Sakuralarla Aşk, Sevgi, Dostluk, Yenilenme….

Ne zamandır programımdaki en önemli ziyaretlerden birini geçtiğimiz hafta yapabildim. Nezahat Gökiğit Botanik Bahçesi’ne gitmek için çok nedenim vardı. En önemli nedenlerimden biri de sadece Nisan ayında 10 gün ömrü olan, Japon kirazı sakuraları görebilmekti.Çok sevgili, arkadaşım Esen’in güzel programı ile ucundan yetiştik.Ucundan diyorum, çünkü bütün ağaçların sadece birkaçında  sakura kalmıştı.Ben de sadece birkaç tane kalan sakuraları fotoğraflayabildim, bu çok zarif çiçeklerin hikayesiyle de sizlerle paylaşabildim.

fotograf (49)

Türk-Japon dostluğuna katkı amacıyla altı yıl önce İstanbul’daki Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne dikilen Japon kiraz ağaçları sakuralar, nisan ayında sadece 10 gün çiçek açıyor

Japonya’da nisan ayı geldiğinde iki hafta boyunca güneyden kuzeye doğru yayılarak, ülkeyi bir tablo gibi güzelleştiren kiraz ağacı sakuraların çiçekleri, Japon kültüründe önemli bir yer tutuyor. Bin yıl önce aristokratların bahçelerinde yetiştirilmeye başlanan sakura çiçekleri, şarkılardan şiirlere, kimono desenlerinden sayfa süslerine kadar kullanılıyor. Japonlar, baharın müjdecisi gibi gördükleri sakura çiçeklerinin yenilenmeyi, aşkı ve sevgiyi simgelediğine de inanıyor. Başka ülkelerle ilişkilerini geliştirmek için de dostluk amacıyla hediye edilen sakuralar, ABD’de Washington ve New York, Almanya’da Berlin başta olmak üzere pek çok şehrin bahçelerini renklendiriyor. İstanbul’da da bundan 120 yıl önce Japonya’ya yapılan dostluk ziyaretinden dönerken batan Ertuğrul Firkateyni’nde şehit olan 600 denizcimizin anısına ekilen sakura ağaçlarının anlamı büyük. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde oluşturulan ve Ertuğrul Adası adı verilen özel bir bölümde yetiştiriliyorlar.

fotograf (51)

 

1890 yılında, Sultan II. Abdülhamid’in emriyle Japonya’ya gönderilen Ertuğrul Firkateyni’nde yaşanan facia, 115 yıl sonra İstanbul’da bir sakura bahçesi kurulmasına vesile oluyor. Japonlar, Oşima Adası açıklarında batan firkateynde hayatını kaybeden denizcilerin anısına, altı yıl önce Türkiye’ye sakura fidanları göndermiş. Şehit deniz piyadelerini simgeleyen 587 fidan, Japonya Sakura Vakfı’nca seçilen TEMA Vakfı’na teslim edilmiş.

fotograf (52)Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne serpiştirilen banklara oturduğunuzda, sakuraların yanı sıra Türkiye florasının nadide örneklerini de görülebiyor. Bahçe TEM otoyolu kıyısındaki ada üstünde İstanbul’un  o müthiş trafiğinin gürültüsünün ortasında bir vaha gibi, sanki kendinizi birden Alis Harikalar diyarına girmiş gibi hissettiriyor. NGBB de anlatılacak görülecek çok şey var. Çok güzel de fotoğraflar çektim. Zaman içinde paylaşacağım.

2 thoughts on “Sakuralarla Aşk, Sevgi, Dostluk, Yenilenme….

  1. Geri bildirim: Şehrin Göbeğinde Bir Cennet | F O T O Ğ R A F – L A

  2. Geri bildirim: Başak’tan Sevgi Çiçeği | F O T O Ğ R A F – L A

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s