Şehir Merkezinde Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Nihat Gökyiğit tarafından karısı adına hatıra ormanı olarak yaptırılmış.

fotograf (68)

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB), 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı oluşturulmak amacıyla kurulmuş.Tema’nın kurucusu, Tekfen Holding’in ortağı, bir çok değerli projenin, fikir babası, destekçisi, takipçisi Nihat Gökyiğit; benim idolum, güzel enerjisine hayran olduğum insan karısı için bu parkı yapmış.Şehrin müthiş trafiğinin gürültüsünün içinde botanik bahçesine girince kendinizi Alis Harikalar Diyarına gelmiş gibi hissediyorsunuz.

fotograf (54)

Çektiğim kareleri sizlerle paylaşmaya çalıştım. Bir önceki yazımda da sakuraları anlattım, paylaştım.Bahçenin her günü, her ayı, her mevsimi başka güzellikler sürprizlerle dolu.Yolunuz düşerse bir soluk almaya girin. Sonra tekrar tekrar keşfetmeye gideceğinizden eminim.

fotograf (56)

Önce yol inşaatı nedeniyle yapısı aşırı derecede bozulmuş toprak ıslah edilmiş; sonra 32 hektarlık park alanına takriben 50.000 ağaç ve çalı dikilmiş. Daha sonra amaç değiştirilerek, bir botanik bahçesi olma yolunda çalışmalara başlanarak 2002 yılında halkın ziyaretine açılmış ve 2003 yılında adı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olarak değiştirilmiş.

fotograf (57)

İstanbul’un Anadolu yakasında, Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden gelen otoyollarla, Anadolu otoyolunun(Ankara) birleştiği kavşakta bulunmakta. Bahçe kavşaktaki anayollar ile bağlantı yolları arasındaki adalar üzerinde kurulu ve sekiz adadan oluşuyor.

fotograf (52)

Otoyola inat! Doğal hayat!  NGBB, İstanbul’a %12 oranında yeşil alan sağlamasıyla İstanbullular için bir nefes alma noktası olmasının yanı sıra, bir araştırma, eğitim ve öğretim merkezi.

1.DSC01938

Şehir merkezinde bu çok değerli alan için sevgili Nihat Gökyiğt’e defalarca, defalarca  teşekkürler. Yeşil Kagider olarak artık bir ormanımız var, sıra bahçe park projelerinde; yazdıkça, paylaştıkça, güzel umutlarımız daha da güçleniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s