yaz-gi

Kişisel Gelişim, Girişimcilik Hikayeleri ve hayata dair herşey – Meral Varuy

yaz-gi

Alkali Şef Miyase Bülbül Diyor ki!

Genellikle kilo aldırdığı düşünülen Ramazan ayı, vücudun dengesini yeniden oluşturmak ve birikmiş toksinlerden kurtulmak için bir fırsat ayı olabilir. Bu açıdan bakıldığında, Ramazan boyunca manevi tatminin yanı sıra sağlığımız için de büyük faydalar sağlayabilir; oruç tutarak sindirim sistemini dinlendirirken, vücudun kendini yeniden yapılandırmasına izin vererek, 11 ayın sultanı Ramazan’ı bir detoks ayına dönüştürebiliriz.

Ramazan detoksu boyunca en önemli unsur, bol su tüketmeyi ihmal etmemektir. Özellikle bu sene Ramazan ayının sıcak geçeceğini göz önüne alarak, iftarla sahur arasındaki zaman süresince bol miktarda pH değeri 8-8,5 arasında olan alkali su içmeye özen göstermeliyiz. Zira suyun pH değeri ne kadar yüksekse toksin atma özelliği de o kadar artar.

Yeterince su içip içmediğinizi anlamak için idrar renginizi kontrol edebilirsiniz. İdrar renginiz koyu sarı ve bulanıksa bu, yeterince su içmediğinizi işaret eder. Sağlıklı bir kişinin idrar rengi açık sarı ve berrak olmalıdır. Kendinize bu basit testi uygulayarak, Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur arasında su içme sayınızı artırabilirsiniz.

Ramazan ayı boyunca pH değeri yüksek su içme planınızı aşağıdaki gibi ayarlayabilirsiniz. İçme suyunuza taze limon suyu sıkmak pH değerini artırır, unutmayınız. Ancak tansiyon hastalarının, iftar açarken limon suyunu kullanmamalarını tavsiye ederim.

1 ya da 2 bardak iftar açmak için
1 ya da 2 bardak iftardan 1 saat sonra
1 ya da 2 bardak iftardan 3 saat sonra (yatsı ezanından önce veya sonra)
1 bardak yatmadan önce
1 ya da 2 bardak sahurdan önce
1 ya da 2 bardak sahurdan sonra, yatmadan önce

Bu planın yanında iftar ve sahur sofralarınızda mümkün olduğunca bol su içeren sebzelere ve bol yeşil yapraklılardan oluşan salatalara ağırlık vererek, vücudun günlük ihtiyacı olan su miktarını alabilirsiniz.

Su, vücudun temel hayat kaynaklarından biri, besin değerlerini hücrelere taşıyan önemli bir sıvıdır. Birçok hastalığın ve fazla kiloların sebebi çoğu zaman yeterince su içmemektir. Alkali su, vücudun doğal dengesinin yeniden oluşmasında ve yeniden yapılanmasında en büyük yardımcınızdır.

Karbonata Dikkat
Hepimizin çok merak ettiği soruların cevabı;Karbonatlı su tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?
Fotoğraf: Değerli Alkalistler, hepinize mutlu ve sağlıklı haftalar dileriz.<br /><br /><br /><br /><br /><br />
Haftaya, alkali yaşamın en çok merak edilen sorularından biriyle başlıyoruz: </p><br /><br /><br /><br /><br />
<p>Karbonatlı su tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: