Benim Yeşil Farkındalık Filmim

Yeşil yolculuğumu geçtiğimiz hafta  Yeşil Kagider Blog’da yazdım. Bugünde bu yolculuk içinde Yeşil Farkındalıklarım neler oldu, neler yaptım, yapıyorum, onları film ve fotoğraflarla aşağıda paylaştım. Filmdeki karakter Mimi’ nin anlatımı ve müziği, kulağıma ve gözüme hoş geldiği için onu seçtim.

Daha doğrusu bu güzel filmi önce                                         doğa dostu sevgili prensim keşfetti. O beğenince benim beğenmemem mümkün değil zaten.

Prensim yuva çıkışı boş su şişesini dönüşüm kutusuna atarken….

Filmdeki sırayla anlatırsam,

1-Kağıtları çift taraflı kullanmak her zaman yaptığım birşeydi.Gereksiz israfdan hep sakınırım.İşyerlerimde, evim de de buna çok dikkat ederim.Ama son iki senedir, printer’ı hayatımdan çıkardım. Çok mecbur kalmadıkça derken, artık hiç kullanmıyorum.Her yerde her şekilde de hallediyorum. Sözleşmeler dışında.

Ayrıca artık geri dönüşümlü özel kağıt kullanıyorum, defterlerim notebooklarım,çok sevdiğim Yeşil Yolculuk Ajandam hep geri dönüşümlü kağıt.Geri dönüşümlü notebooklar  hediye etmek, ya da ederek, hatırlatıcı olmak, çok hoşuma gidiyor.Kızımın da bana hediye ettiği, dışı deri içi, dönüşümlü kağıt, günlüğüm de en değerlim.

2-Carpooling; biz Kadıköy grubu, Kadıköy’de yaşayanların ,en sevdiğimiz şey her yere beraber gitmek, toplu taşıt kullanmak.Bunu hep yapardık, devam diyoruz. Yine 2004 de evimizi Ulus’dan Fenerbahçe’ye taşıyınca eşimle ben tek araba kullanmaya başladık.Bu bizi ne kadar mutlu ve rahat ettirdi, çünkü ayrı ayrı gittiğimiz özellikle akşam ziyaretlerinde, iki araba dönmek bize çok sorun oluyordu.  Hem evimiz ile işimizide  birbirine çok yakın mesafede konumladık. İşyerimiz de de hiç uzakta oturan eleman almadık.Bize yapılan başvurularda önce oturduğu yerin yakın olmasına dikkat ettik. İşimiz evimiz, vakit geçirmeyi çok sevdiğimiz, mekanlar hep yürüme mesafesinde,anneciğimide yakına taşıdım. Yüremeyi zaten çok severim, keyifle devam ettim.Benim sarı limuzin tutkum ise beni nasıl özgür, mutlu ve cool yapıyor anlatamam. Evet sarı lumizinlerimle (Bağdat Caddesi minübüsleri) bir yere gideceksem kıyafetlerimi de daha rahat seçiyorum, çantalarımı da. Yanlış anlamayın çok şık olabiliyorum, ama sadece, dar olmayan rahat inip bineceğim kıyafetler.Kadıköy yakasında minübüs kullananmak bence çok büyük konfor, hemen sizi görür görmez dururlar, beklerler. Her zaman caddede bir yere ya da Kadıköy’e giden, öğrenci, işadamı, kadını, emekliler, çelışanlar sanatçılar, sanatsevenler, operaya, konsere gidenler hep minübüsdedir.Nereye park edeceğim, derdi olmayınca hayat birden ne kadar kolaylaşır. Çoğu arkadaşım da benim gibi,şoförünü, arabasını almaz, limuzini tercih eder. Gerçekten konfor, özgürlük, ve farkındalıkdır, münübise binmek.Bu özel keyfimi size daha çok anlatabilirim.

3-Çamaşır makinesinde genelde soğuk su kullanırım, zaten yıkananlar çok kirli de olmadıkları için son derece ekonomik ve yararlı. Evdeki beyaz eşyaların zaten değişme vakti gelmişti, hepsini yeni ekonomik, çevre dostu sisteme döndürdük.2004 den beri kurutma makinemi hiç kullanmadım.Kurulu dolap içinde duruyor. Bu evimize taşınırken dolap odamızda, boydan boya cam olan bölüme  dolap yaptırmadık, kurutma yeri haline getirdik, hem sağlıklı ve çabuk kuruyorlar hem de elektirik tasarrufu yapıyoruz Yukarıda resmini gördüğünüz bölümün önüne istersek kapatabileceğimiz çok şık bir paravan perde de yaptırdık ama ona da gerek kalmadı, hem çamaşırları bir taraftan asıyoruz, bir taraftan ütüleyip kaldırıyoruz, hem kolay ve çabuk ütüleniyorlar.Bodrum’daki ev de de arka bahçemizde çok şık bir ahşap paravanla ayrılmış  yerimiz var, yine anında kuruyorlar, hemen ütüye hazır hale geliyorlar.

Şalımla mutluyum,hem yeşil dikkatinize

4-Artık kalorifer ve klimaları minumumda kullanıyoruz,hem daha sağlıklı oluyor, hem kışın şallarla, yazın, hava giren güzel esintilerle daha keyifli oluyor.Ampulleri hemen değiştirdik zaten. Elektrikli aletleri kullanmadığımız zamanlarda prizden çekmeye özen gösteriyoruz. Ama şimdi yeşil ofis programındaki sistemi bir tesisatçıya yaptırarak daha da  kontrol etmiş olacağız.

Bunun dışında, çöpleri ayrıştırma, gazeteleri, kağıtları, plastikleri, şişeleri ayırma konusunda harika bir belediyemiz var, biz de sadece dikkatli davranıyoruz. Her zaman doğaya yararlı hediyeleri tercih ediyorum, ağaç dikme sertikası, yeşil yayınlar gibi, ve devamlı yeni şeyler öğrenmenin uygulamanın keyfini yaşıyorum. Doğa dostu olmak bana çok ama çok keyif veriyor, kendimi çok huzurlu hissediyorum, sevgiler

1 thought on “Benim Yeşil Farkındalık Filmim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s