Başka Bir Dünya Mitingi

fotograf (62)WWF‘den gelen aşağıdaki maili alınca  ben ve  benim gibi çevre dostu  arkadaşım Esen ile Haydarpaşa’da buluşup bu çok renkli mitinge katıldık.Yeşil Kagider pankartlarımız olmadığı için üzgündük, ama  aktivist gençler hemen elimize “Diren Gezegen” pankartları verdiler.

“Bizler yaşam hakkına sahip çıkan her yaştan, her düşünceden insanlar olarak  doğa için tek yürek olduk. Şimdi ise mücadelemizi dünyanın dört bir tarafındaki iklim hareketleri ile birlikte 29 Haziran’da iklim değişikliğini durdurmak için harekete geçiyoruz.

Dünyanın her tarafında olduğu gibi değişen iklim koşulları yüzünden; Samsun’da, Sinop’ta, Antalya’da, Trakya’da da yaşadığımız sellerde; Akdeniz’de yaşadığımız hortumlarda yurttaşlarımızı kaybediyoruz. Anadolu’yu vuran kuraklık sebebiyle, gittikçe artan gıda fiyatlarıyla karşılaşıyoruz.

IMGP2766

Tüm dünyada iklimin değiştiğini ve bunun, bizi yiyeceğimizden, içecek suyumuza kadar etkilediğini biliyoruz. Daha fazla bekleyecek zamanımız kalmadı; şimdi iklim değişikliğini durdurmak için harekete geçme zamanı!

IMGP2771

İklim değişikliğini durdurmak ve “başka bir dünya mümkün” demek için dünyanın altı kıtasındaki 140’tan fazla ülkeden gelen yüzlerce insanla birlikte 29 Haziran’da Kadıköy’de olacağız. Onlara, Türkiye’nin her yerinden kömüre, sürdürülebilir olmayan HES’lere ve nükleer santrallere, 3. köprüye, 3. havalimanına, çevreye zarar verecek yeni yatırımların önü açan Tabiat ve Orman Kanunu tasarılarına karşı mücadele eden binlerce insan katılacak.IMGP2752 Başta kömür olmak üzere iklim krizini derinleştiren enerji kaynaklarına “Hayır” diyeceğiz. Tüm dünyada onlarca farklı şehirde destek eylemleri düzenlenecek.

IMGP2774

Geleceğimize hep birlikte sahip çıkacağız ve ne istediğimizi söyleyeceğiz:
“%100 temiz ve yenilenebilir enerji, hemen, şimdi!”

IMGP2776

Başka bir dünyanın mümkün olduğunu şenlikli bir şekilde göstermek için 29 Haziranda, saat 15:00’da Kadıköy Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde buluşalım.

IMGP2781

Kimler Katılıyor? WWF, 350.org, TEMA Vakfı, Greenpeace, Yeşil Düşünce Derneği, Açık Radyo, ÇEHAV, Toplum Gönüllüleri, Küresel Eylem Grubu, Bağımsız Hayvan Hakları Aktivistleri, Sokak Bizim Derneği, Gola Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği, ÇEHAV, EuroSolar Türkiye, Fikir Sahibi Damaklar, Yuva Derneği ve Su Hakkı Kampanyası”
IMGP2792
Mitinge, Türkiye’den çok sayıda çevreci ile dünyanın 6 kıtasındaki 140’dan fazla ülkeden gelen aktivist katıldı. Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde toplanan çevreciler renkli görüntüler oluşturdu. Düdük çalıp, sloganlar atan çevreciler, iklim değişikliğini protesto eden çevreciler Kadıköy İskele Meydanı’na yürüdü.Fotoğraflarda ne kadar renkli farklı insanların bir arada olduğunu görüyorsunuz.Dünyanın her köşesinden katılan grup kadar bizim katılımcılarımız da bir o kadar  renkli idi. Üstteki fotoğrafta ki çok  şeker yaşlı çift gibi, tatlı minik kız da annesiyle kız  grubun içindeydi.
IMGP2802
Her grup kendi müziği ve dansıyla caddede yürüdüler. Ellerindeki düdük, ve enstrümanlarla  yaptıkları müzik, söyledikleri şarkı ve sloganlara dansederek eşlik ettiler. Ama hepsinin kendi arasında müthiş bir denge ve ahenk vardı. Hiç biri ne diğerinin  önüne geçti, ne de daha az ilgi çekti.Doğadaki  denge gibi.Kimi Latin Amerika, kimi Afrika, kimi Karadeniz,kimi Doğu Anadolu müziği yapıyor, söylüyor ve dans ediyordu. Söylenenleri anlamaya hiç gerek kalmıyordu. Çıkan tüm sesler birbirini tamamlıyor, destekliyordu.Bu harika, çeşitlilik, renklilik, herkese, tüm gruba katlanarak yansıyordu.fotograf (61)Bizde Esen ile bir anda grubun içinde onlarla bütünleştik.Tema’nın gömlekleri üstümüzde, pankartlar elimizde düdüklerimizi müziğe uydurmaya çalışarak,  grubu seyretmeye, fotoğraflamaya da çalışarak yürüdük.
fotograf (60)
Hissettiklerimiz çok güzeldi. Dünyada güzellikler, doğrular için elele yürümek, tüm katılımcıların aynı duyguları paylaşması umutların keyiflerin en güzeli idi. Ne zamandır, gülemeyen yüzlerimiz bambaşka parlıyordu.
IMGP2790

 Aktivistler, ellerinde “Toprak yaşamdır”, “Başka bir dünya mümkün” ve “Nükleere hayır” “Diren Mersin”, “Diren Gezen”, “Diren Şırnak ” gibi çok çeşitli lisanlarda yazılar resimler olan binbir çeşit pankartlar taşıdılar.

IMGP2808

Mitingde konuşan Küresel Eylemci Grubu aktivisti Nuran Yüce, “Gezi direnişinden aldığımız ilhamla, şimdi daha büyük bir sorunana karşı ara vermeden mücadele  etmeliyiz. Bu sorun tüm canlı  yaşamını gözlerimizin önünde yavaş yavaş yok oluşa sürükleyen iklim değişikliği. İklim değişiminin nedenlerini yani büyük şirketlerin, devletlerin, kömür, petrol, doğalgaz gibi fosil yakıtlara dayalı enerji politikalarını geri püskürtemezsek, bildiğimiz dünyanın sonu beklediğimiz bir hızla gelecek” dedi.

170a3a999fc4d20bd69dDünyaca bilinen insan hakları aktivisti Güney Afrikalı Dr. Kumi Naidoo da mitinge katılarak çevrecilere destek verdi. Naidoo ile birlikte sahneye çıkan bir grup, Nelson  Mandela için pankart açtı. Mitingde konuşan ünlü aktivist, “Demokrasi işte budur. Bu, demokrasinin neye benzediğinin göstergesidir. Demokrasinin sadece oyla olduğunu düşünenlerin tekrar düşünmesi lazım. Tüm kıtalardan toplanan insanlar burada, kömürün bitmesi gerektiğini gösteriyoruz. Siyasetçiler ve işletmeciler kömürün zararını inkar edemezler. Kömüre yapılacak bir kuruluşluk daha yatırım çocuklarımız ve torunlarımızın ölümünü anlamına geliyor” dedi.

IMGP2762

Mitinge katılan aktivistler, alternatif enerji kaynaklarını göstermek için bisiklet pedalı çevirerek büyük bir balon şişirdi. Ayrıca miting alanına, “aktivistlerin hiçbir şeyden korkmadığını” göstermek amacıyla 5 metre uzunluğunda bir korkuluk getirildi.                       Sizlere yaşadıklarımın , duygularımın ne kadarını aktarabildim bilmiyorum,ama bana çok iyi geldiği kesin; SEVGİLER, SEVGİLER…..

 

1 thought on “Başka Bir Dünya Mitingi

  1. Geri bildirim: Yeşil-İş’den Son Üç Ay Haberleri | Yesilkagider.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s