Alkali Yaşam İle 15+4 Kilo Verdi

Sevgili Aslı Şarman İletişim Danışmanı arkadaşım, Eylül başında gördüm, gözlerime inanamadım. Zaten çok güzel arkadaşım 15 kilo vererek, o kadar değişmiş, farklılaşmış, hafiflemiş, enerjisi tavan yapmış. Gözleri ışıl ışıl. Bir kafede karşılaştım. Uzaktan hemen farkettim, ama Aslı’yı değil o hoş hanımı, sonra aaaa Aslı’ymış dedim.

fotograf (94)

İşte böyle; sorunca da “Ne diyet ne başka bir şey sadece Miyase’yi dinliyorum. Alkali yaşamaya çalışıyorum” dedi. Ama anlatınca anladım ki çok titiz, davranıyor, ekmeği, eti peyniri, tavuğu,yumurtası,meyvası hep seçilerek, doğal olanını alkali olanını alıyor ve yiyiyor.Hiç aç kalmıyor, Miyase zaten diyeti kabul etmiyor.

Her sabah bir kaşık doğal elma sirkesiyle güne başlıyor, kara buğday ekmeği yiyor.Sebze ve salatasını et veya balıkla 1/4 oranına dikkat ediyor. Akşamları ise hiç karbonhidrat yemiyor.Suyuna elma ve karanfil ilave ederek alkali yapıyor, tuzu himalaya tuzu. Yani alkali yaşama uyuyor.

fotograf (96)

Sonra Miyase ile buluştuk. Arkadaşım her zamanki gibi, incecik,enerji dolu ve keyifli idi. Yaptıklarını yapacaklarını anlattı. Alkali yaşam ile ilgili eğitimler, seminerler, danışmanlıklar vereceğini anlattı. Kitabından bahsettik. Henüz almamıştım.Kitabın orjinalinin 750 sayfa olduğunu ama basımda kesilerek 450 sayfa çıktığını anlattı. Onunla sağlıklı yaşamla ilgili konuşmak her zaman benzersiz keyif verici oluyor. Aklıma takılan herşeyi nedenleri ve niçinleri ile uzun uzun anlatan Miyase her zamanki gibi şaşırtıyor. Konusunda ki engin bilgisini tecrübe deneyimleriyle de zenginleştirmiş.Her anlattığını  büyük bir merakla dinledim. Her anlattığını bunlar da kitabında var mı diye sordum.Sonra da kitabı aldım tabi.

fotograf (98)

Miyase Bülbül’ün  Alkali Yaşam kitabı çok güzel, çok aydınlatıcı bir kitap olmuş.Anlattıklarının sonunda şunu anlıyorum. Neden niçin yapıldığını  iyice öğrenmeliyiz. İnanarak  ve doğru yapıldığında  bir çok hastalığa yakalanma risklerini de  ortadan kaldırmış olacağız. Aynı zamanda daha enerjik, daha sağlıklı, daha genç kalmanın sırlarını keşfetmek mümkün.
Modern yaşamlarda vücudumuz tamponlayabileceğinden daha fazla asit atık yüküyle dengesini kaybetmeye başlamıştır. Asidik yaşam ve asidik beslenme zararlı parazit ve bakterilerle dolu sağlıksız bir bünye oluşturmakta, dolayısıyla hastalıklara yakalanma riskimiz artmaktadır. Hücre ve dokular normal fonksiyonlarını asidik bir ortamda sürdürmeye devam ettiklerinde başta asidoz, kronik yorgunluk, osteoporoz, şeker, kanser, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon gibi birçok hastalık için uygun zemin hazırlanmış olur.

Yaşam sıvımız olan kanımız ve diğer vücut sıvılarımız doğal halleriyle hafif alkalidir. Vücudumuz bu doğal değeri korumak için metabolik işlemler ve günlük beslenme sonucu vücut sıvılarında oluşan asidi, alkali minerallerle doğru oranlarda birleştirip, onları nötr hale getirerek dengeleme yapar. Alkali beslenme ve alkali yaşam vücudun dengesini doğal halinde korumasına yardımcı olur, metabolizma ve yağ yakma hızını arttırır.

Alkali beslenme vücudun fonksiyonlarını devam ettirmesi üzerine kurulmuş bir beslenme biçimi, başka bir deyişle beslenmenin matematiğidir. Alkali beslenme bir diyet değildir. Vücudun doğal dengesini korumaya yönelik bir beslenme formülüdür. Bu kitap sadece bir beslenme kitabı değil, bir yaşam biçiminin kitabıdır. Denenmiş gerçeklerden, yayınlanmış bilgilerden, söylenmiş doğrulardan, yapılmış araştırmalardan ve alınmış eğitimlerden yola çıkarak oluşturulmuş bir derlemedir. İnsanoğlunu içine girdiği krizden kurtaracak olan doğaya, doğal olana dönmektir. Yaşanan her anı anlamlı kılmak, geliştirmek, varlığımızın dayanılmaz güzelliğini keşfetmek, doğayı, doğal yapıya uygun beslenmeyi ve yaşamayı öğrenmekle mümkündür.

Şimdi de Alkali Mutfak-Alkali Yaşam’dan ipuçları.

1- SALATAYA MASANIZDA BÜYÜK BİR YER AÇIN

Kıvırcık, marul, reyhan, yeşil soğan, kuru soğan, taze domates, kurutulmuş domates, ıspanak, pazı, roka, maydanoz, tere, ısırgan otu, kara lahana, kırmızı lahana, yeşil lahana gibi birçok yeşillik ve sebze kullanarak her gün değişik bir salata yapabilirsiniz. Tüm bu besinler değerli enzim, vitamin ve mineral içermenin yanında alkali ürünlerdir.

Burada dikkat edeceğiniz noktalar; salata sosunu mutlaka rafine olmayan zeytinyağı, fındık yağı, taze sıkılmış limon suyu ve deniz tuzu ile hazırlamaktır. Salatayı sofraya oturduğunuzda ilk tabak olarak tercih etmeniz diğer yemekleri fazla yemenizi engelleyecek, dolayısıyla vücudun asit yükünü azaltacaktır.

2- SEBZELERİNİZİ YÜKSEK ISIDA UZUN SÜRE PİŞİRMEYİN VE PİŞİRDİĞİNİZ SUYU DÖKMEYİN

Sebzeleri yüksek ısıda uzun süre pişirmek besin öğelerinin ölmesine yol açar. 48 derece üzerinde hazırlanan her besinin içindeki enzimler yok olur, vitaminlerinin % 80′i, minerallerinin %60′ı tahribata uğrar.
Yüksek ısıda pişirilmiş alkali sebzeler asidik yapıya dönüşürler. Örneğin ıspanak çiğ tüketildiğinde yüksek alkali değer içerirken, pişirildikten sonra hafif asidik forma dönüşür.

Suda haşlama yoluyla hazırlanan sebze yemeklerinde, sebzenin içinde piştiği suyun atılmaması ve pişirilen sebzenin fazla su kaybına uğramadan ocaktan alınması alkali değerlerini koruma bakımından başvurulan bir yöntemdir.

3- İŞLENMİŞ TAHILLARDAN VE ŞEKERDEN UZAK DURULMALIDIR.

Beyaz şeker, beyaz un, makarna, mantı, börek ve bunun gibi işlenmiş tahıllar ya da işlenmiş tahıllardan üretilen ürünler vücutta asit atık bırakan besinlerdir.
Alkali beslenme biçiminde, beyaz ekmek ve beyaz şeker tüketimini en aza indirmek, mümkünse kullanmamak, kullanılmaya devam edilecekse tam tahıl unundan yapılmış olanlara yönelmek gerekir.
Yabani pirinç, esmer buğday, kinoa, mercimek, yulaf gibi tahıllara ağırlık vermek vücudun alkali değerini yükseltir.

4- DAHA AZ KIRMIZI ET, SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETMEK

Et, süt ve süt ürünleri vücutta sindirim sırasında yüksek asidik tık bırakmaktadırlar.
Protein açısından yüksek hayvansal proteinler yerine, yine protein yönünden zengin, vücutta daha az asidik atık bırakan proteinler tercih edilmelidir.
İnek sütü, inek peyniri yerine asidik değeri düşük keçi sütü, keçi peyniri, badem sütü, badem peyniri, taze lor peyniri tercih edilmelidir.

indir

5- MEYVE TÜKETMEK

Meyveler oldukça yüksek alkali değer taşırlar. Kavun, limon, greyfurt, elma, yaban mersini, mango gibi tropik meyveler alkali beslenme menülerinde yer alan meyvelerdir. Ancak, meyvelerin meyve şekeri diye bilinen fruktoz içerdiği unutulmamalıdır. Fruktoz asidiktir. Bu sebeple günlük beslenmemize kontrollü biçimde 3-4 porsiyon meyve eklememiz uygun olacaktır.
Vücutta asidik atık bırakan meyveler de vardır. Erik, blackberries, cranberris bunlardan birkaç tanesidir.

6- TATLANDIRICILARDAN UZAK DURMAK

Yapay tatlandırıcılar vücudun pH dengesinde tahrip edici bir etkiye sahiptir. Alkali beslenebilmek için yapay tatlandırıcılar yerine, doğal, vücudun glikoz indeksi ile uyumlu tatlandırıcılar kullanılmalıdır.
En kolay bulacağınız Steviadır. Eczanelerde toz veya damla olarak satılmaktadır. Yurt dışına giderseniz, ham şeker, akça ağaç şekeri, Hindistan cevizi şekeri bulabilme ihtimaliniz olabilecektir.

7- TUZUNUZUN HİMALAYA TUZU VEYA RAFİNE EDİLMEMİŞ DENİZ TUZU OLMASI ÖZEN GÖSTERİN.

Sadece kullandığınız tuzu değiştirmeniz dahi, alkali beslenme için atılmış önemli bir adımdır. Doğal tuzlara yönelerek, rafine sofra tuzunun fazla klorür ile vücudumuzda asit yükünü artırmasının önüne geçilebilir.
Vücutta fazla sodyum, hücre zarında sertleşmelere sebep olabileceği, hücre zarının sodyum, potasyum dengesiniz bozacağı için, ödem, şişkinlik vb gibi rahatsızlıklara neden olur. Sertleşen hücre zarı, insüline duyarsızlaşmaya başlayacağı için, yağ asitleri vücut tarafından depolanmaya başlar, bel kalınlığımız artar.

8- ALKALİ SU İÇİN

Yukarda yazılı her şeye karşı çıksanız, uymasanız bile pH değeri 8 – 8.5 iyonize alkali su içiniz. Alkali su vücudun asit yükünü azaltan, paslanmayı geciktiren, oksijeni hücrelere taşıyan, besin değerlerinin hücreler tarafından yakılmasını sağlayan en önemli yaşam kaynağıdır.
Alkali su üreten filtreler pahalı olsa da, yıllar içinde fazla asit yükünün sebep olduğu hastalıkları tedavi için kutu kutu alacağınız ilaç paralarını düşündüğünüzde en ucuz ilaç alkali su olacaktır.

Aşağıda Miyase Bülbül ile Alkali Mutfak-Yaşam bilgilerini takip edebileceğiniz adresleri ekledim.960036_10152003006358534_114748578_n

Son Haber- Dün de Aslı ile karşılaştık, onunla karşılaştıktan sonra 4 kilo daha vermiş, çok daha hoş, zarif ve enerjikti, benden söylemesi.

4 thoughts on “Alkali Yaşam İle 15+4 Kilo Verdi

  1. Harika Aydınlatıcı ve Heveslendirici bir Yorum… Eline,Diline,Gönlüne Sağlık…. Nehla-Haluk

    iPhone’umdan gönderildi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s