Bir Mektubumuz Var Rana Kalfa

Rana’dan bir ay önce blogumda yayınlamam için aşağıdaki maili aldım. Anlattıklarından Rana’nın girişimcilik öyküsünde eğitime çok önem verdiğini bu yolda doğru adreslerde, eğitimler aldığını ve başarılı olduğunu anlıyorum. Çok güzel, çok takdir ettim.Bu anlatımı ile de tüm yeni girişimcilere çok güzel bir örnek oldu.Ben de paylaşmakla mutluyum.

Hepimiz için eğitim her zaman olmazsa olmazımız. Yeni girişimciler için de Rana’nın aldığı eğitimler çok doğru. Doğru kanallarla da ilişkiler kurmuş, kuruyor, çok başarılı olmuş.

Sevgili Rana, aynı parelellikte yaptığın üretimin  kalitesi de, farklılığı,ambalajı, sunumu, paketlenmesi, pazarlaması için çok önemli.Hedeflerin doğrultusunda, üretim yapabilme kapasiten, ya da ne boyutta, üretim yapabilirsin, kar etmek için ne kadar üretmeyi satmayı hedefledin.Büyüme hedeflerin nelerdir? Fiyatların, teslimat, tahsilat koşulların, piyasa sistemlerine uyabiliyor mu? İş kurmayı düşündüğünde tüm koşulları bir büyük resim içinde görmek çok önemli.                                                                                                                           Seni ve eşini iş kurma ve geliştirme yolundaki cesur başlangıcınızdan dolayı kutluyorum. Tüm üretim ve pazarlama konularında bir iş akış planı, fizibilite çalışmaları, yıllık, üç yıllık, beş yıllık, öngörü çalışmalarını hazırlayıp, her türlü değişken durumlarda da B, C planların var mı? Kagider de senin sektöründe imalat, pazarlama yapan bir kaç değerli,tecrübeli arkadaşımız da var.Onlardan da bilgi paylaşımı, destek alabilirsin.Çok değerli, başarılı arkadaşımız  Handan Ercengiz ile tanışmışsın,  Sevgili Handan’ın senden talebini,ihtiyacını karşılayabilirsen, hem Handan’dan çok şey öğrenir, hem de pazarlama tanıtım çalışmaların  için çok faydalı olur.Rana’cım sana yazarken kendimi Güzin Abla gibi hissettim.Hem sana faydalı olmak, hem senin gibi çok yeni yola çıkan arkadaşlara faydalı olmak istedim. Seni ve üretimini tanımadığım için şimdilik çok birşey yapamıyorum, senden gelen bilgilerle de,  senden öğrenmek istediklerime  tam ulaşamadım.Ama sen gönülden istedin, ben de gönülden yazdım, paylaşıyorum.Hedeflerini koymuş ve yepyeni bir yola çıkmışsın, bu yolda çok istekli  ve çok çalışkan olduğunda, her zorluğu yenip çözeceğine eminim.Ben de Kagiderli  arkadaşlarım da hep yanında olacağız.Güzel haberleri gelişmeleri bekliyorum. Sevgiler

“Merhaba, adım Rana KALFA. 34 yaşındayım. Evliyim. Sakarya Üniversitesi Kimya bölümünden mezun oldum. Kimyagerim.Almış olduğum eğitimin ve sahip olduğumbilgi ve becerilerimi geniş bir şekilde kullanabileceğim bir sektör olduğundan dolayı kozmetik sektörünü seçtim.

9 yıl’a yakın bir süre kimya sektöründe çalıştıktan sonra, şubat 2011’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesin’de, tüketicilerin kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için, ihtiyacı olan Doğal Kozmetik Ürünlerini(Doğal Aromaterapi Sabunları, Doğal Kabak Lifli Sabunları, Gliserinli Sabunlar, Doğal Parafinsiz Soya Mumları, Body Peeling, Aromaterapi Banyo Topları, Aromaterapi Banyo Tuzları, Banyo fizzy’leri, Doğal Katı vücut kremleri) üretmeyi ve sunmayı hedeflemek amacıyla şirketimi kurdum.

Üretim aşamasından, paketlenmesi ve tüketiciye sunulmasına kadar her türlü işlem el yapımıdır.

İş hayatına atılmadan önce, kurmayı istediğim işimde daha başarılı olabilmek, kendimi daha da geliştirmek için, KAGİDER’in düzenlemiş olduğu “İşimi Kuruyorum” eğitimine katıldım.

Goldman Sachs’ın, Türkiye’de Özyeğin Üniversitesi işbirliği ile başlattığı, ”Kadın Girişimcilik ve Yöneticilik” sertifika programına katılarak başarı ile bitirdim.

İşimi kurarken, KOSGEB’in Kadın Girişimci Destek Kredisini almaya hak kazandım.

Almış olduğum satış, pazarlama, Finans, Sermayeye Erişim, İş Planı Geliştirme ve Değerlendirme eğitimleri sayesinde, kendime olan güvenim ve bilgi birikimim arttı.

Hayata bakış açımı değiştirdim.

İkili insan ilişkilerinde kendimi daha iyi ifade edebildiğimi sezinledim.

İş ve sosyal çevrem daha da genişledi.En önemlisi, işimde başarılı olabileceğim inancım arttı.Kurduğum hayallere ulaşmanın hiç te zor olmadığnı anladım.

Sabırlı olmayı ve gerçekten işinde başarılı olmak için; gerekli çabayı göstermem gerektiğini öğrendim.Zor ve sıkıntılı günler geçirdim ama çalışma şevkimi, enerjimi ve motivasyonumu hiç kaybetmedim.

Öncelikli olarak hedefim, kurmuş olduğum şirketi ayakta tutabilmek 10 yıl içinde, marka bilinirliğini arttırarak , yurt içi ve yurt dışında ürünlerimin satıldığı mağazalar açabilmek.

Tüm kendi işini kurmak isteyen kadın girişimci arkadaşlarıma, işlerin kurmadan önce,bu tür “Girişimcilk ve Yöneticilik” eğitimlerini alarak iş hayatına atılmalarını tavsiye ediyorum.

Mirabellapure olarak misyonumuz; günümüz insanının, sağlıklı ve kaliteli yaşamı için gerekli olan, doğal ürünleri yapmak ve siz müşterilerimize yüksek kalite ve uygun fiyat ile sunmaktır.

Mirabellapure olarak vizyonumuz; insanlara doğal ürünler sunarak, yaşam kalitelerini artırmak. Doğal Kozmetik pazar payını genişletmek.

Kozmetik ürünler, gerekli hijyen koşullarına uyularak ve belirli bir bilgi birikimi ile laboratuvar koşullarında ve denetimlerle üretilmezse, yarardan çok zarar verir.”

Sevgi ve Saygılarımla

Rana KALFA

Web site: http://www.mirabellapure.com

E-mail: rana.kalfa@mirabellapure.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s