İş Fikri de Enerjisi de Müthiş

Gonca Ergün’u bu sene başında Kagider Oryantasyon toplantısında tanıdım.Kendisini tanıtmaya başladığında, henüz yirmili yaşlarda olduğunu keşfettik. Kagider’in en genç üyesi ünvanı halen kendisinde.Yaşı genç ama başarısı büyük, hikayesini dinlerken çok etkilendim. O gün salonda ki herkes  çok etkilendi. Enerjisi, hemen farkediliyordu.Hikayesini anlatırken tekrar aynı çoşkuyu, heyacanı hissetti, herkese de hissettirdi.Çok genç, çok kararlı, iş fikri müthiş, sonuç da harika.Gonca hikayesini çok da güzel yazdı. Özellikle gençler için süper bir örnek. Aramıza Gonca’lar katıldıkça bizde kendimizi çok daha iyi, yeniden donatılmış enerji doldurulmuş gibi güçlü hissediyoruz.Gonca 2001 yılında sekreter olarak başladığı iş hayatına, 2009 yılında 25 kişilik ekiple kendi şirketini kuruyor. Bugün 120 kişilik ekiple çalışan çağrı merkezi var. Çok büyük kurumların alacaklarını tahsil ediyor. Müthiş bir iş fikrini, enerjisi ve kararlılığı ile nasıl hayata geçirdiğini aşağıda kendi anlatımıyla paylaştım.

“29 yıl önce belediyede matbaa sorumlusu babamın ve ev hanımı olan annemin kızı olarak hayata gözlerimi açtım. Orta halli bir ailenin ortanca çocuğu olmak bazen bir hayli zor olsa da, o yıllarımı düşündüğümde gerçekten hala gülümsüyorum. Benden 4 yaş büyük olan ablam ve 1 yaş küçük olan kardeşimin arasında kalmak ve genelde, annemin değimiyle, küçüksün küçüklüğünü bil, büyüksün büyüklüğünü bil (ki belki bunu sadece ben böyle hissediyorum) her şeyden ben sorumlu tutuluyordum. Bugün iyi ki bu böyleymiş diyorum çünkü sorun çözme alışkanlığımı çok genç yaşta bir hayli geliştirmiş oldum bu şekilde.

Girişimcilik hikâyemi girişimci olmak için başlatmadım ama ben hayatın bana sunduğu şansları biraz itinalı ve farklı bir bakış açısı ile girişimcilik adına geliştirdim.  Kısaca şöyle; 2001 yılında annemin bitmeyen ısrarı üzerine hiç istemediğim halde, bir hukuk bürosuna sekreter olarak başvurdum, o tarihte 18 yaşında liseden yeni mezun tecrübesiz bir kızdım. Hukuk bürosunda sekreter olarak başlamıştım ama dosyaları arşivlemek, icraya koşmak ve aslında kimsenin yapmak istemediği tüm şeyleri yapmak ile başladı serüvenim. Çok hırslanmıştım ve ne olursa olsun en iyisini yapacağım dedim. Bu özelliğimi çok şükür bugüne kadar korudum ve kaybetmeye de hiç niyetim yok.  Sekreter adı altında başladığım görevimde azmim dikkat çekti ve çok kısa sürede yükselerek büronun iş akışını yönetmekten sorumlu ilan edildim. Tabii ki her şeyi yapmış ve kendim ele almış olmamın çok büyük bir faydası vardı burada. Dosya arşivlemeyen birinden dosyanın nasıl arşivlenmesi konusunda bilgi alamazsınız veya icra dairesine hiç gitmemiş biri oradaki kuralları bilmez ama ben bunları önceden bizzat kendim yaptığım için bana olmuyor denmesini pek kabul etmezdim. Sorun değil sonuç odaklı bir operasyon kurmaya başladım. Hukuk bürosunda yapılan iş, banka alacaklarının icra yoluyla tahsil edilmesi işiydi ve iki patronum hariç sadece 4 kişiydik. Bankanın alacaklarının icra yoluyla tahsil edilmesi yolunda operasyonun yönetiminden belli bir tarihten sonra ben sorumluydum. Genç yaşım birçok kez hafife alındı ama ben bunu her zaman avantaj a çevirmeyi bildiğimi düşünüyorum. Bu bunu nerden bilir ne anlar gözleriyle bakan birçok kişi sonrasında şaşkın bakışlarla baktığında bir hayli haz alıyordum ve bu beni daha da ileriye götürdü. Borç tahsil etmek zor bir iş aslında ama işe nasıl baktığınız ile alakalı. Özetle; borçlular hakkında icra takibinin başlatılması, haciz yapılma kararının alınması, dava açılması için sürecin takibi gibi süreçleri kapsıyordu. Ancak bu süreci yönetirken çok hantal bir yapının içinde olduğumuzu fark ettim.

Gonca’nın Aykut Altındağ ile röportajında iş fikri ve işleyişi çok güzel anlatılmış. Okuyunca anlayacaksınız. Gonca henüz çok genç, daha yapacağı çok şey var.Sektöründe lider.

Yani bir borçlu için yapılan icra takip süreci öylesine uzun, masraflı ve acımasızcaydı ki çözüm üretmeye çalışıyordum. Aslında borçlu ile empati kurdum ve çözüm yolu olarak borçlular hakkında icra takibi yapıp alacağı tahsil etmek yerine telefonla arayarak borçlarını hatırlatmak istedim. Talep eden olmak yerine, çok daha pozitif olan yardımcı olmak konumunda daha başarılı olabileceğimizi düşündüm.  Patronum alanında uzman, konusuna son derece hakim ve 19 yaşında bir kızın lafıyla hareket edecek biri değildi. Kendisine borçluları telefonla arayarak süreci hızlandırmak istediğimi ilettiğimde reddedildim. Çünkü ben çok gençtim, tecrübesizdim, bir avukatın icra yoluyla yapamadığını ben telefonla nasıl yapabilirdim, tabii yapamazdım. Reddedilmek beni daha çok kamçıladı ve gizlice fikrimi hayata geçirdim. Hakkında icra takibi yaptığımız 100 borçlunun rastgele belirlediğim yarısını telefonla aradım ve borçlarını ödemeleri halinde haciz işlemi yapılmayacağını ve dosyalarının kapanabileceğini bildirdim. Sonuç inanılmazdı, aradığım kişilerin çok büyük bir bölümüne ulaştım ve borçlarını ödemelerini sağladım. Sonucu patronuma raporladığımda duruma inanamadı. Çünkü hakkında icra takibi başlatılmış olan 100 kişinin eline henüz ödeme emri bile geçmemişken, yaklaşık 24 kişi dosya borcunu birkaç gün içinde kapatmış, 10 larca kişide ödeme sözü vermişti. Sonuç başarılı olunca önerim kabul edildi ve bu çalışma için bir ekip kurma izni aldım. Sonuç öylesine başarılıydı ki banka bu başarıdan etkilenerek hukuk bürosuna çok fazla dosya göndermeye, bizde çok fazla tahsilat yapmaya, insanların haciz işlemiyle karşı karşıya kalmadan dosyalarını kapatmalarına vesile olmuştuk.

İş fikri ve onu hayata geçirecek kararlılık olunca, netice böyle başarılı şirketler.120 kişilik çalışanı ile Gonca işinde çok başarılı. Çalışanlarına sağladığı şartlarla onlarda çok memnun.Detaylar için www.rgn.com.tr ye de bakabilirsiniz.

Sürecin devamında başarılı bir şekilde çalışmaya devam ederken patronum olan avukatlardan biri vefat etti, bir diğeri ise bankada profesyonel hayatına devam etme kararı aldı. Bu durumda bana işsiz kalmak ve başarılı olan bu çalışmaya son vermek düşüyordu. Ama ben bu dönemde başka bir avukat ile görüştüm ve başarılı olan projemi kendisiyle devam etme kararı aldım. Başarıyla devam eden çalışma sonunda beraber çalıştığım avukat beni saf dışı edip, bu işi kendisi yönetmek istedi ve yine işsiz kalmak durumundaydım. Tabi vazgeçer miyim başka bir avukat buldum, kendisiyle anlaştım ve çalışmaya başladık. Başarı yine kaçınılmaz ve tabi ben artık kendi başıma bir şeyler yapmak zorunda kaldığımı iyice anlamaya başladım. Bu arada yıl 2009 oldu ve benim sadece telefon yoluyla tahsilat işi yapan 25 kişilik bir ekibim vardı. Bu aşamada girişimcilik adına en büyük adımımı atarak şirketimi RGN çağrı merkezini kurdum.

Gonca gençler için çok güzel bir örnek, iş fikrini hayata geçirirken, paraydı, sermayeydi, hiç sorun etmiyor .Zaten yaptığı işe girişimci olayım diye de başlamıyor.Tek başına başlıyor, deniyor, başarıyor, sonrası geliyor.

Şimdi 2012 yılındayız ve benim 120 kişilik bir ekibim var. Alanında lider olan şirketimde genel müdür olarak çalışmaya devam ediyorum. Türkiye nin en büyük bankalarına, telekomünikasyon şirketine ve kurumsal yapıda çalışan şirketlere hizmet veriyorum. Şirketim her geçen gün büyüyor ve çok daha fazla insana özellikle kadınlara istihdam sağlıyorum. Şirket yönetiminde adalet kavramına çok önem vermekle birlikte kadınlar yönünde pozitif ayrımcılık yaptığımı söyleyebilirim. Çünkü ben eğitimli ve çalışan, üreten kadınların olduğu bir toplumun her daim başarılı ve lider olacağına inanıyorum.

Gonca’cım seni tanıdığım an, iş fikrinden, mücadelenden, başarından, çok etkilendim, hayran oldum .Ayrıca bunları çok genç yaşta yapman da çok değerli,süper bir örneksin.Seni tanıdığım ve yazıp paylaşabildiğim, ayrıca Kagider’de  beraber çalıştığımız  için, çok mutluyum. Hep beraber güzel başarılarının takipçisi, gurur duyanları  ilk bizler olalım.

2011 Ağustos ayında Kagider e üyeliğim kabul edildi ve halen Kagider in en genç girişimci üyesi unvanımı koruyorum.  Kagider e üyeliğim bir yılını tamamladı, çok aktif olarak çalışmak istemekle birlikte rekabetin çok çetin olduğu sektörümde ayakta kalmaya hatta liderliği korumaya çalışıyorum ve çok istememe rağmen aktif olarak Kagider de yer alamıyorum. Yeteri kadar aktif olduğumu hissetmesem de çeşitli organizasyonlar ve komite toplantılarında beraber olduğum kadın girişimciler hayatıma olumlu etkiler yapıyor. Kagider üyelerinin birbirini destekleyen ve sürekli gelişim işin yaptıkları çalışmalar beni çok etkiliyor.”

1 thought on “İş Fikri de Enerjisi de Müthiş

  1. Gonca’nın annesi olarak her zaman gurur duydum ve duyacağım kızım senin ve ekibinin başarılarınızın devamlı artacağına gönülden inanıyorum her zaman gurur duyuyorum seni sen kızım olduğun için çok ama çok seviyorum,,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s