İki Çevre Dostu Haber

Pazertesi sabahları ekogazete‘yi keyifle okuyorum.Derledikleri beni çok umutlandıran mutlu eden çevre yazıları var.Tabi mutsuz eden uyarıcı yazıları da var. Sonuçta hepsi çevre için farkındalık yaratan önemli yazılar. Buradan, zaman zaman  yazılarını paylaştığım Atila Alpöge ve Tahsin Çorat’a da teşekkür ediyorum.

Aşağıdaki haber de onlardan biri. Ben bunun altına Kadıköy Belediyesinin, konuyla ilgili çok güzel bir çalışma haberini de ekledim. Sizleride mutlu eder umarım. İyi haftalar diliyorum.

(Çevre yazılarımı Yeşil Kagider Blogumuzdaki , sorundan dolayı bir süredir  yayınlayamıyoruz,sadece burada paylaşabiliyorum.)

Mutfak atıkları işe yarayacak

28 Nisan 2013 tarihinde yayımlandıby 

Londra’dayız.  Binlerce lokantası var.  Yüzlerce de yiyecek üreten tesisi.  Tabii bunlarda zeytinyağından içyağına kadar her türlü yağ kullanılıyor.  Örneğin, patates kızartılıyor.  İşi bittikten sonra da yağlar atılıyor.  Doğru kanalizasyona.  Ama bunlar borularda, künklerde pıhtılaşıyor, donuyor ve tıkama yapıyor.  İdare de bunları temizlemek için her ay 1 milyon sterlin harcıyor.  Bu kaybı tersine çevirme zamanı geldi.

Garip de görünse, yepyeni bir proje oluşturdu yetkililer:  Mutfak yağı atıklarından enerji üretmek.  Her gün 30 ton yağ toplanacak ve bunlar bir santrali işletecek.  Projenin sorumluları tarlalardan gelecek işlenmemiş, kullanılmamış yağa kapılarının kesinkes kapalı olduğunu ısrarla söylüyorlar.

Santral yılda 130 milyar saatlik enerji üretecek.  Sorumlular “Bu enerji 40.000 konutluk bir kasabayı bütün yıl boyunca aydınlatır.” diyorlar.  Aslında bu enerjinin yarısı boruları temizlemekte kanalizasyon idaresine yetiyor.  Gerisini de elektrik idaresi satın alacak ve kendi sisteminde hizmete sunacak.  Elektrik idaresinin genel müdürü “Bu işten herkes kârlı çıkacak.  Vatandaş da, lokantalar da, kanalizasyoncular da, biz de.”

[Ancak bütün bu yağlar nasıl toplanacak?  Bunun maliyeti ne olacak?  Astarı yüzünden pahalı olmayacak mı?  İşin bu tarafı çok açık değil.  En azından şimdilik bilgi yok.]

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  James Meikle, The Guardian, 7.3.2013

Atık Yağı Getir, Temiz Yağı Götür…

Kadıköy Belediyesi, atık yağların zararının önüne geçmek üzere “Atık Yağı Getir, Temiz Yağı Götür” kampanyası başlattı.

Kampanyanın tanıtımı, DoubleTree by Hilton Moda’da gerçekleşti. 1 litreyağın 1 milyon metreküp suyu kirlettiği ekolojik sistemde geri dönülmez hasarlar oluşmaması için düğmeye basan Kadıköy Belediyesi ve Çevre Bakanlığı lisanslı Deha Biodizel firması, örnek çalışmayı hayata geçirdi. Tanıtım davetine; Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, bazı KadıköyBelediyesi Meclis Üyeleri, Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü yetkilileri, Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, Deha Biodizel Genel Müdürü Abdullah Tiryaki, mahalle muhtarları ve Gönüllü Evleri öncüleri katıldı.

5 LİTRE ATIK YAĞ GETİREN, 1 LİTRE TEMİZ YAĞ ALACAK…

Evlerde ve lokantalarda kullanılan atık kızartma yağlarının çöpe ve lavabolara dökülmesi ile meydana gelen çevre, yeraltı suları ve deniz kirliliğini önlemek için çalışmalar yapan Kadıköy Belediyesi; konunun önemine dikkat çekmek ve ev kadınlarını harekete geçirmek için, atık yağınıbiriktiren Kadıköylülere temiz yağ armağan edecek. Deha Biodizel firması ile ortak kampanya başlatan Kadıköy Belediyesi, 5 litre atık yağ getirenlere 1 litre ayçiçeği yağı verecek.

SELAMİ ÖZTÜRK, GÖNÜLLÜLERE TEŞEKKÜR ETTİ…

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, 2008 yılından bugüne ev ve işyerlerinden atık yağ topladıklarını ve biodizel yapılması için firmalara verdiklerini hatırlatarak, kampanyaya yönelik açıklamasında şunları ifade etti: “Bugün burada başlattığımız kampanya, iklim dostu çalışmalarımızın önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu proje ile insanlık için, dünya için güzel bir işyapıyoruz. İddia ediyorum ki, Kadıköylü gönüllüler sayesinde bu proje, Türkiye’de en iyi Kadıköy’de uygulanacak. Herkesi de, komşusunu bu projeden haberdar etmeye çağırıyorum.”

ATIK YAĞLAR TEMİZ ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR…

Deha Biodizel Genel Müdür Yardımcısı Nihal Sözbir Karakuş ise, firma olarak geri dönüşüm çalışmalarına yönelik şunları ifade etti: “Türkiye’de yılda 350 bin ton atık yağ oluşuyor. Amacımız, bu yağların lavabolara dökülmemesi… Ben kimya mühendisiyim ve şunu söylüyorum; en tehlikeli atık, atık yağdır!Yağlar dökülmesin, canlılar ölmesin. Bu yağları toplayarak, ekonomiyekatkı sunalım…”

ÖRNEK GÖNÜLLÜ MUHTAR DEVELİOĞLU’NA PLAKET…

Atık yağların Kadıköy’de bulunan Gönüllü Evleri ve muhtarlıklara bırakılabilecek olması ile birlikte, davete Kadıköy Mahalle Muhtarları veKadıköy Belediyesi Gönüllüleri de katılım gösterdi. Proje başlamadan önce, kendi çabaları ile atık yap toplayıp, ekolojiye katkı sunmak üzere çalışan Zühtüpaşa Mahallesi Muhtarı Harika Develioğlu’na plaket takdim edildi. 5 litre atık yağ biriktiren bazı Kadıköylü kadınlara da, Belediye Başkanı Selami Öztürk ve Deha Biodizel Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı tarafından1 litre yağları hediye edildi.

1 LİTRE ATIK YAĞ, 1 MİLYON LİTRE SUYU KİRLETİYOR!

Lavabo ya da çöpe döküldüğünde toprağa, yeraltı temiz su kaynaklarına ve denizlere ulaşarak çevre kirliliğine neden olan bitkisel atık yağlar, su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturuyor. Atık yağlar ile kirlenen suları ise, biyolojik olarak arıtmanın mümkün olmadığı biliniyor. Denize karışan atık yağlar, suların yüzeyini kaplayarak, suya oksijen transferini önlüyor ve deniz canlılarının ölmesine sebep oluyor.

YAĞLARI SOKAKLARDA AKILLI CİHAZLAR TOPLAYACAK…

Deha Biodizel firması, atık yağ toplama işlemi için yakın zamanda Kadıköy sokaklarına cihazlar yerleştirecek. Kadıköylüler, atık yağlarını bu cihazlara bırakacak ve karşılığında bir bilet alacak. 5 litrelik yağa denk gelen bilet sayısına ulaştıklarında ise, anlaşmalı mağazalara giderek 1 litre ayçiçek yağlarını ücretsiz olarak alabilecekler.

Böylece Kadıköylülerin, evde uzun süre yağ biriktirmek ve bir seferde 5 litre yağ bırakmak gibi bir zorunlulukları da kalmayacak. Atık yağlarını yeni ay çiçek yağı ile değiştirmek isteyen vatandaşlar, 444 28 45 ya da 414 38 15 no’lu telefonları arayarak, evlerine atık yağ toplama aracı çağırabilecek. Kadıköylüler, atık yağlarını Muhtarlıklar ile 21 mahallede bulunan Gönüllü Evleri’ne de bırakabilecek.

1 thought on “İki Çevre Dostu Haber

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s