Enver Aysever ile Aykırı Sohbet

Dün Enver Aysever bizlerle Kagider’de kahvaltı sohbetindeydi,dün yazdım, bu gün de devam ediyorum.Sohbetin bazı kısımlarını ve Enver Aysever’in sorulara verdiği cevapları yazdım.fotograf (83)

Konuşmasına kızı olmayan baba %50 babadır diye yumuşak bir girişle başladı; ama arkası öyle gelmedi.

“Ben sosyalıstim. Kapitalizm hayatı tüketiyor, patronlar biraz vahşi oluyor,” deyip; sosyalizm olmayan düzende sosyalist olmak aptallıktır,” gerçeğini kabul ettiğini de açık yüreklilikle ilave etti, ve sohbetten en çok akılda kalanlar…

“Tembellik hakkımı kullanmak istiyorum, sekiz saat değil, beş saat çalışıp sonra gülüp eğlenmek, müzik dinlemek,kitap okumak sohbet etmek istiyorum.”

“Patronuma duacı olmak istemiyorum. Ben çalışıyorum o kazanıyor, o bana duacı olsun.”

“Sosyalizm yoksullukta değil, varlıkta eşitlik olsun.Benim de  hedonist taraflarım var, ben de iyi giyinmek, iyi içki içmek istiyorum.”

fotograf (86)

“Kişisel Gelişim Kitapları okuyanlara şaşıyorum, 40-50 yaşına gelmiş, gelişememişse bundan sonra hiç gelişemez.”

“Yaşam koçlarının, kendilerinin, önce  yaşam koçuna ihtiyacı var.”

“Çok şey de problem var, eksik  var, ama herkesin, misyonu ve vizyonu var.”

“Öğretmenler, hekimler kutsaldır, diye bir şey yok, onlar da insan, onlar da ay sonunu nasıl getireceklerini düşünüyorlar.”

“Bütün Kagider kadınları Nezihe Muhittin’i bilmeli.O ilk direnişçi kadın; bu yüzden de erkekler tarafından tımarhaneye atılmış.”

“Günümüzde bilgi sıradanlaşmış, saldırgan olmuş. Ben sezgi çağına inanıyorum.”

“Kadın kutsal değil, kadın çiçek değil, ot değil, kadın da bir insan erkekten farkı yok.”

“Hiç kimsenin kadın diye siyesette olmasını ,Tansu Çiller veya  Margaret Thatcher olmasını  istemiyorum.” 

“Kadın; kadın dili kullanmalı, çoğulcu, barışsever,hassas, duygulu. Erkek dili kullanan (baskıcı, otoriter, saldırgan,ötekileştiren,)kadın olmanın, erkeklerden farkı yok. Kadın dili kullanan, bütün kadınları  destekleyen, kadının; söz hakkı olduğu,bir dünya istiyorum.”

“Kadın diliyle siyaset yapan kadın, içişleri bakanı, adalet bakanı olmalı, kadın bakanı, kadın olmamalı, erkek kadın bakanı olmalı.”

“Kadın kotası, kadın kolları çok alçaltıcı. Erkek kolları  diye birşey var mı? İsteyen her parti istediği kadar kadın aday koyabilir.”

Enver Aysever annesi ve anneannesi ile gurur duyuyor. Emlak Kredi Bankasında çalışan annesinin şık kıyafeti ile işe giderken elinden tutmasını unutulmaz gurur verici anıları arasında yer alıyor. Çalışan kadına saygı duyuyor.

Gençlik yıllarında ilgi  duyup sonra ayrılmak zorunda kaldığı kız arkadaşı ,kendisini iki yıl sonra arayınca, ne yapacağını şaşırıyor,koşarak felsefe hocasına gidip danışıyor, hocasına, durumunu  heyacanla anlatıyor, ve çaresizlikle ne yapmalıyım hocam diyor.Çok ilgisiz dinleyen hocası,“Ben de aşığım ve ne yapacağımı bilmiyorum, zaten tarihte de hiç bir filozof, kadın karşısında doğru yolu bulamamış.”diyor.

Enver Aysever; aşık olduğu kadın olarak Sevgi Soysal’ı anlatıyor.Tüm kitaplarını okuyun diyor.

Behice Boran, Büşra Ersanlı, Leyla Erbil,Ayşe Emel Mesci, Zeynep Kuray, Nilgün Marmara’yı da hayran olduğu diğer kadınlar olarak tanımlıyor.

602092_425942997516139_1842558672_n

Sorular

Erkekleri yetiştiren de anneler, anneler nasıl erkek çocuk yetiştirmeli?

“Erkek çocuğu sadece anneler yetiştirmiyor, babalar da aynı derece sorumlu, anneler kız çocuk da yetiştiriyor.Bunu kadına indirgemeyelim.Bir erkeğin etik duruşunun tamamlanması, kadına nasıl davranılacağını öğrenmekle olur.”

Hükümetin kadını evde tutma yanlısı  politikası için ne diyorsunuz?

“Kadını evde tutmak fikri çok acı. Anlatıldığı gibi kutsal aile diye bir kavram yok,evde taciz de var, tecavüz de var, ensest de var, çocuk gelinler de var.Aile kutsanması gereken bir kavram olmamalı .Kadın isterse evde, isterse dışarda olmalı.Boyun eğmeyen kadına ihtiyacımız var.”

Programınızda arka arkaya çok kadın koyarak,  tepkinizi, gösteremez misiniz?

“Böyle hazırlığım var, önce dört partiden dört kadın getirmek istedim, ama dört partiden dört kadını bir araya getiremedik.Ama başka konularda 16 kadın konuğu arka arkaya getireceğim.Başkanınızı da davet ederim o zaman.”

Enver Aysever Aykırı Sorulara Nasıl Hazırlanıyor?

“İnsanlara mahremiyet soruları sormam.Açık istihbarat yaparım.Yazılmış olanlarla ilgili sorular  sorarım. Soru sorma tekniği çok önemli. Düşünme özgürlüğü kendi kendine olunca herkeste var.Türkiye ‘de ifade etme özgürlüğü sorunu var.Bu da sormakla başlar, İYİ SORULARIM VAR, AMA CEVABINDAN EMİN DEĞİLİM. derim.”

Hep kadınları konuştuk, erkek olmak nasıl bir duygu?

“Erkek olmak zor, erkek adam da korkar, ama söylemekte zorlanır. Ben 28 gün askerliği bile çok zor yaptım. 4 kutu zanaks içmek zorunda kaldım.Kan aldırmaya korkarım, her seferinde bayılacak gibi olurum. Sünnet olmaktan nefret ederim, o törenlerden elbiseden,bir parçamın kesilmesinden…Becermek, becerememek meselesi…Korkuyor musun? diyenlere, evet korkuyorum, korkmayanlardan da korkarım.”

Edebiyat, müzik sanat deyince ne yapıyor?

“Önce rock davulcu olmak istedim, sonra edebiyatçı olmaya karar verdim.Tavsiyem ailece, her gün yarım saat hiçbir şey yapmadan sadece müzik dinleyin.Tezer Özlü, Leyla Erbil okuyun, göz okuması yapmayın, kitabı kitabın hakettiği şekilde okuyun.Bir kitap size birşey vermiyorsa kabahat sizdedir,”

Özel yaşamda ne yaparsınız?nasıl birisiniz?

“Evcimenim, çok kadın arkadaşım var, nasıl biri olduğumun karnesini ben veremem.Kızımın hayatımda değeri çok büyük, benim babam önemli bir yazar desin, isterim. Sabahattin Ali’ye tutkunum. Boyun eğmeyen bir kız evlat yetiştirmek istiyorum.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s