Yeşil Haberler (Umutlar)

ajandatanitim3-942x1024Doğa dostu ajandalarımız,şık jüt çanta ambalajlarıyla  yeni yıla hazır, ve her gün yeni bir doğa dostu öneri ile bütün yıl bizlerle olacak.Çok mutluyum,bu mutluluğumu sizlerle paylaşırken geçen ay Yeşil Kagider Blogda yazdığım yazımı ekledim,yeşil haberlerle, umutla,güzel günler için….

fotograf (10) (3)Çevre Dostu farkındalığım arttıkça, bu konuda gördüklerim de sürekli artıyor.  Takip ettiğim, doğa dostu dergiler, yayınların dışında,her ay aldığım, moda dekorasyon, iş dünyası dergilerinde mutlaka bir kaç sayfa çevre ilgili çok çarpıcı haberler içeriyor. Caddelerde, hep çevreci, reklamlar, ilanlar, mağazalar yolumu kesiyor.Hangi okula gitsem, panolarında, çevre ile ilgili projeleri okurken, zenginliğine, çeşitliliğine  şaşırıyorum.

Renault Twizy’ler ilk günden beşyüz adet satmış.Meraklısı çok, önümüzdeki günlerde,kullanımı ile ilgili bir yazı hazırlamak istiyorum. 

Pazar günü  2012 Auto Show’da idim, yine en çok ilgimi çekenler, çevre dostu, doğa dostu, özellikler, ve elektrikli arabalardı. Bu rengarenk, umut veren, haberleri biraz olsun sayfamıza taşımak istedim.Seçmesi çok zor oluyor ama, sık, sık  aktarmaya devam edeceğim.

Doğal malzeme ile yapılmış, B&B İtalia tasarımı outdoor koltuklar

Doğal olanı tercih etmek artık eğilim değil, zorunluluk.Sağlıklı olanı satın almak, çevreye karşı duyarlı davranmak, dünyacı olmak gibi dost tutumlar dekorasyona da yansıyor.Organik formlar yeni sezon evlerine anlam kazandırıyor.  

Kullanım dışı kalan atık malzemelerin tekrar üretim süreçlerine kazandırılarak eğlenceli  ve eşsiz birer tasarım objesine dönüşmesi heyacan verici değil mi?

Thanx Co. sıradışı ekolojik geri dönüşümlü ürünler tasarlıyor.Bunun nedenini de “Hayat o kadar güzel ki….Bir şekilde bize sunulanlara teşekkür etmeliyiz.Doğada kaybolmayan her şey çevreye zarar veriyor.Neden kaybedemediklerimizi yeniden değerlendirmeyelim düşüncesiyle geri dönüştürülebilen tasarımlara yer verdik.” diyerek anlatıyorlar.

Ekodepo’lasak da mı saklasak?Ekodepo geri dönüştürülmüş kağıtlar kullanılarak, farklı modeller ve aksesuarlar ile değiştirilebilen, geliştirilebilen çevreye duyarlı bir depolama ünitesi. Evde, ofiste, okulda, kafede;kitap, dergi,cd, plak gibi her türlü obje depolamak ve düzenlemek için kullanılıyor.Bağlantı detayları sayesinde esneklğe ve değişken kullanıma elverişli.

Peace and Love, Recycle.                                                                                                              Becky Redman tasarımı Peace&Love çanta, geri dönüşümlü koton kumaşlardan hazırlanmış, hem çok şık, hem çevre dostu, hepimizin böyle çantası olmalı.

Filli Boya;“Sürdürülebilir bir hayat için “Yarına Borcumuz Var”proje koordinatörü Gülay Dindoruk; sosyal medya üzerinden bilinçlendirme ve farkındalık yaratmayı hedeflediklerini, binalarda dış cephe ısı yalıtımı yaptırmanın, gerek ilk yatırım maliyeti gerekse etkisi göz önünde bulundurulduğunda, çevremize verilen zararı ve karbon ayak izini azaltmak için en iyi enerji tasarrufu yöntemi olduğunu” söylüyor. Dindoruk “sürdürülebilir ve çevresel sosyal sorumluluk odaklı stratejimizin bir parçası olarak ülkemizde karbon ayak izini azaltma yönünde çalışmalar yürüten ilk boya ve yalıtım firması Filli Boya olmuştur” dedi.Türkiye Devlet İstatistik Enstitüsü ve Çevre ve Orman Bakanlığı’nın en son yayınlamış olduğu Türkiye Emisyon Envanter raporuna göre ülkemizde bir kişinin evsel ısınma ve elektrik kullanımından kaynaklanan karbon ayak izi yılda ortalama 5,1 ton olarak belirtiliyor. Filli Boya Yalıtım “Yarına Borcumuz Var” projesine katılan ilk 3000 kişinin evsel enerji kullanımından kaynaklanan ortalama bir haftalık karbon ayak izini sıfırlıyor.“Yarına Borcumuz Var” projesiyle günümüzde her geçen gün yoğunlaşan sera gazı tabakasının daha fazla ısı tutması sebebiyle ortaya çıkan küresel iklim değişikliği, küresel ısınma ve olumsuz etkilerini önlemek için katılımcıların bilgilendirilmesi, bu konularda duyarlılık oluşturulması hedefleniyor.Çok ilginç bir haber daha;Küresel anlamda israfın önlenmesi ve paylaşımın artırılması amacıyal kurulan OlevoleProjesinin amacı, küresel ısınmanın azaltılmasına ve ekonomide verimliliğin artırılmasına katkıda bulunmak.                                                                                                  Hepsi birbirinden ilginç heyacan verici, tasarım, uygulama. Anlatması da çok keyif veriyor.Sevgiler, sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s