EWMD Türkiye Yönetimde Kadın

EWMD Türkiye‘nin  oluşumu Mart 2009’da Türkiye Sandoz TechOps Direktörü Sevda Doğan‘ın   Holzkirchen/ Almanya’da Sandoz tarafından ev sahipliği yapılan bir panele erkek egemen bir çevrede başarılı bir kadın olarak deneyimlerini paylaşmak üzere davet edilmesi ile başlamıştır.  Sevda Doğan, burada bulunan Alman ve Avusturyalı EWMD dernek üyelerinden olumlu geri bildirim almıştır. Sevda, Holzkirchen’de verilen bu resepsiyondan ilham alarak ve o sırada TechOps&ComOps APAC/ LatAm global hukuk işleri müdürü ve EWMD’nin başkanı olan Nicole Meissner’in desteğiyle Türk kadınlarının orta ve üst düzey yönetim basamaklarında başarılı olmalarına yardımcı olmak için yerel  derneği kurmak üzere Istanbul’a geri dönmüştür.

2.Dönem Başkanımız Handan Armağan  02 Mart’ta EWMD Zurich toplantısında Open Data konusunda konusma yapan HKG EWMD, Almanya EWMD, CM Director of Int EWMD, Ozlem/Almanya, EWMD Turkiye, Zurich’ten universiteli EWMD uyesi genc hanım bir arada

EWMD, insan, çocuk, yaş ve Avrupa’nın kültürel değişikliğine göre yönetimin kalitesini geliştirmek vizyonuyla 1984 yılında kurulmuştur.Avrupa’da 40 dan fazla şehirde, Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı şehirlerde, Güney Afrika ve Asya’da üyelere sahiptir.

Türkiye’deki oluşum, başta Sandozolmak üzere, Ekin Kimya, gibi önemli ilaç ve  kimya sektöründeki firmalar ve Kagider (Kadın Girişimciler Derneği )tarafından desteklenmiş, 2011 yılında Finansbank sponsorluğu ile çok başarılı bir panel yapmıştır.Novartis İlaç Firması ve Sabancı Üniversitesi de her zaman katılımcı ve destekleyici olmuştur.2010 ve 2011 yılında Sandoz, Ekin Kimya,Kagider binalarında yapılan çeşitli toplantılarda, Kagider Başkanı Gülseren Onanç,Gülden Türktan, gazeteci, yazar, Meral Tamer,Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısı İnci Beşparmak, ve çeşitli değerli kadın, lider ve yöneticiler konuşmacı ve katılımcı olmuştur. Marmara Üniversitesi ile ortak bir proejenin çalışmaları başlatılmıştır. 18 Mart 2011 yılında Finansbank ile gerçekleştirilen
Sektörlerinde Fark Yaratanlar Yeni Ufuklar temalı Yönetimde Kadın Paneli”nde
iş hayatının fark yaratan kadın yöneticileri biraraya geldi.Emre Buga moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte,Karadeniz Holding YönetimKurulu Üyesi
Selma Akdoğan,Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülma ve
Epos Gayrimenkul ve Danışmanlık Genel Müdürü Neşecan Çekici
başarı hikayelerini katılımcılar ile paylaştı.
EWMD Dünya Başkanı Teresa Correira de Lacerda
yaptığı açılış konuşmasında EWMD oluşumunun dünyada nasıl şekillendiği ve platformun yapısı ve amaçları ile ilgili bilgi verdi.
EWMD Türkiye Başkanı Sevda Doğan
ise dünyanın neresinde olursa olsun, iş hayatında yükselmeye ve yer edinmeye çalışan kadınların din, dil, ırk, kültür farklılıklarına rağmen aynızorluklarla karşı karşıya kaldıklarını belirterek, bu nedenle EWMD’nin Avrupa’da “kadın”a yaptığı katkıları Türkiye’ye de taşımaya karar verdiklerini belirtti.Kadın istihdamı oranının yüzde 30’lara çıkarılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz, dedi,  panelde ayrıca,Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Nakiye Boyacıgiller de  Yönetim Bilimleri açısından Türkiye’deki durumu değerlendirdi.
2011 sonunda 2.dönem başkanımız  olan Handan Armağan‘da yurt dışında katıldığı EWMD toplantılarında  Türkiye yi gururla , çok beğeni ve ilgiyle temsil etti. Bu sene ki toplantılar, Gayrettepe Gayrimenkul Fikir Evi Salonlarında başladı ve devam ediyor, çok güzel yeni projeler var. Marmara Üniversitesi çalışması daha da olgunlaştı, önümüzdeki günlerde başlayacak.
Çağdaş Yaşam‘la başlatılan proje de çok ümit verici. Genç kızlara ve öğrencilerin öğretimine yönelik çalışmanın çok faydalı olacağı kesin. Sevgili Sevda Doğan ile başlayan oluşum her gün daha da güçlenerek, sevgili başkan Handan Armağan, ve tüm gönüllü ekiple devam ediyor. Bende bu güzel çalışmaları sizlerle paylaşmaya çalışacağım, sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s