Kagider İPRA Golden Worlds 2014 Ödülü Aldı;

Kagider’den çok gurur verici bir haber;

KAGİDER, IPRA Golden Worlds Awards 2014 Ödülünü Aldı

KAGİDER’in Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Projesi kampanyası, Uluslararası Halka İlişkiler Derneği (IPRA) Altın Küre Ödülleri’nin 2014 yılı “Sivil Toplum Kuruluşları” kategorisinde birinci seçildi.

Kadına her alanda fırsat eşitliği sağlanan bir Türkiye’de yaşamak hayalimize giden yolda, IPRA gibi saygın bir kuruluş tarafından ödüllendirilmekten gurur duyuyoruz.

Özel sektörde fırsat eşitliğine önem verdiklerini gösteren ve istihdamda kadın güçlenmesi için çalışmalar sürdürerek FEM sertifikası almış olan çok değerli kurumların bu değerli ödülü almamızdaki rolü tartışılamaz.

Yolculuğumuzda bizi cesaretlendiren, yanımızda olan ve birlikte çalıştığımız değerli KAGİDER üyelerine teşekkür ediyoruz.

indir (3)

Bu güzel haber ile birlikte Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Projesi hakkında kısa bir bilgi tekrarlaması yapmak istedim, sevgiler, sevgiler…

Fırsat Eşitliği Modeli

Kadın istihdamını teşvik etmek için KAGİDER önderliğinde, Dünya Bankası teknik desteği, PricewaterhouseCoopers ve Ernst&Young işbirliği ile yeni bir sertifika programı geliştirilmiştir. Bağımsız bir değerlendirme sürecinden geçtikten sonra Fırsat Eşitliği Sertifikası’na hak kazanan kurumlar, yapıları, eylemleri ve istihdam olguları ile toplumsal cinsiyet eşitliğine ve istihdamda kadın güçlenmesine duyarlı olduklarını ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdinde tescil ettirmiş olmaktadır. Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Forumu’nun danışmanlık desteği sunduğu program kapsamında pilot çalışma Temmuz 2011’da başlamış ve 12 özel sektör şirketi uygulamaya dahil olmuş, ilk sertifika töreni bir yıl sonra 2012 Eylül ayında gerçekleşmiştir.

indir (2)

FEM kapsamında bugün itibariyle bağımsız değerlendirme partnerleri Pricewaterhouse Coopers, Ernst&Young, Deloitte, ve KPMG Türkiye’dir.

FEM’in amacı; işe alım, eğitim, kariyer planlama ve geliştirme gibi süreçlerdeki eşitsizlikleri saptamak ve iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığına dayalı yaklaşımlara son vermektir. FEM’in hedefleri: (a) İş yaşamında toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmek üzere özel sektöre destek olmak; (b) İstihdam ve kazançlarda eşitliği destekleyerek Türkiye iş gücünde kadının üretkenliğini artırmak; (c) İş dünyasında fırsat eşitliği prosedürlerini teşvik etmektir.

FEM sertifikası şu alanlardaki incelemeye dayalı bir süreç sonunda verilir:

1. Yönetimin fırsat eşitliği konusundaki taahhüdü

2. İşe alım ve seçmede fırsat eşitliği

3. Eğitim fırsatlarına erişimde eşitlik

4. Performans değerlendirme ve terfide fırsat eşitliği

5. Kariyer destek uygulamaları

6. Geribildirim ve şikayetlerin izlenmesi

7. İletişim ve kurumsal reklamlar

Eylül 2012’de FEM’i kamu kurumlarında uygulamak üzere T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve KAGİDER arasında KAFEM- KAMUDA FEM Protokolü imzalanmıştır.

KAGİDER’i bir sertifikasyon enstitüsüne dönüştüren program devam etmektedir.

https://www.behance.net/gallery/2482449/Kagider-FEM-Projesi

 

Fırsat Eşitliği Modeli sunumu için tıklayınız.

1 thought on “Kagider İPRA Golden Worlds 2014 Ödülü Aldı;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s