Grand Kanyon’da…

Grand Kanyona gitme fikri bir senedir, programladığımız bir şeydi. Las Vegas turumuzun sonunda 2-3 gün ekleyip arabamızla gitmek ve kalmak istiyorduk. Her şeyi ona göre planladık. Ama hava koşulları bu mevsimde çok iyi olmayabilir, bilgileri ile, son anda Las Vegas’daki otelimizden bir tur alıp gitmeye razı olduk. Aıabamızı otelde brakıp, çok araştırarak en iyisi olduğuna inandığımız bir özel turla, sabah saat 6 da yola çıktık.4 saat gibi yol gittik, Kısa molalar verdik. Nevada, Arizona ve sonunda Grand Kanyon’a ulaştık.

12376486_10154054161609311_7984291852164004979_n

 

Gerçekten olağan üstü yerler.. Dünyanın en güzel noktalarından biri, Birleşmiş Milletler’in koruma altına aldığı yerlerden. Bölgeyi müthiş bir doğal  park haline getirmişler.Çok geniş bir alan.Biz turun seçtiği çok önemli iki nokta da, yürüyerek dolaşıp, harika fotoğraflar çektik. Hayran olduk, ama yetmedi, dönerken aklımız oralarda ve anlatılanlarda kaldı.

12373239_10154054162034311_8865568950550280230_nŞimdi uygun mevsimde bir kaç gün kalarak bölgeyi, kızılderili köylerini, doğal ortamı yaşayarak daha iyi keşfedebileceğimiz bir seyahat yapmayı arzu ediyoruz. Bunun için çok araştırma yaptık,giden arkadaşlarımın anlattıkları var. Ben tekrar gidebilme şansımız olursa sevgili Ayfer Onur‘un paylaşımlarını çok beğendim, onun için sizlerle de  paylaşmak istedim. Türkiye’de de Afyon  Bölgesindeki Ulubey kanyonunun  da dünyanın 2. büyük kanyonu olduğunu duyuyorum,  ona ve Erzincan’daki Karanlık Kanyon’a gitmek nasip olur inşallah…  Gidersem anlatırım, sevgiler, sevgiler…

http://ayferonurseyahatnamesi.com/k-amerika/abd/grand-canyon-gezi-rehberi.html

Grand Canyon Gezi Rehberi

1-001

Grand Canyon

Gezi programlarında izlediğimiz ve gezi dergilerinde gördüğümüz doğa harikasıGrand Canyon‘ı görme isteğimiz ABD’ye taşınmamızla birlikte alevlenmişti. Ve ilk batı ABD gezisine karar verdiğimizde planımıza dahil ettik. 2003 yılında  New Jersey‘denLos Angeles, San Diego ve Las Vegas‘a yaptığımız gezimizde günübirlik kanyonu ziyaret edebilmiştik. Daha sonra Los Angeles’a taşınınca da 2 günlük Grand Canyon gezisi yaptık.

1979 yılında Unesco Dünya Miras listesine alınan Grand Canyon National Park her yıl yaklaşık 5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca ABD’de en çok ziyaret edilen milli parklardan biridir. Her iki gidişimizde de Las Vegas üzerinden Kanyonun güney bölgesini “South Rim” ziyaret etme fırsatı bulduk.  Öğrendiğimiz  kadarı ile en güzel manzaraları da South Rim sunuyormuş. Zaten kanyonu ziyaret edenlerin %90’ı da yıl boyunca açık olan South Rim’i tercih ediyor. North Rim hava şartlarından dolayı maalesef uzun süre ziyarete kapanıyor.Las Vegas’dan Grand Canyon’a otobüs ve helikopter turları düzenlenmektedir. Zamanınız kısıtlıysa helikopter veya otobüs turu tercih edilebilir. Ama zaman bakımından sorununuz yoksa araba ile gitmek ve yapmak istediklerinize göre bu bölgede birkaç gün geçirmek çok daha keyifli olacaktır. Las Vegas’dan South Rim araba ile yaklaşık 4 saat sürmektedir.

Las Vegas-Grand Canyon Yol

Las Vegas-Grand Canyon Yolu

Las Vegas’dan Grand Canyon’a giderken isterseniz yol üzerinde, kanyonun güney batısında kalan Skywalk’a uğrayabilirsiniz. Her iki gezimizi yaptığımız dönemde Skywalk henüz kurulmamıştı. O yüzden değer mi değmez mi diye bir yorumda bulunamayacağız. Ancak ekteki web sitesinden bakarak daha iyi karar verebilirsiniz. Giden bir arkadaşımızın yorumu çok da etkiliyeci olmadığına dair ve onun fotoğraflarından bir paylaşım yapıyoruz.

2-001

Skywalk – Grand Canyon

Grand Canyon (Büyük Kanyon) Hakkında Genel Bilgiler

Grand Canyon National Park ABD’nin en eski 15. parkıdır. Ayrıca Dünyanın Doğal yedi harikasından biri olarak kabul edilir. Park Arizona eyaletinin Coconino ve Mohove bölgelerinin 1.217.262  dönümlük alanını kaplar. Benzersiz jeolojik renk ve erozyon formlarına sahip  Grand Canyon, 466 km nehir boyunda (277 river miles), en fazla 29 km (18 miles) genişliğinde ve 1.6 km (1 mile) derinliğindedir. Kanyonun altındaki iç geçitlerin içindeki kayaların en eskisi 1.84 milyar yıl öncesine dayanmaktadır. Parkta 1500’den fazla bitki, 355 kuş, 89 memeli, 47 sürüngen ve 9 amfibi türü bulunmaktadır. Ayrıca 17 balık türü Colorado Nehri ve kollarında yaşamaktadır.Colorado Nehri Grand Canyon’u ikiye ayıran bir bariyer oluşturur. Kanyon boyunca ortalama mesafe sadece 16 km (10 miles) olsa da South Rim ve North Rim köyleri arasındaki mesafe 346 km (215 miles) ve araba ile 5 saat sürmektedir.

photo-hotspots

3-001

Colorado Nehri – Grand Canyon

Grand Canyon’a Ne Zaman Gidilmeli?

South Rim yıl boyunca açıktır ama North Rim 15-Mayıs ile 15-Ekim tarihleri arasında ziyarete açıktır. O yüzden gideceğiniz bölümü seçip ona göre hareket etmekte fayda var. Her iki kısımdan da görmek istiyorsanız tarihler belli. İlk kar düşmesi ile North Rim turistik ziyaretlere kapanıyor.

4-001

Grand Canyon

Sadece South Rim’i görecekseniz Mart-Mayıs ile Eylül-Kasım ayları en ideal dönemler olacaktır. Gündüzleri hava hafif serin olup bunaltıcı olmayacaktır ve yaz dönemindeki gibi aşırı kalabalık olmayacağından daha rahat dolaşabilirsiniz. Yazın yüksek sezon olduğundan kalabalık olması ile birlikte kalacak yer bulma konusunda da sorun yaşayabilirsiniz. Zaten kalınacak yer çok limitli. Kar severim soğukla aram iyi diyorsanız tabii ki kışın da gidebilirsiniz, ama birçok yürüyüş parkurunu yapamayabilirsiniz.  South Rim’de ücretsiz otobüs servisleri 1-Mart ile 30-Kasım arasında çalışmaktadır. Bu dönemde özel araca izin verilmeyen alanlara Aralık-Şubat arası izin verilmektedir.

5-001

Grand Canyon

 

İlk gidişimizde kısıtlı zamanımız olduğu için South Rim’de Grand Canyon Village’in batısının sonuna  kadar giden (Hermit Road) otobüslere binmiştik. Manzara izlemek için yapılan alanlarda inmiş bazı kısa mesafeli bölümleri yürüyerek hızlı bir şekilde doğanın bu göz alıcı sunumunu izleme fırsatımız olmuştu. Zamanımız yetersiz olduğu için biraz da hızlı hareket edip tadını çıkaramadığımız için aklımız Kanyon’da kalarak ayrılmıştık. İkinci gidişimizde Flagstaffbölgesinde iki gece konaklayarak günlerimizi daha iyi değerlendirme fırsatı bulduk. Yine aynı otobüs turunu yaptık ancak bu sefer izleme noktalarını genelde yürüyerek geçtik ve muhteşem bir gün batımını Kanyon’da izleme şansımız oldu. Tüm günümüzü Kanyon’da geçirip yaşadığımız her anın ve gördüğümüz olağanüstü güzelliğin tadını çıkarmaya çalıştık.

6-002

Grand Canyon

İleride Grand Canyon’a tekrar giderek yürüyüş parkurlarını tamamlamak istiyoruz. Bu yürüyüşler esnasında kanyonun tabanında Colorado nehri kıyısında kamp yaparak doğanın bize sunduğu bu muhteşem güzelliği  sindirerek daha uzun vakit geçirmeyi planlıyoruz. Tabii ki gün batımı kadar doğumları ile de ünlü kanyonda gün doğumunu da izleme fırsatını bulabileceğiz.

Grand Canyon’da Gün Batımı ve Gün Doğumu en iyi hangi noktalardan izlenir?

Kanyona vuran güneşin yansımaları eşliğinde gün batımları ve gün doğumlarını kanyonun her bir noktasından izlenmesi eminiz etkiyeci olacaktır.

7-001

Grand Canyon

Hopi Noktası (Hopi Point) gün batımı için en iyi yerlerden biri olarak bilinir. O yüzden gün batımlarında insan ve otobüs kalabalığı bu noktada daha yoğundur.

Yaki ve Yavapai Noktaları (Yaki and Yavapai Points) Sadece shuttle servisleri ile gidilebilen bu noktalar daha az kalabalık olacağından tercih edilebilir.

Lipan, Navajo ve Deset Manzara izleme alanları, aşağıda nehrin uzantısı ile kanyonun muhteşem manazarası eşliğinde buralardan da  izlemek zevkli olacaktır.

8-001

South Rim ve North Rim’de Yapılacaklar

Kişisel zevklerinize, zamanınıza ve hava şartlarına göre aktiviteler değişebilir. Doğa severler için Büyük Kanyon’da bulunmak bile başlı başına keyif verecektir. Gün doğumu ve gün batımı turları, kamp, yürüyüş, rafting, bisiklet, otobüs turları, helikopter, balon gezisi vs. ücretli-ücretsiz aktiviteler var.

South Rim: İlk uğranacak yer tabii ki Grand Canyon Visitor Center (Turizm Merkezi)  olmalı. Grand Canyon hakkındaki bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Tanıtım filmlerini izleyebilir, bisiklet kiralayabilir veya rehberli bisiklet turlarına buradan katılabilirsiniz. 1-Nisan ile 31-Ekim tarihleri arasında bisiklet servisleri var, diğer zamanlar hava şartlarına göre düzenleniyor.  Araba ile geldiyseniz aracınızı buradaki otoparklara bırakıp ücretsiz otobüsler ile kanyonun içindeki manzara izleme alanlarına gidebilirsiniz.

9-001

Grand Canyon

Parkın içinde 3 ayrı ücretsiz otobüs servis hattı var. Hermits Rest Route, Kaibab Trail Route veVillage Route.

Grand Canyon Village: South Rim için ulaşım ve aktivitelerin merkezidir. Historic Distric(binalar 1900 yıllarından kalma), banka, postane, market vs. olduğu Market Plaza, turist bilgi merkezi bu bölgededir.

SRVillageMap

The Scenic Hermits Road (Eski adı West Rim Drive) Özellikle kısıtlı zamanı olanlar tarafından en çok tercih edilen hattır. 1-Mart ile 30-Kasım tarihleri arasında sadece ücretsiz otobüslerle, yürüyerek veya bisiklet ile buradaki manzara izleme alanlarına ulaşabilirsiniz. Bu tarihlerde trafik  özel araçlara kapalıdır, Aralık-Şubat arasında otobüs çalışmadığından özel araca izin verilir. Bu hat boyunca 9 ayrı manzara izleme noktası vardır. İstediğinizde  inebilir ve bir sonraki otobüs ile diğer izleme noktasına geçebilirsiniz veya yürüyerek manzaranın tadını çıkararak dolaşabilirsiniz. En son durak Hermits Rest ve burada yiyecek-içecek, tuvalet ve hediyelik eşya mağazası var. En son geri dönüş otobüsü gün batımından yarım saat sonra kalkıyor, geri dönüşte bütün duraklara uğramıyor. Yol 11 km (7 miles) ve otobüsten hiç inmeden 75 dk. sürüyor. Ayrıca ücretli otobüs turları da düzenleniyor.

hermits-556

The Scenic Desert View Drive: Grand Canyon Village’in doğu tarafını kapsayan manzara izleme noktalarının olduğu 42 km (25 miles) uzunluğundaki yolu ister arabanız ile gezebilirsiniz, isterseniz ücretli otobüs turlarına katılabilirsiniz. Deset View Point isimli manzara izleme alanında ayrıca taş tarihi bir kule (watchtower) vardır. 21.5 metre yüksekliğindeki kulenin tepesinden açık bir havada 160 km’ye kadar panaromik manzara izlenebiliyor. Pueblo yerlilerinin yaşamı hakkında bilgi alabileceğiniz Tusiyan Harabeleri ve Müzesi bu bölgededir ve  ücretsiz gezebilirsiniz.

Kanyonun içinde 5 ayrı yürüyüş parkuru var. Biz katılmadık ama günlük veya gece kalmalı seçenekler var.

10-001

Colorado Nehri’nde rafting yapmak istiyorsunuz önceden rezervasyon yaptırırsanız iyi olur. Günlük yapabileceğiniz gibi uzun süreli programları da varmış. Fiyatları süreye göre değişiyor.

North Rim: Bu bölümde kalınacak yerler, yiyecek içecek, aktiviteler ile ilgili bütün servisler 15-Mayıs ile 15-Ekim tarihleri arasında açıktır. Gezinize ilk The North Rim Visitor Center turizm merkezinden bilgi alarak başlamanızı tavsiye ederiz. 8:00-18:00 arası açıktır. Çeşitli zorluklardaki parkurlardan birini veya birkaçını seçip günlük yürüyüşlere katılabilirsiniz. Ayrıca özel izinli grup yürüyüşleri de var. 13 yürüyüş parkuru olup süreleri 20 dk. ile 6 saat arasında değişmektedir. Birçoğuna rehbersiz gitme şansı varmış. Bazı parkurlarda kanyonu izleme alanları var ve her parkurun özelliği farklı. Turizm merkezinden parkurlar hakkında bilgi alabilir ve broşürlerde bütün detayları bulabilirsiniz.

North Rim Map

Ücretsiz izci programları var, meraklısı katılabilir. Katırlar ile 1 saatlik veya yarım günlük gezintiler var. 1 saat  40 dolar, 1/2 gün 80 dolar. Kaydınızı Grand Canyon Lodge’ın lobisinde bulunan  Grand Canyon Trail Rides masasından yaptırılabiliyor.

The North Rim Scenic Drive tur yapılabilir. Point Imperial ile Copa Royal noktalarına araba ile manzara eşliğinde gidebilir. İstediğiniz noktalarda durup fotoğraf çekmek ve manzara izlemek için molalar verebilirsiniz.

South Rim ile North Rim arasında tren turları var, fiyatları 65 dolardan başlıyor.

Parkın giriş ücreti araçlar için 25 dolar, yürüyerek, bisiklet veya motosiklet ile girişlerde kişi başı 12 dolardır. Giriş ücreti 7 gün boyunca ve her iki Rim’i de kapsar. Yılın bazı günleri ise giriş ücretsizdir. Ücretsiz olan günler;

Ocak ayında Martin Luther King Jr. Day,

Şubat ayında Presidents Day’in olduğu hafta sonu,

Nisan ayında National Park açılışın olduğu hafta sonu (genellikle 3. hafta sonu)

25 Ağustos  National Park Service Birthday

27 Eylül National Public Lands Day

11 Kasım Veterans Day

California Akbabası

Büyük Kanyon’da 2015 yılı itibarı ile toplam 72 adet Akbaba yaşıyormuş. Büyük Kanyon’daki Akbabalar Kuzey Amerika kıtasındaki en büyük ebatlı kuş türüymüş. Kanat açıklıkları yaklaşık 3 metreye varıyormuş. Bu akbaba cinsinin gelecekleri maalesef tehlikedeymiş. Her sene doğan yavrulardan ancak bir veya ikisi sağ kalabiliyormuş. Yavruları iki sebepten dolayı hayatta kalamamıyormuş. Birincisi kurşun zehirlenmesi; anne ve baba akbabalar avcıların silah ile vurduğu hayvanlardan kopardıkları parçaları yavrularına yedirirlerse yavrular maalesef zehirleniyormuş. Dolayısı ile biyologlar yavruların ebeveynlerini yakından takip edip sık sık kan testleri yapıyorlar. İkinci sebep ise 6 aylık olan yavru ilk uçuşunu Kanyon’da yapıyor ve eğer uçamazsa maalesef düşerek ölüyormuş.

11-001

California Akbabası – Grand Canyon

Grand Canyon’da Konaklama

Maalesef kanyonda kalacak yer bulmak sezonuna göre sıkıntılı olabiliyor. Kamp alanlarının ve var olan birkaç otel alternatifinin dolması halinde South Rim için kanyona en yakın bölgeler olan Flagstaff (80 miles) veya Williams (60 miles) alternatif olabilir. İkinci gidişimizde Flagstaff’ta bir otelde kalmıştık. Araba ile ulaşım bu bölgeden kolaydı.

Grand Canyon’da ve çevresinde kalabileceğiniz oteller, konaklama seçenekleri için linkitıklayabilirsiniz. Bu linkte ayrıca ABD’deki birçok milli park ve çevresindeki konaklama bilgisini de bulacaksınız…

Her iki gidişimizde de çok etkilendiğimiz kanyona daha uzun süreli gidip yapamadığımız aktiviteleri tamamlamak istiyoruz.

Colorado Nehri

Meteor Crater

Eğer ilginizi çekerse bu bölgeye kadar gelmişken 50.000 yıl önce Arizona’nın kuzeyinde Winslow bölgesine yakın çarpan meteorun yarattığı devasa krateri görebilirsiniz. Yaklaşık 168 metre derinliğinde, 1,6 km çapında ve çevresi 3,9 km uzunluğunda bir çukur oluştumuş. Detaylı bilgi ve güncel giriş ücretleri için linki tıklayabilirsiniz.

13-001

Meteor Crater

 

Grand Canyon fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Grand Canyon Fotoğraflarımız

Grand Canyon Tavsiyeler ve Bilgiler

 • Eğer sadece bir gününüz var ise kesinlikle “South Rim” tarafından parkı ziyaret edin.
 • Hava durumunu gitmeden önce mutlaka kontrol edin. Akşamları özellikle ısı düşüyor.
 • Yaz ayları için yanınızda güneş kremi, şapka ve bol su bulundurmayı unutmayın.
 • Yanınızda böcek, sinek gibi hayvan ısırıklarına karşı ilaç taşımanızda fayda var.
 • Gün batımına kalmayı planlıyorsanız yanınızda bir el feneri bulundurmanızda fayda var. Kanyonda ışıklandırma olmadığı aklınızda olsun.
 • Kanyon’da uzun süreli yürüyüş, rafting ve nehir kıyısında konaklamayı düşünüyorsanız mutlaka kamp veya yürüyüş için gerekli malzemeleriniz yanınızda bulunsun.
 • Kanyon’a yapılan turlu yürüyüş ve kamp seçeneklerini de gitmeden önce incelemenizde fayda var. Bazı turlar veya kalınacak yerler dolu olabiliyormuş.
 • Uzun yürüyüş parkurlarında giyindiğiniz ayakkabı, yanınızdaki su miktarı vs. park görevlileri tarafından uygun olup olmadığı kontrol ediliyor. Uygun değilse yürüyüşe katılmanıza izin vermeyebilirler.
 • Kanyonda kamp veya rafting yapmayı planlıyorsanız bazı bölümleri için izin alınma zorunluluğu var.
  ​İzin gereken yerler ve kamp şartları ile ilgili bilgi için linki tıklayınız… KAMP
  ​Rafting için gerekli bilgilere linkten ulaşabilirsiniz… RAFTING

 

2 thoughts on “Grand Kanyon’da…

 1. Merhaba, yazımızı beğenip paylaştığınız için teşekkür ederiz. Umarız daha fazla gezgine ve okuyucuya ulaşıp bir nebze faydamız dokunur. Sevgiler….
  Ayfer-Onur Seyahatnamesi

  • İnşallah, ben de sizin sitenizi bulmuş olmaktan çok mutlu oldum. Şimdi her gideceğim yeri sizin yazılarınızı okumadan gitmiyorum. Yarın bir Nrew Orleans seyahati var, yine notlarınızı okudum, sevgiler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s