. Denizmen ayrıca, Stanford’ta Etkileme Teknikleri, GE Crotonville Merkezinde Liderlik, Harvard Business School’da İleri Seviye Yönetim programlarını tamamlamıştır.

İş Hayatı
Çalışma hayatının temeli Finansal Planlama olan Özlem Denizmen, çalışma hayatına 1994′te Amerika’da Finansal Analist olarak Merrill Lynch Yatırım Bankası’nda başlamıştır. Türkiye’deki iş hayatına Garanti Yatırım Bankası’nda devam etmiş, 2000 yılından bu yana Doğuş Grubu’nda Strateji Bölüm Başkanlığı görevini icra etmektedir. Ayrıca grup içinde, Bütçe Planlama, İş Geliştirme, Yatırımcı İlişkileri üzerine çeşitli görevlerde çalışmıştır. Doğuş Otomotiv ve Doğuş Oto Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Sosyal Girişim
Ülkemizde bireysel para yönetimi bilgisinin artması, ülkemiz insanın daha mutlu, finansal huzurlu bireyler olması çabası içinde PARA DURUMU sosyal girişimini başlatmıştır.

Sivil Toplum

 • T.C. Kalkınma Bakanlığı Yurtiçi Taarruflar Özel İhtisas Komisyonu,
 • Dünya Bankası Uluslararası Kadın İş Liderleri Konseyi (ICWBL)Sermaye Ulaşım Komitesi ,
 • Dünya Ekonomi Forumu (WEF) ‘’Learn Money’’ Finansal Okuryazarlık Eş Başkanı,
 • Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD),
 • Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK),
 • Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD),
 • OECD Organizasyonu Finansal Eğitim,
 • Uluslararası Çocuk Finansal Eğitimi (Child&Youth Finance International) Danışma Kurulu ,
 • Her yıl Münih’te düzenlenen  yeni fikirler konferansı Digital Life Design(DLD)Türkiye fahri temsilcisi
 • FODER Kurucu Başkanı

Ödüller

 • 2010 yılında Obama Beyaz Saray Girişimcilik Zirvesi’ne katılan 5 Türk’ten biri seçildi,
 • 2011 yılında Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından  ‘’Genç Küresel Liderler’’ listesine seçildi
 • Amerikan Türk Cemiyeti tarafından ‘’2011 Genç Cemiyet Lideri’’ seçildi,
 • Türkiye Özel Sektör Gönüllüleri Derneği tarafından ’’2011 En Başarılı Gönüllü Jüri Özel Ödülü’’ ile ödüllendirildi,
 • 2011 yılında İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği (Business and Professional Woman/BPW) tarafından ‘’Sosyal Girişimcilik Alanında Yılın En Başarılı Kadını’’ seçildi.

Aile

Özlem Denizmen evli ve iki çocuk annesidir.

 

 

3 thoughts on ““Parasını Yöneten Hayatını Yönetir”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: