Renklerle Maçahel 2

Ayşe (Şakar) ile  geçen sene Haziran’da ben de Maçahel yolcusu oldum. Kendimi Ayşe’nin rehberliğine teslim ettim, ve harika bir grupla altı Gürcü köyünde konaklayarak, yaşadık.Batum üzerinden Hopa ve sonra Maçahel’e geldik.İlk konaklama Cumali köyündeydi, ve sonra rüya gibi, cennette gibi geçen günler.Grupta yazar, fotoğrafçılar, sanatçılar,her dinden her ırktan dünyanın çeşitli yerlerinden çok özel dostlar vardı.Hepsi Ayşe’nin dostları. Hepimiz bölgeye hayran olduk, hepimiz ayrı ayrı fotoğraflar çektik, hikayeler yazdık.Hepsi çok güzel oldu. Ama ben sizlere Maçahel’i anlatırken Ayşe’nin son resimleri ve yazılarınla paylaşmak istedim.Daha özeller, daha özler, çünkü.O kadar çok güzel anlatım tarif resim vardı ki ben birazını seçtim, renklere göre gruplandırdım, şimdide paylaşıyorum. Bugün sarı ve turuncularla sonra mavilerle, sonra penbe lila morla…

SARI VE TURUNCULARLA

Günaydın,Hayat! Günaydın eeen en kıymetlim! Günaydın eeen  en özelim! Günaydın canumm babamm!                                                                                                                        

Ayşe 11 yıldır 52 kez  geldiği Macahel’de her seferinde  bir hafta on gün kalırken, bu sefer 40 gün kaldı, müthiş  manzaralı, harika bahçeli bir ev kiraladı.Her gün cennet bahçeden ya da sabah yürüyüşü yaparken bizlere günaydın dedi.Yolda karşılaştıklarını, komşularını, misafirlerini,bizlerle paylaştı. Ayşe’nin resimlerini altlarında, kalın yazılarıyla, kendi deyişleriyle aktardım.

Yuvam da yuvam….)) Bahçem de bahçem….)) Caparet.. Maçahel….))

Yuvama çiçeklerden arta kalan yerden giriş yapıyorum   Çok şahane ….))

Bu fıstık 200 yaşına yakın  Ceviz ağacından  Masif  Zerafete ne dersiniz?…))

En yeni ancak milyon yıl öteden tanıdığım gencecik dost..Dünyalar güzeli. Sanki başka gezegenden..Şeffaf gibi ruhunun bütün zerafeti gözlerindeydi..))

Altın çilek!  İçinde…   Her yerde.. Sizin için topladım….))

Çevrede dostlarla buluştu,sevdiklerine konuk oldu. Arkadaşları ziyaretine geldi.Harika sofralarda iftara davet edildi.Komşular ona hoşgeldine geldiler.Köprülerden çağlayanlardan, derelerden, geçti, şelalere, çiçeklere, güzel dostalara  günaydın dedi.

Ayşe’nin resimlerini kalın yazılarla kendi deyişleriyle aktardım.

Ve rengarenk   Yol arkadaşlarım  Yürümem mi hiç?  Bana böylesi eşlik eden yerler…))

Maçahel’de gönüller çok zengin,  Haliyle sofralarına yansıyor   Dün akşam ki iftar sofrası Kemalİmden … Ne çok özen emek ihtimam..Daha türkçesi var mı bir sözün?…))

Yaylada çiçekler…))

Bayram kahvaltımız..Yok yok…  Hamdolsun..))

Bu kadar yakışıklı bir bahçe misafiri gördünüz mü hiç?…)

Cennette aksam yürüyüsünden  Benide yanında götür diyenleri kıramadım.  Altın çilek, fındık ve armut . Komşunun bahçesinden değil    Tabiatın bahçesinden….)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s